Заявка на ліквідність
ПФТС ввела в експлуатацію термінал «ринок заявок»За словами президента фондової біржі «Перша фондова торговельна система» (ПФТС) Ірини Зарі, біржова технологія «ринку заявок» не є тестовою, а вже функціонує — перші угоди було укладено 17 травня з акціями Укрсоцбанку і «Центренерго».
Така біржова технологія широко використовується в усьому світі. В Україні спроба ввести її в експлуатацію була зроблена ще декілька років тому все тією ж ПФТС, але ринок виявився не готовим до нововведення і проект відклали до кращих часів. Судячи з усього, тепер ці часи настали. Як підкреслює Заря, нова технологія повинна підвищити ліквідність ринку цінних паперів і залучити до роботи на ньому нові категорії інвесторів.
Торги цінними паперами на «ринку заявок» проводитимуться в анонімному режимі, зазначає президент ПФТС, із використанням принципу безперервного подвійного аукціону зустрічних заявок за принципом «Поставка проти платежу» зі 100 вiдсотковим депонуванням цінних паперів на рахунках власників у депозитарії МФС, а коштів — на рахунку депозитарію в НБУ. Такий принцип депонування дозволить ПФТС контролювати наявність цінних паперів і коштів учасників торгів, щоб уникнути ризиків невиконання угод.
Як вважають експерти ПФТС, на відміну від ринку котирування ринок заявок дозволяє протягом дня оголошувати про необмежену кількість різноманітних заявок на купівлю та продаж. Окрім того, при перетині умов зустрічних заявок відбувається автоматичне укладення угод, а це дозволяє протягом одного дня декілька разів продавати й купувати одні й ті ж цінні папери.
Торги тут проходитимуть щодня з десятої ранку до двох дня з високоліквідними акціями, так званими блакитними фішками, включеними до котирувальних листів першого і другого рівнів списку ПФТС. На сьогодні в котирувальному листі першого рівня списку ПФТС перебувають акції дев’яти емітентів, а в листі другого рівня — 23 емітентів. Це поки що всі, хто може брати участь у «ринку заявок». Проте, зазначає Заря, зі зростанням популярності цієї біржової технології до торгівлі на «ринку заявок» можуть бути залучені й інші цінні папери, які пройдуть лістинг на ПФТС і будуть включені до біржового реєстру.
Говорити про можливі обсяги операцій ще рано, але вже зараз, упевнена Заря, можна зазначити, що їхня кількість повинна зрости в декілька разів у порівнянні з сьогоднішніми показниками. «Хоча б до 30 компаній, а це потребує певного зсуву в свідомості учасників ринку». Поки що ж ПФТС зайнята пошуком компаній — учасників ПФТС для «ринку заявок». Щоб бажаючих додалося, рада ПФТС вирішила звільнити перших 30 учасників Фондової біржі від платежів за підключення до «ринку заявок». Такий ось невеличкий стимул. Для інших брокерів, за словами Зарі, підключення до системи обійдеться в середньому в $150 щомісяця.
За словами Зарі, у потенційних учасників ринку «зараз, так би мовити, різнорівневий ступінь інтеграції: п’ять компаній уже навчилися блокувати папери на рахунку, ще вісім підписали нові договори з МФС, а ще 15 повністю поставили програмне забезпечення». «До того ж, брокерські системи також ще не приєднано, їх поки що дописують і тестують, а істотну роль у торгах на «ринку заявок» відіграватиме саме інтернет-торгівля, доступна для дрібних приватних інвесторів», — додає президент ПФТС.
Що стосується ринку котирувань, який активно функціонує в Україні й раніше був основним інструментом на ПФТС, то Заря твердить: «Ми не маємо наміру прибирати ринок котирувань». Вона зазначає, що новий ринок заявок і старий ринок котирувань працюватимуть паралельно. «До 70% бірж у світі для ринку облігацій використовують технологію котирувань, ринок заявок — для більш ліквідних паперів», — зазначає президент біржі. «Борговими та малоліквідними паперами набагато доцільніше торгувати на ринку котирувань,— підкреслює вона. — Хоча згодом ринок котирувань може залишитися як оптовий, а ринок заявок — виконувати функції роздробу». Згодом результати торгів на «ринку заявок» враховуватимуться при розрахунку індексу ПФТС. А в подальших планах ПФТС — впровадження інтернет-трейдінгу. За словами Зарі, «ринок заявок» має шлюз для підключення брокерських систем інтернет-торгівлі і прямого доступу, і після їхньої появи фізичні та юридичні особи зможуть купувати та продавати цінні папери на «ринку заявок», скориставшись послугами акредитованих торговців — членів фондової біржі ПФТС.
«Ринок заявок» ПФТС заснувала аж ніяк не першою, а після Дніпропетровської фондової біржі «Перспектива». У найближчому майбутньому запустити таку технологію збирається й біржа «Іннекс». Щоправда, ПФТС конкуренції не боїться: на сьогодні вона фактично монополіст — покриває близько 98% біржових торгів у країні.