За що правління Нацбанку отримало «п’ять із плюсом»?
Рада НБУ високо оцінила роботу правління нацрегулятора 2012 року, а от ринок — ні21 лютого 2013 року відбулося чергове засідання Ради Національного банку України. Згідно з протоколом, на ньому передусім йшлося про оцінку дій НБУ 2012 року та вердикт щодо проведення грошово-кредитної політики.
В цілому оцінка — 5 з «+». «Діяльність Правління Національного банку України відповідала Основним засадам грошово-кредитної політики на 2012 рік. Монетарні заходи, які були застосовані під час проведення грошово-кредитної політики, повністю відповідали тим процесам, що відбувалися на макроекономічному рівні, і цілям та завданням грошово-кредитної політики на 2012 рік», йдеться в рішенні Ради.
Більше того, Рада переконана: керівництву нацрегулятора вдалося зробити майже неможливе — забезпечити підтримання низькоінфляційного середовища (2012-го приріст індексу споживчих цін становив мінус 0,2%) в умовах суттєвого впливу зовнішніх несприятливих чинників: зниження світового попиту та цін на традиційну українську експортну продукцію, значні виплати за державним та гарантованим державою боргом тощо.
На думку Ради НБУ, підтримці цінової стабільності сприяло збереження прогнозованої ситуації на валютному ринку. Так обмінний курс гривні за безготівковими операціями 2012 р. знизився на 0,29% — до 8,052 гривні за долар США. На готівковому сегменті валютного ринку гривня за операціями з продажу доларів США за цей період знецінилася на 0,28% — до 8,088 грн/дол. США.
Експерти ж кажуть, хвалити Нацбанк нема за що: всі «плюси» притягнуті за вуха, а про суттєві «мінуси», як-от суттєве скорочення золотовалютних резервів, Рада Нацбанку взагалі відмовчалась.
Олександр СУГОНЯКО, голова Асоціації українських банків України:
— Українська економіка (виробництво і банки) залишилася без грошей. Станом на 1 грудня 2012 року грошова база реально зменшилася на 0,5%. І лише за 30 днів грудня фінрегулятор «качнув» по системі 16 мільярдів гривень, за рахунок чого вийшли на 6% по року. Але при цьому в нас упродовж року була дефляція, яка, як відомо, не планувалась. І це суттєво охолодило промислове виробництво. І нема чому дивуватись, що воно впало на 1,8% за минулий рік і продовжило падіння в січні цього року.
Гривня стала штучно дорогою, бо її просто не було на ринку. Банки змушені були, аби забезпечити свою поточну ліквідність, купувати на депозитному ринку кошти за ставкою від 20—25% річних. Це призвело до того, що темпи приросту процентних витрат 2012 року випереджали темпи приросту процентних доходів. Природно, що за таких умов процентні ставки за кредитами не могли бути нижчими. Тому відбулося суттєве гальмування кредитування в Україні. 70 мільярдів гривень позик банки видали 2011 року і лише близько 20 мільярдів — 2012-го. І то ці кошти практично видали три-чотири великих банки.
Аби втримати валютний курс, крім жорсткої монетарної політики, керівництво Нацбанку, по суті, продало 7,5 мільярда доларів золотовалютних резервів. Ще 3,5 мільярда доларів — 2011 року. Тобто всього «на курс» у них пішло 11 мільярдів доларів. Вони продали цю валюту на міжбанківському ринку, а значить вилучили відповідну кількість гривні (88 — Ред.). А це призвело до гривневого голоду, а відтак і до проблем у банківському секторі.
І нехай вас не дивує, що банки показали прибуток у 5 мільярдів. Це — прибуток, який з’явився за рахунок того, що банки зменшили формування резервів під активні операції. Крім того, їм була надана можливість розформувати раніше сформовані резерви.
Якщо за все це треба хвалити, тоді ми живемо в королівстві кривих дзеркал.