13 адрес Ольги Кобилянської
У Чернівцях до ювілею письменниці відкрили новий туристичний маршрутІз 16 листопада Чернівецьке екскурсійне бюро запроваджує пішохідну екскурсію місцями, пов’язаними із життям та творчістю «буковинської горлиці».
Проживаючи в Чернівцях з 1891 р., Ольга Кобилянська постійно міняла квартири. Уперше про її оселі й про те, в яких обставинах осмислювалися й народжувалися її твори, з ким зустрічалася та спілкувалася в домашніх умовах видатна буковинка, широкий загал дізнався з біографічної книжки директора Літературно-меморіального музею письменниці, поета і дослідника її творчості, заслуженого працівника культури України Володимира Вознюка «Буковинські адреси Ольги Кобилянської».
На сьогоднішній день в місті збереглося дев’ять будинків, де письменниця винаймала квартири. На шести з них нині встановлено меморіальні дошки. Найпершим помешканням родини Кобилянських у Чернівцях був одноповерховий будинок із садибою неподалік від Рошівського потоку під №25 на вулиці Рошергассе (Рошівській), що на міській околиці, нині це вулиця О.Гастелло, та №13. Про це йдеться в листі до давньої подруги, відомої художниці Августи Кохановської: «Ми знову живемо на вулиці Роша, № 13, це трохи ближче до площі Австрія (нині — Соборна площа), дім по тій самій стороні, що й раніше... Тепер сиджу дома, як монахиня, а ця вулиця мені дуже ненависна».
Саме в цій оселі відбулася знакова подія для письменниці — найперший візит і особисте її знайомство з Осипом Маковеєм. Будинок на Панській, 47, в якому родина мешкала пізніше, також був багатим на цікавих гостей. Тут гостював визначний український громадсько-політичний діяч, ідеолог державної незалежності України, засновник і перший ідеолог українського націоналізму Микола Міхновський. Із її листа до Маковея дізнаємося також, що саме на Панській, 47 відбулося й знайомство Кобилянської з Василем Стефаником, яке переросло в щиру дружбу.
Адресу нового помешкання О. Кобилянська вперше називає 24 квітня 1899 року у своєму листі до Ф. Ржегоржа: Neue Weltgasse, 61 (вулиця Новий Світ, 61). Це був одноповерховий, цегляний, покритий бляхою будинок, розташований на розі вулиць Neue Weltgasse (Новий Світ), 61 (нині — вул. Шевченка № 83) та Піцеллі (нині — вул. Назарія Яремчука). Він зберігся до наших днів. За словами письменниці, першим гостем у цьому будинкові був В. Стефаник. У листі від 16 травня 1899 року вона написала: «Ви були моїм першим гостем в сій хаті і Ви перші, до котрого я звідси пишу». В будинкові на Новому Світі, 61 1899 року бували також Ф. Ржегорж, письменники О. Маковей, Є. Ярошинська, Д. Лукіянович, художники М. Івасюк, А. Кохановська та інші. Звідси О. Кобилянська листувалася з Франком, Стефаником, Коцюбинським, Крушельницьким, з болгарським письменником і перекладачем Петко Тодоровим. А весною 1901 року завітала й гостювала понад два місяці Леся Українка. Мешкала родина тут по травень 1903 року. У будинку на Штернгассе, 6, який також зберігся понині, відбулося кілька пам’ятних подій в житті письменниці. Сюди вдруге й востаннє приїздила Леся Українка. Саме в цьому помешканні гостював і Тодоров, гостем письменниці був також відомий славіст Ленард, Богдан Лепкий та Остап Луцький: «Був Лепкий з Кракова і О. Луцький».
Ідею про власну оселю підказав Ользі її брат Степан. Особняк на нинішній вулиці Димитрова 5, в якому свого часу родина Кобилянських вже мешкала, був власністю старшого брата Максима. Спадкоємицею будинку стала його дочка Марія. З допомогою літературознавця й видавця з Харкова Михайла Біляча в березні 1927 р. вдалося домовитися з племінницею про продаж будинку її знаменитій тітці. Невеликий одноповерховий особняк на вулиці Димитрова, 5 — остання й перша власна в місті оселя нашої видатної землячки. Тут, у тринадцятому її помешканні, де минули останні роки письменниці, 27листопада 1944 року відкрили Літературно-меморіальний музей.
— Усі тринадцять будинків, можливо, не вдасться обійти, але в одинадцяти — точно побуваємо, — запевнила директор Муніципальної бібліотеки імені А. Добрянського Леся ЩЕРБАНЮК. — Під час екскурсій розкажемо про період життя письменниці у тому чи іншому будинку, хто її відвідував. Адже Ольга Кобилянська навколо себе завжди збирала найкраще літературне товариство. Також пройдемося вулицями, якими любила гуляти письменниця. Це — екскурсія для всіх небайдужих чернівчан і гостей міста, які хочуть побачити, де жила й творила Кобилянська й де, за твердженням численних відвідувачів, i досi живе дух письменниці.