Перейти до основного вмісту

За «гречаним» сценарієм

Восени через непрофесійні дії уряду з ринку може зникнути молоко, прогнозують в «Українському клубі аграрного бізнесу»
22 червня, 00:00
ЗА ДАНИМИ ДЕРЖКОМСТАТУ, В УКРАЇНІ ЗА П’ЯТЬ МІСЯЦІВ ПОТОЧНОГО РОКУ ВИРОБНИЦТВО МОЛОКА СКОРОТИЛОСЯ НА 2% — ДО 4,2 МІЛЬЙОНА ТОНН / ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Традиційного сезону подешевшання молока в Україні цього року не буде, запевняють у асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ). Експерти об’єднання констатують: якщо держава найближчим часом не змінить стратегію підтримки молочників, уже восени русло молочної річки зміліє так, що дефіцит стане помітним на прилавках магазинів.

Стабілізацію і навіть незначне зростання закупівельних цін у червні цього року вже відзначили в Державному комітеті статистики. Так, якщо ще за результатами травня 2011 року, за даними відомства, спостерігалося традиційне для літнього сезону зниження закупівельних цін на молоко на 4%, то вже з початку червня ціни на цей продукт як від сільгосппідприємств, так і від господарств населення припинили знижуватись, подекуди в регіонах навіть взявши курс на зростання. «Сьогодні ціна за молоко вищого ѓатунку та екстра від сільгосппідприємств уже перевищує 3,50 грн. за кілограм», — наводить дані експерт аграрних ринків УКАБ Інна ІЛЬЄНКО. Нагадаємо, минулого року фермери, за даними господарств Асоціації виробників молока від 7 червня 2010 року, продавали заготівельникам молоко екстра-класу за 3—3,20 грн. за кілограм, вищого ѓатунку — 2,50—3,10 грн. за кілограм і першого — 2,8 грн. за кілограм.

Причиною такої негативної тенденції, на думку аналітиків, стало відчутне зниження виробництва молока в поєднанні з ростом попиту з боку молокопереробних підприємств. Не сприяють молочникам і погодні умови, кажуть в УКАБ. «Цьогорічний сезон для виробників молока виявився непростим — недостатня кількість опадів, труднощі в заготівлі грубих кормів, певне зниження надоїв пов’язане зі спекою та гіршою якістю зеленого корму — були одними з факторів, що призвели до зниження виробництва молока в сільгосппідприємствах на 1,2% за перші п’ять місяців у порівнянні з відповідним періодом минулого року», — пояснює Ільєнко.

У той же час, в УКАБ підкреслюють, що для господарств із високою ефективністю господарювання така стабілізація закупівельних цін сприяє підвищенню прибутковості бізнесу й відновленню інвестиційної привабливості. Утім, через нові умови оподаткування і цим фермерам буде сутужно, кажуть галузеві аналітики. Причина цього, переконаний президент Асоціації Українського клубу аграрного бізнесу Алекс ЛІССІТСА, — Податковий кодекс. Адже саме він відбиратиме в молочника 20% податку на додану вартість, механізм повернення якого в державі й досі неврегульовано. «20 копійок на кожній гривні — це велика сума для сільгоспвиробника», — рахує Ліссітса. А якщо взяти до уваги той факт, що уряд цього року не виділив ні копійки з державного бюджету на підтримку молочного фермера, то цілком очевидно, прогнозує експерт, що після закінчення сезону літніх пасовищ будуть величезні проблеми восени. За прогнозами президента Асоціації українського клубу аграрного бізнесу, вже восени в Україні виникне дефіцит молока. «У нас знизиться ціна на яловичину, бо корів повирізають, але в той же час збільшиться ціна на молоко, бо його взагалі, в принципі, не буде на ринку» — каже Ліссітса. І звинувачувати сільгоспвиробника в спекуляціях, як це люблять робити останнім часом наші чиновники, не варто, переконує він, тому що проблема якраз у непрофесійній діяльності уряду.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати