Фотовиставка «День-2014» завершилась
Емоції, враження та останні нагородження. Приз глядацьких симпатій отримала робота «Тепло людини» Максима ЛюковаВ останній день роботи XVI Міжнародної фотовиставки газети «День» у Київській міській галереї мистецтв «Лавра» було людно. Навіть увечері. За чверть години до закриття виставки кияни та гості міста продовжували приходити, щоб встигнути ознайомитися з кращими фотографіями країни. Більшість людей зробили це сьогодні до або після голосування на парламентських виборах. Люди голосували на виборчих дільницях і… в галереї — за найкраще фото, що отримало Приз глядацьких симпатій. «Дякуємо «Дню» за цю фантастично вражаючу фотовиставку. Дуже символічно, що вона пройшла напередодні парламентських виборів, і завершилась сьогодні — власне, у день голосування за нових депутатів, у день, коли нас переповнює віра в краще майбутнє, — зауважив один з останніх відвідувачів киянин Володимир ШВИДКИЙ. — Ці фотографії — унікальна «політична реклама» (у хорошому розумінні цього слова), адже вони показують увесь біль та жах, що пережила країна за минулий рік. І водночас — є оптимістичні роботи, які дають надію на мирне та успішне життя України. Ці роботи буквально кричать кандидатам у депутати — ми не дозволимо більше знущатися над собою та над Україною. Їх треба вивісити на білбордах в усіх місцях — як застереження. Це — краща соціальна реклама, яка може бути».
Попри вибори в країні та холод, виставку відвідало понад тисячу людей. А загалом за дев’ять днів виставки її побачило понад 8,5 тисяч глядачів. Цікаво, що навіть у момент урочистого закриття експозиції та підрахунку голосів у номінації Приз глядацьких симпатій, було близько трьох десятків відвідувачів. Власне, вони й брали участь у підрахунку голосів. Так, у лідерах — здебільшого роботи оптимістичного змісту. За словами самих відвідувачів, це свідчить про те, що люди втомились від негараздів та вірять у мирне життя, що невдовзі запанує в країні.
Отже, серед лідерів за кількістю голосів виявилися знімки фотокорів «Дня» Миколи ТИМЧЕНКА «Проводи» та Артема СЛІПАЧУКА «Маріуполь», автора «Дня», оператора каналу «2+2» Івана ЛЮБИШ-КІРДЕЯ «Батьківська мужність». А також фотографів Романа ВІЛЕНСЬКОГО «Конопата», Максима ЛЮКОВА «Тепло людини» та Альони СТЕПАНЕНКО «Смайлик». Власне, з невеликим відривом від конкурентів перше місце у номінації Приз глядацьких симпатій Фотовиставки «День»—2014» отримала робота… Максима Люкова «Тепло людини», на якій зображено майданівця із цуценям на руках. Друге місце — за оптимістично-життєрадісною світлиною Альони Степаненко «Смайлик», а третє — у Романа Віленського «Конопата».
«Конопата». Роман Віленський
Інші фото шукайте завтра на нашій сторінці у Фейсбуці
«Люди голосують за оптимістичні роботи, тому що уже рік країна живе у великий напрузі. Хочеться вірити, що все буде добре, через це, може й підсвідомо, вони голосували за фотографії з дітьми. На виставці достатньо оптимістичних світлин, зокрема, з усміхненими малюками. Це, звісно, викликає у дорослих усмішку, — сказала одна з володарів Призу глядацьких симпатій Альона СТЕПАНЕНКО, яка завітала на закриття виставки. — На фото «Смайлик» зображена моя молодша сестра Настя, якій тоді було п’ять років. Цей знімок зроблений позаминулої зими, коли ми з родиною каталися на гірках. У мене багато її веселих фотографій. Приємно, що цю роботу помітили».
Після оголошення володарів Призу глядацьких симпатій відкрилася ще одна інтрига вечора. Стало відомо прізвище щасливого власника роботи Сергія Харченка «Позивний Сокіл» («Артур Степаненко»), яка, нагадаємо, здобула Приз призів «Золотий «День» і була виставлена редакцією газети на благодійний розпродаж. Отже, власницею фотографії стала директор компанії «Аквавіта» Тетяна ЮРКОВА. Тетяна Степанівна запропонувала за роботу… 15 тисяч гривень! Дякуємо їй за внесок у благодійну справу, адже всі виручені кошти газета передасть Старобільській громадській організації «Воля» на потреби українських військових, а також безпосередньо Артуру Степаненку. На жаль, перебуваючи у відрядженні, нова власниця фотографії не змогла завітати на закриття виставки, але невдовзі робота буде вручена Тетяні Юрковій у редакції нашої газети.
Як відзначають самі відвідувачі виставки, у галереї цього року як ніколи вдалося відчути всю силу фотостилю «Дня». Адже, крім вражаючої експозиції, тут можна було придбати новий фотоальбом «Люди Майдану. Хроніка» та «Маршрут №1», присвячений фотошколі газети. А ще — неформально поспілкуватися з журналістами та редакторами «Дня», і навіть — переможцем Гран-прі—2014 від «Промінвестбанку» Миколою Тимченком, який, попри шалену професійну зайнятість сьогодні (у день парламентських виборів), завітав на урочисте закриття виставки.
До речі, «День» традиційно не залишив без подарунків останніх відвідувачів фотовиставки, розігравши серед них подарунки. Зокрема, за перше місце в розіграші Ірина ЛОКТЄВА отримала фотоальбом «Люди Майдану. Хроніка», за друге Геннадій ХОЛОДОВ – книгу «Україна Incognita. Топ-25», а за третє Ольга ВОЛОДИМИРОВСЬКА – «Маршрут №1» «Фото Дня», присвячений фотовиставці. Крім цього, переможці розіграшу призів серед останніх відвідувачів отримали безкоштовну річну передплату на газету «День».
А честь перевернути скриньку для голосування та обрати переможців розіграшу призів випала семирічному киянину Дмитру ПУШКАРУКУ, якого «День» за цю відповідальну місію нагородив фірмовою футболкою.
«Цього року на Фотовиставку «Дня» прийшли уперше. Ми ваші постійні читачі, передплачуємо п’ятничний номер «Дня», і, власне, з газети і дізналися про виставку. Прийшли в останній день, бо цього тижня трохи хворіли, — зауважив переможець розіграшу призів Геннадій Холодов. — Найбільше враження справили фотографії про Майдан. Адже ми були активними учасниками цих подій. Бачу на цих фото відповідальних і сміливих українців. Сподіваюсь, що після виборів життя в країні стане кращим»
ВРАЖЕННЯ
«ФОТОГРАФІЇ «ДНЯ» ПІДНІМАЮТЬ УНІВЕРСАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ»
Юрій Макух, SMM-менеджер, відеограф:
– На фотовиставці «Дня» я вже вчетверте чи вп’яте. Цього разу заледве встиг – прийшов останнього дня, бо був дуже зайнятий на роботі. Звісно рік видався багатим на важливі події. Відповідно й цікавих сюжетів для фотографій було більше, ніж вдосталь. Для тих, хто бачив їх наживо, фотовиставка – чудова нагода знову все згадати. Хотілося б, щоб цей захід відвідало якомога більше людей. Думаю, знімки з фотовиставки було б доречно розмістити навіть просто на вулицях, наприклад на сіті-лайтах. Адже проблеми, які вони піднімають – універсальні. За цей рік в Україні відбулися суттєві зміни. Змінилися навіть ті, хто й раніше вважав себе свідомим, переконаним українцем. Якщо говорити про якийсь узагальнений портрет нашого народу на фотографіях «Дня», то він, на мою думку, вийшов двояким. З одного боку, частина українців стали більш емансипованими, самостійними, мужніми й відповідальними, але є інші – вони ще вагаються й готові йти на поступки. Інколи ці дві сторони можуть боротися навіть в межах однієї особистості. Така своєрідна «мінішизофренія», баланс між емансипованістю, зрілістю й певною слабкістю ще зберігаються. Через це всі наші старі проблеми виникають знову і знову. Але загальна тенденція – все ж позитивна. Передчуваю, що попереду на нас чекають серйозні зрушення. Процес йде, люди роблять певні висновки. Приємно, що збільшилась кількість волонтерів. Сьогодні зароджується справжнє громадянське суспільство – замість абстрактних організацій, що існували заради грантів, з’явилися люди, які займаються конкретними справами, вкладають у це своє життя. Не згоден з тими, хто говорить, що за нинішніх умов, під час збройного конфлікту слід відмовитись від усіх публічних заходів – мовляв, треба на всьому економити. Але ж не економлять, на пиві, цигарках, ресторанах! Навпаки – щоб змінити людей, потрібно проводити більше аналогічних заходів. Зараз нам вкрай необхідний якісний культурний продукт, зокрема виставки, фільми – як документальні так і художні. Фотовиставка «Дня» – крок саме у цьому напрямку!
«НА ФОТОГРАФІЯХ ПОБАЧИЛА БАГАТО ОПТИМІЗМУ СЕРЕД РУЇН»
Надія Петруньок, аспірант НаУКМА:
– На фотовиставку «Дня» я прийшла одразу після виборчої дільниці. Багато з представлених фотографій вже бачила на шпальтах газети. Під час подій на Майдані мені й самій довелося зробити чимало знімків – розуміла, що кожен день там унікальний і що сьогодні «ландшафт» може бути зовсім іншим, ніж вчора. Тим більше, що такий межовий стан не може тривати довго – тому фотографувала все, що бачила. Фотовиставка «Дня» – це чудова нагода освіжити спогади. Звісно багато тут й фотографій зі сходу. Побачила на них чимало оптимізму серед руїн і це дуже приємно. Мабуть, в цьому й була стратегія «Дня» – показати, що попри смерть і руйнування є нове життя. Мені такий підхід імпонує. Дуже багато на знімках дітей, а також тварин. Коти й собаки охороняють людей, або ж навпаки – люди намагаються захистити тварин. Особливо мені сподобалась фотографія Олександра Єрмоченка, на якій зображена жінка, яка притискає до себе персидського кота. Вона каже йому: «не бійся!». Мовляв, ми це переживемо, Україна попри все залишиться єдиною. Взагалі інколи складається враження, що тварини чудово усвідомлюють все, що відбувається довкола – на фотографіях у них завжди дуже розумні очі. Вони наштовхують на думку, що властива людям любов до тварин має вагомі підстави – вони справді нас розуміють. Дуже сподобалися знімки на політичну тематику. Загалом все найважливіше, що відбулося цього року, я тут побачила. Останні місяці показали, що українці мають багато прихованих талантів. Хочеться вірити, що ми завжди були такими – просто чекали обставин, за яких вдасться це продемонструвати. Коли нам здається, що все вже втрачено, що життя залишиться безбарвним й попереду нічого хорошого на нас не чекає, треба усвідомити, що це – не голос українця всередині нас. Українці завжди були готові боротися з викликами, які поставали перед нами. Переконана, що цю здатність ми демонструватимемо й надалі. Звісно зараз доводиться переживати багато драматичних подій, але єдине, що тішить – це те, що ми не здаємося. Вважаю, що фотовиставка «Дня» – це не просто якийсь розважальний захід. Люди приходять сюди, щоб обмінятися думками, осмислити ситуацію, в якій опинилася країна.
«В КОЖНІЙ ФОТОГРАФІЇ – ОСОБЛИВА ІСТОРІЯ Й МАСА ДЕТАЛЕЙ, ЯКІ МОЖНА РОЗДИВЛЯТИСЯ ГОДИНАМИ»
Соломія ВІТВІЦЬКА, ведуча «ТСН. Особливе» на «1+1»:
– Оскільки нагородою від каналу «1+1» став сертифікат на книгу «Євромайдан очима ТСН», ми вирішили відзначити того, хто зумів зняти найбільш живі, емоційні кадри на Майдані. Саме це, на нашу думку, найкраще вдалося Миколі Тимченко – як справжній професіонал він зумів зловити момент. Взагалі я дуже люблю щорічні фотовиставки газети «День» – ви відбираєте найцікавіші, «найартовіші» фотографії. У кожній – особлива історія й маса деталей, які можна роздивлятися годинами. Українці на фотографіях «Дня» – змужнілі. За цей рік ми всі змінилися, у наших очах з’явилося більше впевненості, надії на краще. Думаю, що політики, які ходили на Майдан вигукувати гасла, навіть не сподівалися, що українці готові піти на такі жертви й навіть віддати власні життя за свободу. Дуже хотіла би, щоб кожен політик перш ніж думати про гроші, про власний інтерес та інтерес своєї сім’ї, згадав про жертви людей, завдяки яким він прийшов до влади. Я вважаю, що зараз ми виборюємо ту свободу, яка 23 роки тому далася нам, можливо, надто просто. Тепер ми цінуватимемо її й будемо патріотами втричі більше, ніж раніше. Про це в соцмережах пишуть мені люди з різних куточків України, зокрема, з Криму та Донбасу. Вони почали значно більше усвідомлювати себе українцями, пишатися цим і любити Україну. Складається враження, що попри всі перешкоди та переслідування, яких зазнають люди в терористичних «ДНР» та «ЛНР» й в окупованому Криму, там свідомість людей дедалі більше прокидається – зі збільшенням утисків зростає й опір. Чудово, що фотовиставка відбувається перед виборами. Це чудова нагода для політиків прийти й подивитися в очі людям на фотографіях, адже, саме їм вони завдячують своїми нинішніми й майбутніми посадами.