Перейти до основного вмісту

Знайти команду та кошти

Експерти — про перші завдання для нового міністра охорони здоров’я Іллі Ємця
05 березня, 18:22
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Доки міністр охорони здоров’я Зоряна Скалецька завершувала своє карантинне усамітнення разом з евакуйованими з Китаю українцями у Нових Санжарах, в уряді провели чергову ротацію. Очолюваним Скалецькою відомством тепер керуватиме відомий кардіохірург Ілля Ємець (детальніше про кадрові перестановки у №41 від 4 березня 2020 р.).

Чому саме його кандидатуру вирішив пропонувати уряд на розгляд Верховній Раді, питання поки без відповіді. Дехто вважає Ємця креатурою керівника парламентського медичного комітету Михайла Радуцького. Між іншим, Зоряна Скалецька теж прийшла в Кабмін з подачі Радуцького, про що вона неодноразово заявляла у своїх інтерв’ю. На посаді втрималася пів року, то що ж має зробити новий міністр, аби догодити не лише своїм покровителям, а й кожному українцю?

ЩО ВІДОМО ПРО НОВОГО ОЧІЛЬНИКА МОЗ?

Якщо проаналізувати біографію Іллі Миколайовича, видається, що він передусім талановитий лікар, який любить свою роботу і справді переймається здоров’ям пацієнтів. Його ім’я відоме не лише в Україні, а й за кордоном. Навчався у Київському медичному інституті за спеціальністю «хірургія». Понад 20 років працював разом із Миколою Амосовим. До останнього часу очолював Центр дитячої кардіології та кардіохірургії. Саме Ємець першим в Україні почав успішно оперувати немовлят зі складними вадами серця. Саме він запровадив пластичні операції на клапанах серця без використання штучних протезів. Хірург тричі провів операції з трансплантації серця.

До речі, після призначення на посаду міністра йому доведеться вирішувати питання трансплантації в національному масштабі. Бо вже не один міністр обіцяв запустити систему пересадки органів в Україні, щоб якомога менше хворих відправляти на дороге лікування за кордон, але ситуація все ще без суттєвих змін.

«Я принесу набагато більше користі у своїй спеціальності і своїм прикладом. Посада міністра вимагає дуже багато сил, здоров’я, часу, принципових речей. І ця сфера вимагає, звичайно, не менше уваги, ніж хірургія, але я волію займатися саме останньою, бо бачу свою ефективність», — так коментував Ілля Ємець у ЗМІ своє можливе призначення у Мінздоров’я у листопаді минулого року.

«ПОТРІБЕН СУПЕРМЕНЕДЖЕР»

Тепер громадськість буде пильно стежити за першими заявами та першими кроками Іллі Ємця на новій посаді. До речі, робота в МОЗ йому знайома. Орієнтовно п’ять місяців він обіймав посаду міністра охорони здоров’я в уряді Миколи Азарова. В соцмережах уже оприлюднили його спільні світлини з Тетяною Бахтеєвою, Віктором Януковичем, Раїсою Богатирьовою та Анною Герман. У медичній сфері імена Бахтеєвої та Богатирьової асоціюються з фінансовими махінаціями у сфері закупівель ліків. Можливо, Ілля Ємець жодним чином до зловживань не причетний, але співпраця з сумнівними високопосадовцями ставить свій відбиток на репутації.

Також варто розуміти, який спадок отримує Ілля Ємець. Уже традиційно кожна нова команда в уряді намагається по-новому проводити реформи, вважає справи попередників помилковими і починає все з нуля. Із 1 квітня в Україні має стартувати другий етап медичної реформи. Але медиків не полишають сумніви, чи не відтермінують цей старт, та й чи не скасують реформу зовсім. Президент Володимир Зеленський доручив створити спеціальну комісію, котра перевірить хід виконання першого етапу реформи, визначить її основні результати та, зрештою, зробить висновок, чи тим шляхом рухається медична галузь. До речі, до складу цієї комісії увійшов також Ілля Ємець. І це лише загострює проблему, то в якому ж руслі далі буде змінюватися система охорони здоров’я?

«Ілля Ємець очолював МОЗ за часів Януковича в уряді Азарова. Він, як і майже всі решта міністрів, нічого не змогли змінити у сфері охорони здоров’я. Пропрацювавши п’ять місяців, пішов зі своєї посади, — пише народна депутатка, ексзаступниця міністра охорони здоров’я Ольга СТЕФАНИШИНА у блозі на «Українській правді». — Про пана Ємця різні люди, які з ним працювали 10 років тому в міністерстві, говорять майже одне і те саме. Він любить свою лікарську справу і не хоче занурюватися в системні речі. За першої-ліпшої нагоди тікав у операційну. А тим часом все в міністерстві відбувалося за його спиною — тендери, закупівлі, призначення на посади. Бо добрий лікар потрібен у лікарні. В МОЗ сьогодні потрібен суперменеджер, антикризовий фахівець, який у першу секунду призначення підхопить роботу. Щоб не повторилися Нові Санжари і щоб Україна вдало пройшла зону турбулентності з коронавірусом. І щоб з 1 квітня реформа таки стартувала. Шанси на це все ще є. Хоча й дуже примарні».

«ДЛЯ ПАЦІЄНТІВ НЕ ПРИНЦИПОВЕ ІМ’Я МІНІСТРА»

Так чи інакше, МОЗом має керувати людина, яка «в темі» всіх наболілих питань. У топ-списку проблем, за які негайно має взятися новий міністр, — комунікація з медичною спільнотою та пацієнтами. Лікарі виходили зі страйком під Офіс Президента через другий етап реформи, оскільки бояться звільнень, скорочень та зменшення фінансування. Медикам треба роз’яснити, що насправді їх чекає. Поки МОЗ відмовчується, лікарі продовжують тихий бунт. Днями Національна медична академія післядипломної освіти імені П. Л. Шупика провела конференцію, на якій заявила, що через зміну в фінансуванні медицини, коли кошти надаватиме Національна служба здоров’я України за конкретно надані пацієнтам послуги, заклад лишається без грошей. Через це не зможе утримувати 369 штатних посад, у тому числі 189 науково-педагогічних працівників.

Поширення коронавірусу в світі та Україні — теж новий головний біль Іллі Ємця. Щоб не сіяти паніку, доведеться оперативно та відверто відповідати на гострі питання. До речі, звільнення Зоряни Скалецької пов’язують якраз із провалом інформаційної кампанії щодо COVID-19.

Пацієнтські організації наголошують ще на кількох речах, котрі мають бути притаманні новому очільнику Мінздоров’я. Слід знати, як працює державна служба та відомство зокрема, мати власну позицію та, попри опір влади, завести свою команду в МОЗ, котрій зможе довіряти та покластися на 100%.

 «Для нас не принципове прізвище міністра, головне, щоб це була людина, яка розуміє, що з медициною терміново треба щось робити, — додає голова правління ГО «Національний рух за трансплантацію» Юрій АНДРЄЄВ. — Навіть якщо зараз у міністерське крісло потрапить суперфаховий менеджер, до якого буде довіра серед населення, то він нічого не зможе зробити, якщо в нього не буде двох речей — грошей та команди. Зараз держава виділяє 2,8% від ВВП на медичну галузь, але має бути, як мінімум, 5% — так прописано у державних гарантіях. А без грошей реформа неможлива. Без коштів не можна якісно робити зміни. І треба працювати системно. Також має бути команда виконавців, яка втілюватиме заяви та наміри міністрів у життя. Приміром, я запитував у Дмитра Коваля, заступника міністра, який відповідає за програму трансплантації за кордоном, чому людина чекає місяцями на відповідь, яка вона в черзі на операцію. Мені кажуть, що нема у міністерстві людей, які б цим займалися. Якщо не буде грошей та команди, то і далі міністри будуть змінювятися, а результатів не буде».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати