Перейти до основного вмісту

Зустріч із Коболєвим

Голова НАК «Нафтогаз» запросив журналістів, щоб пояснити, куди ж він «веде» газовий ринок України
13 березня, 12:04
ФОТО З АРХІВУ «Дня»

Відзначимо найперше, що дуже добре, що ця розмова відбулася. І була організована з ініціативи самого НАКу, а не після «мільйона» редакційних запитів, як то зазвичай буває з нашою урядовою командою...

Кінцева мета діяльності НАК «Нафтогазу», за словами Коболєва, — створення ефективного ринку газу. Основа реформи — Третій енергопакет європейського співтовариства. В результаті НАК повинен втратити частину своїх функцій, а можливо й навіть припинити своє існування. Утім, за словами Коболєва, на ринку залишиться так званий «постачальник останньої надії». Це буде НАК, чи інша структура — невідомо. Утім, до його обов’язків належатиме постачання на особливих умовах для «особливої групи» споживачів, які не матимуть змоги обрати собі постачальника. Цей «інститут» виконуватиме ще й роль соціального компонента ринку.

Неринкова ціна призводить до завищеного споживання, переконаний голова НАК «Нафтогаз». І вважає, що українці сьогодні все ще переспоживають природний газ (хоча, як він сам зізнався, НАК не має конкретних достовірних даних про споживання конкретного споживача — читайте далі по тексту).

До слова Коболєв обмовився, що на переговорах з МВФ, експерти Фонду пропонували варіант поступового підвищення тарифів для населення — впродовж трьох років. А українська сторона наполягала на більш «динамічному» рішенні, аргументуючи це тим, що нема часу. «Ми в Нафтогазі» вважаємо, що це надто довго», — каже Коболєв. Зрештою дійшли до компромісного і найм’ягшого. За словами Коболєва, уряд зробив усе можливе, щоб полегшити удар зростання цін на енергоресурси, розробивши «ефективний механізм субсидій».

У 2015 році частка «Газпрому» на українському газовому ринку становитиме, за словами Коболєва, не більше 30%. Решту потреб планують покрити за рахунок реверсного газу з Європи. «У грудні 2014 року ми вже вийшли на співвідношення 30 на 70. Постачальники, які пройшли з нами зиму, сьогодні хочуть підписувати з нами контракти», — зауважив Коболєв.

Утім, на запитання «Дня» про розрив у показниках падіння промислового виробництва та споживання газу, Коболєв довго говорив про війну, і про те, що це — страшно, боляче і прикро, але так і не пояснив, чому втративши практично 20% важкої промисловості, величезну частину території (анексований Крим та окупований Донбасс) НАК «Нафтогаз» так і не скоротив показники планових закупівель газу. Більше того, він назва все це (падіння промисловості, скорочення споживання газу через його подорожчання, та втрату території) не прогнозованими факторами, які в компанії не беруться оцінювати. «В наступному сезоні плануємо купувати стільки, скільки й минулого року, а різницю покладемо ПГС», — відповів Коболєв. За які кошти? Знову урядовий кредит? Чи може собі це дозволити Україна? Коли є не прогнозовані фактори — чи не є це тими дірками, з яких «помпує» валюта з золотовалютних резервів?

Утім, зачепивши тему обвинувачення НАКу в корупції в газопостачанні, Коболєв все ж «киває» на олігархів. Мовляв, НАК не постачає газ напряму споживачам. Він передає газ облгазам, які сьогодні перебувають у власності приватного капіталу, а ті вже доставляють його до «конфорок», та «котлів». Абонентська база — 13 мільйонів абонентів. І от там якраз і сидить «зло». Проконтролювати що і кому, поки є різна ціна, не можливо, каже Коболєв. Утім, за його словами, націоналізовувати ці структури ніхто не збирається. «Це — складний і важкий бізнес. Ми хочемо просто отримати доступ до абонентської бази». — відповів він.

На наступному тижні буде опубліковано результати аудиту за 2012—2013 рік. 2014 рік поки що, за словами Коболєва, не перевірили. Але до 26 березня у звіті за рік перебування на посаді голови НАК Нафтогаз України він пообіцяв відзвітувати і по фінансовим показникам компанії за минулий рік. Більше того, глава НАКу пообіцяв, що і фінансовий план компанії на 2015 рік теж буде публічним. Як тільки його затвердить Кабінет Міністрів, він відразу ж з’явиться на сайті.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати