«Зараз не той час, щоб когось «кришувати»
Про ситуацію довкола підготовки до приватизації держпідприємства «Укрспирт»
Цього понеділка в Києві «запахло» спиртом. По-перше, Мінагропрод сформував робочу групу з перевірки діяльності державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт». По-друге, зниклий, але формально чинний генеральний директор «Укрспирту» Михайло Лабутін підпільно дав відеоконференцію по скайпу для ЗМІ, в якій розповів про колишні і сьогоднішні схеми переганяння цієї стратегічної в наших широтах сировини до корупційних кишень. По-третє, Державну фіскальну службу пікетували люди в камуфляжі, вимагаючи дати спокій «Укрспиртові» і його гендиректорові.
А ЧИ БУВ ЗАМОВНИК?
Нагадаємо, ситуація довкола цього держпідприємства загострилася ще в листопаді, коли ДФС порушила кримінальне провадження щодо посадових осіб «Укрспирту» за фактом ухиляння від сплати податків на суму майже два мільйони гривень шляхом нелегального продажу спирту. Податкова і правоохоронні органи блокували роботу підприємства і провели обшуки. Тодішній міністр аграрної політики і продовольства Ігор Швайка так прокоментував цю ситуацію: «Мета (цієї акції. — Авт.) — зміна керівництва компанії, аби потім перепідпорядкувати її іншим інтересам, іншим людям, іншим завданням. Я гадаю, що це пролог до приватизації». Атака на «Укрспирт» з боку держорганів, на його думку, є спланованою, тому потребує втручання з боку Президента України. «Причина безпідставних перевірок — чиєсь «замовлення». Ми дуже проситимемо Президента узяти цю ситуацію під контроль і вимагати від Генеральної прокуратури, МВС, ДФС встановити тих замовників, які створюють ці схеми, аби потім заблокувати роботу... спиртових заводів», — сказав голова Мінагропроду.
Державна фіскальна служба (ДФС) вже нарахувала «Укрспиртові» близько 900 мільйонів гривень штрафів за відвантаження відходів спиртового виробництва, які були прирівняні до акцизної продукції за відповідними ставками.
За словами генерального директора «Укрспирту» Лабутіна, через тотальні перевірки підприємства і порушення проти нього низки кримінальних справ роботу компанії украй ускладнено. «Ми добу не могла здійснювати жодних платежів. Постачання були припинені, відвантаження були зупинені. Наші машини із фракцією головного спирту, який є відходом виробництва, не випускають», — розповідав Лабутін. До цього він додав, що через дії співробітників фіскальної служби «Укрспирт» повністю зупинив виробництво біоетанолу. І голова Мінагропроду, і гендиректор «Укрспирту» наполягали на тому, що приватизація держпідприємства є неприпустимою, оскільки воно є стратегічним і повинно залишатися в держвласності. 2013 року «Укрспирт» збільшив виробництво спирту на 4,3% порівняно з 2012 роком — до 18,2 мільйона декалітрів. Природно, у ДФС тоді спростували заяви «Укрспирту» про «відсутність законних підстав для обшуку». І зазначили, що його було проведено на виконання постанови слідчого судді Шевченківського району Києва від 5 листопада. 10 грудня Головним слідчим управлінням фінансових розслідувань ДФС за погодженням із Генпрокуратурою Лабутіна повідомили про підозру в розтрачанні 172,5 мільйона гривень і ухилянні від сплати ПДВ на 28,2 мільйона. Що за таких ситуацій роблять чиновники? Правильно, негайно лягають до лікарні.
ГРА У СХОВАНКИ
Далі ця історія набуває всіх ознак гострого детективу. Бійці «Айдару», що охороняють Лабутіна в лазареті, нібито отримують оперативну інформацію про те, що представники фіскальної служби і слідчі прокуратури повинні вивезти директора з лікарні, а якщо не вдасться, застосувати препарати, які спровокують серцевий напад. Тому айдарівці вирішили завадити цим планам і сховати директора в безпечному місці, повідомляє сайт підприємства. «Сьогодні невідомі озброєні особи в камуфляжі викрали Лабутіна з лікарні і відвезли в невідомому напрямі. Наразі тривають оперативно-розшукові заходи», — написав на своїй сторінці у Facebook перший заступник голови Державної фіскальної служби (ДФС) Володимир Хоменко. За його словами, за фактом викрадення голови ДП «Укрспирт» відкрито кримінальне провадження.
По суті цієї справи своє слово колись скаже суд. Але проти людини висунуто тяжке обвинувачення, і вона має право захищатися всіма доступними їй і не забороненими законом методами. Лабутін обрав відеоконференцію. На ній він заявив, що якщо навести лад у сфері «Укрспирту» і суміжних галузях, на самому лише податку зі спирту можна отримати до бюджету 300 мільйонів гривень, а на акцизах взагалі можна заробити до 11 мільярдів. Проте він запевняє, що деяким людям в уряді і силових органах це невигідно. За його словами, якщо ми наведемо лад, це означатиме для них втрату власного незаконного прибутку.
Лабутін розповідає, що вже через місяць після того, як в середині березня цього року його було призначено виконувачем обов’язків директора, його викликав до себе голова податкової міліції Хоменко Володимир Петрович. У зв’язку з тим, що на той час на підприємстві не було жодних документів, ми домовилися про повну співпрацю. «А через тиждень, — продовжує розмову по скайпу з машини, що рухається, генеральний директор, — мене викликав один із заступників (ймовірно, заступників Хоменка. — Авт.), який сказав, що я повинен надати свідчення щодо попередньої роботи. Потім мене знову викликав до себе Хоменко. Дав папірець з телефоном і сказав: з тобою зв’яжеться така-то людина, ти повинен підтримувати з нею спілкування і бачитися надалі. Через певний час зі мною зустрілася ця людина — пан Акименко, який відрекомендувався, що він від Володимира Петровича. Він запропонував організувати постачання зерна на підприємство. Я відповів, що все залежить від ціни, якщо вона буде конкурентоспроможною, то питань не буде, і переадресував його до відділу постачань».
Зв’язок по скайпу того дня був, як мовиться, гірше нікуди, але Лабутіну все ж вдалося розповісти журналістам, що на одному із заводів держпідприємства, а саме на Зірненському (Рівненська область) йому вдалося зупинити схему виробництва лівого спирту і горілки. За словами Лабутіна, її очолював пан Чеботарьов, що зараз у Москві і перебуває в міжнародному розшуку, а також його партнери — його хрещений батько Віктор Шохін, екс-заступник генерального прокурора, начальник податкової міліції Володимир Хоменко і його права рука Андрій Акименко. «Це люди, що намагаються відновити всі схеми, які існували до зміни влади», — стверджує Лабутін. Він хоче розповісти про ці схеми, але зв’язок у черговий раз обривається.
Їх суть ми знаходимо на інтернет-ресурсі «Слідство.Інфо». Фактичний контроль над концерном і над підробною горілкою, за даними ресурсу, мав близький до Януковича Юрко Єнакієвський. Тоді через необлікований спирт державна скарбниця недоотримувала мільярди гривень щороку. Як зазначають на сайті, «нинішній голова «Укрспирту» Михайло Лабутін, який за часів Януковича був заступником гендиректора цього ж відомства, переконує нас, що зміна директора на Зірненському спиртзаводі — це боротьба проти ще одного «тіньового» короля спирту».
СПОВІДЬ ПІДПОЛКОВНИКА
У підвалі на Інститутській, де міститься «Майдан прес-центр» і де відбувався сеанс зв’язку з Лабутіним, на одному із стільців скромно примостився військовик із погонами підполковника. Це екс-командир «Айдару» Анатолій Мельничук, нині — народний депутат. За його словами, про те, що айдарівці вивели Лабутіна з лікарні, він дізнався із преси, тому що був у відрядженнях і на похоронах побратимів. А коли почав заглиблюватися в цю ситуації, то зрозумів основне: «Виробництво лікеро-горілчаних виробів, спирту, цигарок — це одні з найбільш корупційних галузей. І те, що там триває крадіжка, — це однозначно. Тоді як ті гроші, які заробляються в цих галузях, повинні йти на благо народу. І з усім цим потрібно розібратися».
Народний депутат порушує питання про необхідність створити в парламенті з цього питання слідчу комісію, а на допомогу їй ще й робочу групу з фахівців і громадських активістів, а також представників силових структур. «Винен у 12 році — отже, у 12-му, у 13-14-му, отже, у 13—14-му. Але, як казав Гліб Жеглов, злодій має сидіти у в’язниці. Але з цим треба розібратися. Зараз не той час, щоб когось можна було «кришувати». «Пенсіонери зараз віддають останню гривну, аби допомогти армії, а чиновники кладуть у свої кишені мільйони. Корупційні схеми необхідно поламати, — наполягає він, — а з тим, що закладається зараз до бюджету, я багато в чому не згоден».
Дії своїх бійців у цій ситуації підполковник багато в чому пов’язує з тим, що відбувається зараз у країні і, зокрема, у Збройних силах. «Триває переділ влади, — каже він, — практично всі батальйони приватизовані. Є спроба приватизувати і наш: Генеральний штаб нав’язує свою людину. За штат виводяться люди, які воювали, пройшли бойовий шлях. Навіть командирів взводів і відділень знімають і ставлять своїх людей, незрозуміло звідки. Набрано 137 новачків. А в штабі з’явилася друга печатка».
КОМЕНТАР ПОДАТКІВЦЯ
«День» звернувся по коментар всієї цієї ситуації до директора інформаційно-комунікаційного департаменту УФС Віктора Косянчука. «Хоменко мав зустріч із координатором тих людей, які пікетують податкову службу, — сказав Косянчук, — Знаючи ситуацію зсередини, а не тому, що я маю так говорити за законами жанру, можу сказати, що негатив у цій справі точно йде не звідси. Починаючи з 13 березня (це день призначення Лабутіна на посаду. — Авт.), розкрадено 172 мільйони гривень плюс 25 чи 28 мільйонів не сплачено ПДВ. Це — доведений факт. А на стадії слідства ще більше. Я розумію, що людина, яка була до Лабутіна, вкрала мільярд. Але він же й пробув на цій посаді більше. Чи варто нам міряти, хто більше винен?»
«Я теж виходив до пікетувальників, — продовжує чиновник. — І коли я їм ці дані навів, то більше не побачив у них того завзяття, з яким вони прийшли, і скандування трохи стихло. До речі, ці бабусі мало чим нагадували працівників спиртзаводів. Та й чоловіки, що затесалися серед них, не видавалися борцями за ідею. Я сказав їм: хто хоче воювати за мир і добробут в Україні, записуйтеся в добровольчі батальйони, у волонтери. Але це не діло — заважати діяльності слідства».
«Є кримінальна справа про розкрадання в особливо великих розмірах, — нагадує він. — І чи можна підміняти правосуддя революційною доцільністю, тим, як вирішать революційні солдати і матроси. Це ми вже проходили 1917 року. І всі знають, до чого це призвело. Якщо у нас конституційних лад, то ніхто не може заважати силовій структурі вести слідство. Якщо вона відходить від норм закону, то її дії чи бездіяльність можна оскаржити в прокуратурі чи в суді».