Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Завдання для бізнесу

В Україні розпочалася футбольна п’ятирічка
03 липня, 00:00
НОВОБУДОВ, ПОВ’ЯЗАНИХ З ЄВРО-2012, ЩЕ НЕ ПОБАЧИШ НАВІТЬ І НА ПАПЕРІ. А ОТ ІНШІ СПОРУДИ, ЯКІ СТАВЛЯТЬ ПІД ПИТАННЯ ПРОВЕДЕННЯ ЧЕМПІОНАТУ В КИЄВІ, ВЖЕ ОТРИМАЛИ ЦІЛКОМ ЗРИМІ ОБРИСИ / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

До Євро-2012 часу все менше, а проблем — все більше. Тож представники української влади, дипломатичного корпусу та бізнесу за ініціативи Європейської бізнес-асоціації вирішили розібратися з ними, провівши так звані Євродебати, і визначити роль бізнесу в підготовці до цієї визначної події.

«На сьогодні є надзвичайно важливим встановлення відкритого, зрозумілого і конструктивного діалогу між владою та бізнес-спільнотою задля організації та проведення на належному рівні в Україні такого міжнародного свята, як фінальна частина чемпіонату Європи з футболу в 2012 році», — відзначив міністр України у справах сім’ї, молоді та спорту Віктор Корж, вказавши також, що планується ще й проведення Міжнародного інвестиційного форуму Євро-2012.

Тим часом кожному зрозуміло, що подія такого масштабу буде успішною лише в тому разі, якщо за час, що лишився, нам удасться фактично заново побудувати країну. Адже увага має приділятися не лише спортивним спорудам, а й готелям, автошляхам, залізницям, аеропортам. То чи реально все це зробити за п’ять років? Виконавчий директор ЄБА Ганна Дерев’янко впевнена, що Україна здатна впоратися з цим завданням. «Призначення України господаркою чемпіонату Європи з футболу в 2012 році — величезний шанс для країни мобілізувати всі ресурси, скоординувати дії органів центральної та регіональної влади, залучити якомога більше інвестицій, вийти на відкритий діалог з міжнародною спільнотою і таким чином зарекомендувати себе як гідного кандидата до вступу в Європейський Союз», — стверджує Дерев’янко. Такі ж думки висловлювали й багато інших учасників Євродебатів. Зокрема, генеральний директор компанії Siemens Україна Андре Раффаседер вказувала на величезну інвестиційну значимість Євро-2012 для нашої країни. «Рішення про проведення чемпіонату Європи може привести до прориву в інвестиційній діяльності — як іноземних інвесторів, так і місцевих. Можливості величезні, але їх необхідно правильно використати. ...Тоді цей важливий шанс буде мати величезний позитивний ефект на приплив інвестиційного капіталу й росту довіри інвесторів до України», — розмірковує представник міжнародної бізнес-спільноти.

А от представники уряду, присутні на дебатах, хоч і одностайно запевняли в успішному проведенні Євро-2012 в Україні та Польщі, однак оцінки щодо підготовки до чемпіонату давали різні. Зокрема, Віктор Корж зазначив, що урядом ведеться серйозна робота: уже створенo комітет з організації Євро, є державна концепція підготовки до цього турніру. Міністр транспорту та зв’язку Микола Рудьковський переліком завдань свого відомства заінтригував не лише журналістів, а й гостей з Польщі, Австрії, Греції та інших країн. «Ми ставимо за завдання збудувати нові шляхи, аеропорти тощо», — стверджує Рудьковський. За словами міністра, найболючіша тема — авіасполучення між містами, де проводитимуться матчі. Для цього купуватимуться нові літаки, споруджуватимуться аеропорти. Для останніх приготували близько $800 мільйонів. За словами Рудьковського, це — без Борисполя. Головний аеропорт країни фінансуватиметься за окремою програмою японського банку. До того ж від Києва до Борисполя планується пустити швидкісний потяг, на що, за даними міністра, виділено ще $200 мільйонів. «І якщо інвестиції в Бориспіль окупляться майже одразу, то в інші об’єкти — лише через десятки років», — зазначає міністр.

Урядові плани просто вражають. Йдеться про спорудження нової окружної дороги навколо Києва, на яку піде близько $5,5 мільярда, а майбутній автобан Львів—Луганськ коштуватиме $7,5 мільярда. Окрім того, Укрзалізниця в цілому потребує близько $3 мільярдів на реконструкцію та оновлення рухомого складу. 18% цих сум, за словами міністра, надасть бюджет. 60—70% становитимуть кредити під державні гарантії, решта — інвестиції. За даними Мінекономіки, загалом інвестиції в Україну завдяки Євро-2012 зростуть до $25—30 мільярдів.

Міністр з регіонального розвитку та будівництва Володимир Яцуба наголошує на тому, що надалі уряд має брати лише ті об’єкти, які на себе не візьмуть бізнесмени. «Адже якщо бізнес не отримає достатньо привабливих проектів, він сюди не прийде», — застеріг Яцуба. До того ж він закликав «підтримувати тих, хто любить футбол більше за свої гроші», ставлячи за приклад Донецьк і Дніпропетровськ... Ці міста, за словами міністра, з футбольної точки зору, до Євро вже готові. «І якщо Україна за це взялася, усе буде гаразд! Євро 2012 буде, будуть гроші...» — підсумував Яцуба. Причина його оптимізму — 147% зростання у будівельному комплексі України, тоді як у Польщі ця цифра, за словами посла Польщі Яцека Ключковські, близько 20%.

До речі, про те, що у Євро 2012 у нас є партнер, у запальних промовах і запевненнях усі навіть дещо підзабули. А в Польщі, виявляється, також попереду важка робота. «Ми гроші порахували, й їх недостатньо поки що... Польщі не легше, ніж Україні», — так прокоментував підготовку нашого партнера до Євро-2012 Яцек Ключковські. Що ж до перетину кордонів під час чемпіонату, то посол наголосив на тому, що не треба перебільшувати проблему. За його словами, буде створенo окремий шлях перетину кордонів, тому тут перешкод не буде.

До того ж, як зазначив міністр культури та туризму Юрій Богуцький, футбол займатиме лише десяту частину часу туристів, тому треба наперед думати, чим їх зайняти... «І я б хотів, щоб ми були реалістами, а не ура-патріотами... У першу чергу уряд має створити умови для залучення інвесторів, щоб кожен інвестор мав підготовку до Євро 2012 лише як привід. Щобвін, будуючи готель до Євро- 2012, знав, що цей готель приноситиме прибуток і після чемпіонату... Тобто ми маємо надати інвесторам гарантії, що їхні гроші принесуть їм ще більші гроші!» — підкреслив міністр.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати