Антологія видовищ і діянь (23-29 жовтня)
23 жовтня 1925 року помер Крістіан Діор, французький кутюр'є, який по праву вважається одним з найталановитіших творців моди після другої світової війни. В книзі "Я - дамський майстер" він писав: "Ми залишили за собою воєнну добу, однострої, трудову повинність для жінок з широкими плечима боксера. Я малював жінок, що нагадували кольори, ніжно опуклі плечі, лінію грудей, ліаноподібні стрункі талії та широкі, як чашечки квітки, спідниці".
24 жовтня 51 року народився майбутній римський імператор Доміціан. Розкішні видовища, як розповідає історик у його життєписі, він влаштовував постійно. Наслідуючи свого попередника Нерона, він також любив органічність і натуралізм у виконанні акторів. Саме тому наполягав на тому, аби виконавці, яким за сюжетом належить загинути, таки й справді помирали, а не просто вдавали умовні смертельні судоми. Нововведенням Доміціана на ниві розваг став влаштований ним "Бенкет небіжчиків", своєрідний танок смерті, в якому він примусив взяти участь сенаторів, звичайно ж, не попередивши їх про те, як трагічно для них скінчиться "вистава".
24 жовтня 1882 року народився Імре Кальман, угорський композитор. Одного разу на репетицію його нової оперети, якою диригував сам композитор, прийшов якийсь писака, котрий вважав себе комедіографом і, сидячи в ложі, весь час голосно робив глузливі зауваження. Кальман зупинив репетицію й спитав "жартівника": "Чого це ви, власне, кепкуєте? Адже я на ваших "комедіях" не сміюсь!"
25 жовтня 1734 року народився Ретиф де Ла Бретон, французький письменник, чий роман "Порнограф" (буквально - опис побуту розпусної жінки) започаткував відповідний жанр у літературі й мистецтві.
25 жовтня 1825 року народився Йоганн Штраус, австрійський композитор, скрипаль, диригент, проголошений сучасниками "королем вальсу". Цікаво, що після смерті композитора з'явилося чимало оперет, написаних плагіаторами на його мелодії. Першою 1899 року була поставлена "Віденська кров" якогось Мюллера. Ця оперета так довго трималася в репертуарі театру, що якось в одній з віденських газет з'явилася стаття, де, зокрема, зазначалося: "Пан Мюллер, написавши оперету на музику Штрауса, нажив собі кам'яний будинок. Якби Штраус писав оперети на музику Мюллера, він би помер з голоду".
25 жовтня 1881 року народився Пабло Пікассо, один з найплідніших, найвинахідливіших і наймінливіших митців ХХ століття. Спочату він вважався лідером кубізму, на початку 20-х років - сюрреалізму... Далі, вільно переходячи від одного стилю до іншого, він віртуозно втілював свої творчі задуми в скульптурі, графіці й живописі. Щоправда, не завжди його творчість розуміли навіть приятелі. Проте, на цей випадок у Пікассо завжди була заготована відповідь: "Але ж китайську мову теж не всі розуміють!" Коли ж у його присутності починали лаяти молодь, котра не схожа на своїх батьків, Пікассо відповідав: "Це правда, що сьогоднішня молодь жахлива, проте найжахливіше те, що ми вже до неї не належимо".
26 жовтня 1842 року народився Василь Верещагін, російський художник-баталіст, який у своїх творах розкривав жорстоке єство війни. Тому її проповідники чинили митцеві всілякі перешкоди. Так, німецький фельдмаршал Мольтке заборонив солдатам відвідувати виставку митця в Берліні. А коли 1902 року художник запропонував на свою виставку в Чикаго впускати всіх, хто бажатиме, за зниженими цінами, патріотично налаштована місцева влада відхилила цю пропозицію, мотивуючи це тим, що "картини можуть викликати відразу молоді до війни".
26 жовтня 1965 року в Букінгемському палаці відбулося вручення найвищих державних нагород Великої Британії - ордена МВІ - групі "Бітлз".
27 жовтня 1882 року постановкою на сцені міського театру в Єлисаветграді Марком Кропивницьким "Наталки Полтавки" І.Котляревського розпочалася історія українського театру корифеїв.
28 жовтня 1709 року помер Дмитро Туптало (Тупталенко), український письменник. Він народився в Макарові на Київщині в грудні 1651 року в родині козацького сотника Сави Туптала. 1668 року постригся в ченці київського Кирилівського монастиря, прийнявши ім'я Дмитро. 1702 року його призначено ростовським митрополитом, після чого до його прізвища додався прикметник Ростовський. Після смерті Д.Туптало залишив "Денні нотатки" й одну з найперших українських драм - "Комедію на Різдво Христове", яка була поставлена в Ростові 4 січня 1703 року. Сюжет твору взято з Євангелії, але прикрашено різними алегоричними й міфологічними фігурами.
28 жовтня 1892 року в Парижі на Монмартрському бульварі в Оптичному театрі відбулася прем'єра першого в світі мальованого фільму "Бідний П'єро" режисера Еміля Рейно. У 15-хвилинному фільмі було використано 500 малюнків. Сеанси Оптичного театру тривали до 1900 року, доки театр, не витримавши конкуренції з новонародженим кінематографом, не припинив свого існування.
29 жовтня 1838 року помер український письменник Іван Котляревський. "Оповідають, - писав мемуарист, - що незадовго до смерті І.Котляревський звелів подати собі дзвіночок і дзвонив, уявляючи, мабуть, подзвін, що буде по ньому. Він помер при свідомості, але без слів, бо протягом трьох днів майже не міг уже говорити".
29 жовтня 1973 року Ежен Іонеско в одній зі своїх статей писав: "По суті за всіма політичними, націоналістичними, імперіалістичними поясненнями й обгрунтуваннями, за всілякими ідеологіями й усім цим шаленством приховується лише одне - ненависть до духовності".