Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Зміни, яких так довго чекали

Чи вирішить уряд проблему відшкодування ПДВ
28 лютого, 00:00

В Україні нові віяння. Вкотре їхнім ініціатором став глава держави Віктор Ющенко. У понедiлок він підписав указ про введення в дію рішення РНБО від 1 лютого, яке регулює відносини у сфері адміністрування податку на додану вартість.

Треба сказати, що на такий крок Ющенко підштовхнула, м’яко кажучи, не зовсім ефективна робота попереднього уряду на чолі з Віктором Януковичем щодо компенсації виробникам податку на додану вартість. Щоб якнайшвидше надолужити втрачений час та не дати розслабитися в цьому питанні й новій команді, Кабмін зобов’язали до 15 березня розробити зміни до закону про податок на додану вартість.

Згідно з рішенням РНБО, буде встановлено конкретніший перелік підстав для податківців з проведення позапланових виїзних та невиїзних перевірок, з’явиться пеня за заборгованість з відшкодування ПДВ та відповідальність для винуватців таких затримок. Вексельне питання в указі пропонують врегулювати не лише живими грошима, а й «шляхом заліку підприємствам підтверджених органами державної податкової служби сум ПДВ, що підлягають відшкодуванню з держбюджету». До початку травня 2008 року уряд повинен подати до парламенту проект Податкового кодексу, а з 1 травня — вже й запровадити спрощену процедуру відшкодування ПДВ. Чим обернуться такі президентські ініціативи для команди прем’єр-міністра Юлії Тимошенко та чи реальне їхнє виконання у намічені строки? Про це «День» запитував у експертів.

В’ячеслав БИКОВЕЦЬ, перший віце-президент, генеральний директор Спілки підприємців малих, середніх та приватизованих підприємств України:

— Я гадаю, що бізнес підтримає такі пропозиції обома руками. Має бути обопільна відповідальність як бізнесу, так і влади. Якщо сьогодні говоримо про те, що за умови несвоєчасної сплати підприємцем якогось податку йому з першого дня прострочення цього платежу нараховують пеню, то чому ж держава за такі огріхи не відповідає перед підприємством таким же чином? Це цілком правильно, і так повинно бути.

Однак навряд чи уряд повною мірою виконуватиме ці новації, хоча може їх реалізовувати, внісши потрібні зміни у закон. Зробити це не проблема, маючи таку армію фахівців у Мінфіні, податковій та інших відомствах. Інша справа, настільки реально запровадження у життя таких змін за нинішньої ситуації у Верховній Раді. До того ж, чи потрібно сьогодні форсувати прийняття Податкового кодексу? Адже раніше 1 січня 2009 року він не вступить у дію. Я гадаю, що це нереально й поспіх тут недоречний.

Тетяна ЗАЦЕРКОВНА, голова Ради підприємців та роботодавців України:

— Просто чудово. Я — «за». Підприємці з кінця минулого року домагаються, що б ці зміни внесли до Податкового кодексу, бо сьогодні держава не відповідає за несвоєчасну сплату ПДВ. Мусить бути відповідальність хоч якась. Мені цей крок видається цілком розумним. Адже там (в уряді. — Авт. ) цілком нормальні люди, вони повинні сприяти бізнесу, а не заважати.

Стосовно оперативності з прийняттям кодексу, то все залежить від того, який законопроект візьмуть за основу. Якщо уряд візьме той кодекс, який вже обговорювався громадськістю, і внесе до нього свої зміни, то терміни абсолютно реальні. Якщо ж ні, то потрібно чимало часу на громадські консультації.

Леонід РУБАНЕНКО, президент Спілки податкових консультантів:

— Бізнес просить зробити це вже років із десять. Якщо розпочнеться дослівне виконання того, що пропонує Президент, тоді відкриється справжнє обличчя нового уряду. Я думаю, що сьогодні у країні є Президент, і Кабміну нікуди дітися, він виконуватиме його ініціативи.

Але треба визнати, що цим указом Президент провокує Кабмін. Правління Тимошенко ні першого, ні цього разу не відзначається дотриманням букви закону щодо регуляторної процедури. А щоб внести ці зміни, потрібен місяць на їхнє вивчення та оприлюднення, тоді як указ визначає термін до 15 березня.

І, звичайно, ці зміни стануть додатковим тягарем для бюджету. Але колись же потрібно починати. Господар бюджету — Мінфін має думати про те, кому він шкодить. Якісь підприємці витримують ці знущання, інші ж виводять свій бізнес у тінь. Якщо Кабмін у рамках цього закону знизить навантаження, то цим самим почне допомагати бізнесу.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати