Перейти до основного вмісту

Без кліше не обійшлося

У столичному ТЮГу на Липках з’явилася сценічна версія Винничукового «Місце для дракона»
03 травня, 15:41
ДЛЯ CТВОРЕННЯ КОЛОРИТНОГО ОБРАЗУ ДРАКОНА БОГДАН ДАНИЛЮК ВИКОРИСТОВУЄ КЛОУНСЬКІ «ФАРБИ» / ФОТО ВІКТОРІЇ КОТЕНОК

Інсценізація та постановка Олега Мельничука за однойменною повістю відомого сучасного українського письменника Юрія Винничука. За сюжетом, на околицях буцімто середньовічного міста Люботина мешкає Дракон, зовсім не хижий — їсть траву, любить квіти, пише вірші й не хоче ні з ким ворогувати. Але князь Люботина (артист Олександр Вілков) раптом задумав війну «за свободу і незалежність нашого краю». Наївний Дракон клюнув на цю наживку й погодився загинути в бою за священні традиції Вітчизни. Власне, тут і є весь трагічний пафос. У певному сенсі спектакль унікальний, аж не віриться, що в країні, яка веде оборонну війну, могло з’явитися видовище настільки категорично пацифістське. Втім, деякі підстави для цього є й у Винничуковій повісті. Вона написана давно, ще наприкінці Афганської війни. За епіграф автор узяв вірш Ярослава Довгана: «Не від того я помру, / Що на світі буде вОйна, / А від того, що вона / Моїх віршів недостойна».

Так-от, у спектаклі ця недостойність війни подана максимально гостро, у знущально-сатиричних чорно-білих барвах. Воєнно-патріотична ейфорія, що запанувала в Люботині, дуже нагадує епізоди з книжки Гашека про бравого солдата Швейка — тільки переказані грубо й не смішно. Власне, вся люботинська армія — гурт вічно п’яних блазнів. Але найбільший клоун — сам Дракон (Богдан Данилюк). Це дебелий життєрадісний олігофрен, який навіть власні вірші читає так, ніби не сам їх писав. Круто закручено: ідіот, якому гарні вірші здаються ідіотичними! Він, нарешті, олюднюється аж перед початком смертельного двобою. Смисл фіналу читається однозначно: за священні ідеали вмирають наївні дурні, а по їхніх трупах до влади приходять дрібні нікчеми.

У театральній програмці вистава названа «аполітичним детективом», хоча в ній часом явно прозирають якраз надто знайомі політичні кліше. Скажімо, у фіналі, після перемоги над Драконом, люботинські патріоти-обивателі слухають по радіо виступ Гітлера, й це падає тобі на голову, ніби трохи вже призабута книжка Табачника з хитрою назвою: «Есть ли фашизм в Украине?».

Зате варта найвищої мистецької похвали фінальна сцена вистави — поєдинок Дракона з лицарем Лавріном (Сергій Кучера). Цей епізод придумано і зроблено режисером оригінально, вигадливо й по-справжньому сильно, та й актори проводять його дуже достойно. Тут ми готові полюбити Дракона, щоправда, у нас уже не залишається сил на те, щоб оплакати його нерозумний подвиг, бо душа втомлюється, оскільки вистава таки невиправдано довга, принаймні, такою вона видалася під час прем’єри.

Наступний показ відбудеться 8 травня.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати