Бравісимо!
Конкурс «Горовиць-Дебют» назвав своїх переможцівУ Національній філармонії відбулася церемонія нагородження і концерт переможців XI Міжнародного конкурсу молодих піаністів пам’яті Володимира Горовиця у групі «Горовиць-Дебют». Змагалися юні піаністи (15—20 конкурсантів) у чотирьох номінаціях (на вибір):
І група «А» ELEMENTARY — програма за вибором учасника (тривалість виступу — десять хвилин);
ІІ група «В» ELEMENTARY — програма за вибором учасника з обов’язковим виконанням етюду (тривалість виступу — 15 хв.);
ІІІ група «С» ADVANCED — програма за вибором учасника з обов’язковим виконанням: — сонати (І чи ІІ — ІІІ ч.) або варіацій; — віртуозного твору (тривалість виступу — 20 хв.);
ІV група «D» ADVANCED — виконання частини концерту для фортепіано з оркестром у супроводі другого фортепіано. Переможницею в цій групі стала переселенка із Криму Христина Михайліченко виступила на заключному концерті разом із Симфонічним оркестром філармонії під орудою В. Протасова. До речі, ця юна піаністка також одержала перше місце в номінації «В». Нині Христина вчиться у 5 класі Київської спеціалізованої музичної школи ім. М. Лисенка.
— Я народилася в Сімферополі, почала грати, коли мені ще не було п’яти років, — розповідає Христина МИХАЙЛІЧЕНКО. — Моїм першим інструментом стало піаніно, яке батьки купили в сусідів. Мої бабуся й дідусь — професійні музиканти, а мама закінчила музичну школу. Тому музика супроводжує все моє життя. Зараз мені десять років. Дуже люблю грати, інколи навіть забуваючи про час. Два роки тому, коли в Криму з’явилися «зелені чоловічки», наша родина переїхала до Києва. Зараз я навчаюся в чудового педагога Наталії Кирилівни Толпиго-Русіної. На конкурсі виконувала: у номінації «D» — Концерт № 2 Бетховена, у номінації «В» — Етюд № 2 Скрябіна, Allegro appassionato Сен-Санса і «Женевські дзвони» Ліста. Мрію, коли виросту, стати професійною піаністкою.
На заключному концерті діти грали так чудово, що коли заплющити очі, то здавалося, що виступають маститі музиканти. Крики «браво» супроводжували Михайла Єрмака, котрий віртуозно зіграв твір «Кіт і миша» Копленда. «Чудо з бантиками» — Катерина Єлисєєва — виконала «Музичну табакерку» Лядова; вищий клас продемонстрував білорус Кирило Барташевич (Прелюдія № 2 Рахманінова); овації лунали і для Єгора Мєзенцева (Рондо на тему Моцарта Ф. Кулау) та Христини Михайліченко (спочатку ця талановита дівчинка виконала Етюд Скрябіна, а потім Другий концерт Бетховена разом з оркестром). А бонусом для слухачів став Концерт № 1 С. Прокоф’єва, який майстерно виконав соліст Національної філармонії Антоній Баришевський, чий шлях на професійну сцену розпочався саме з Конкурсу В. Горовиця, а нині це яскрава зірка української фортепіанної школи. До речі, всі юні музиканти зачаровано слухали цей виступ, а чимало батьків і педагогів записували на планшети й мобільні телефони цей концерт.
«ДІТИ ЗАВЖДИ ДУЖЕ ТАЛАНОВИТІ, Й ВАЖЛИВО РОЗГЛЕДІТИ ЦЕЙ ДІАМАНТ»
— У мене найкращі враження від цього конкурсу, — зазначив Олександр ЗЛОТНИК, композитор, ректор Київського інституту музики ім. Р. Глієра, голова журі в «Середній групі». — Найголовніше, що розширилася географія учасників. Особливо радує, що приїхали змагатися піаністи не лише зі спеціалізованих музичних шкіл Києва, Одеси, Львова, Харкова (які традиційно демонструють високу майстерність як дітей, так і їхніх педагогів, які готують піаністів до конкурсу), а цьогоріч спробували свої сили молоді таланти із Боярки, Яготина, Комунарська, Сєверодонецька та інших районних міст. А це говорить про те, що вчителі прекрасно працюють у звичайних музшколах. А діти завжди дуже талановиті, і важливо розгледіти цей «діамант» і допомогти, щоби він засяяв. Ті конкурсанти, які виступили на фінальному концерті, були справді кращі з кращих! У нас в журі не було суперечок, все було дуже організовано. Великого відриву за балами між першим, другим і третім місцем не було. Діти, незважаючи на те, що нині в нашій країні йде війна на сході, займаються музикою, і коли слухаєш, як вони чудово грають, то віриш, що все у нас буде добре!
«НАВІТЬ ТІ, ХТО НЕ ПЕРЕМІГ, ВСЕ ОДНО НЕ ПРОГРАЛИ»
— Приємно бачити, що конкурс не просто живе, а набирає обертів, — каже голова журі Валерій КОЗЛОВ, професор із класу фортепіано НМАУ. — Цьогоріч у Києві засяяли нові імена. Цей конкурс завжди вирізняє високий рівень музичного виконавства, і його планка не опускається. Переможці порадували своє майстерністю, і в багатьох із юних музикантів — славне майбутнє. Бо навіть ті, хто й не стане професійним піаністом чи педагогом, все одно уже полюбили музику на все життя. Діти показали різноманітну програму, відчувається дуже добра робота їхніх педагогів. Величезна та щира подяка цим сподвижникам! Чудова організація конкурсу. Оргкомітет працював дуже продуктивно. Мене здивувало, наскільки складні твори виконували конкурсанти. Наприклад, Соната Бетховена чи Концерт Бетховена, I і II частини, і це на «Дебюті»! Це дуже складний репертуар, який грають дорослі музиканти, а не діти. Під час конкурсу було чимало яскравих моментів, і навіть ті, хто не переміг, все одно не програли, бо отримали можливість виявити свій талант, продемонструвати характер.
Переможці групи «Горовиць-Дебют»
Номінація "А":
Шосте, п'яте і четверте місця не присуджувалися
Третє місце - Альбіна Шумакова, Єлизавета Рябошапка і Єгор Мєзєнцев
Друге місце - Михайло Єрмак
Перше місце - Катерина Єлісєєва
Номінація "B":
Четверте місце - Святослав Свєчніков і Софія Лукашіва
Третє місце - Марія-Луїза Плєшакова, Марк Іваницький і Єлизавета Рябошапка
Друге місце - Кирило Барташевич (Білорусь), Єгор Мєзєнцев і Катерина Єлісєєва
Перше місце - Христина Михайліченко
Номінація "С":
Шосте місце - Ван Дзі Ю (Китай) і Олександр Коркута
П'яте місце - Софія Дубій і Єгор Бахмут
Четверте місце - Ангеліна Даценюк і Софія Муштай
Третє місце - Марія-Луїза Плєшакова
Друге місце - Анна Небаба
Перше місце - Кирило Барташевич (Білорусь)
Номінація "D":
Шосте і п'яте місця не присуджені
Четверте місце - Анастасія Соловйова
Третє місце - Софія Дубій
Друге місце - Дмитро Кущ, Єгор Мєзєнцев і Михайло Єрмак
Перше місце - Христина Михайличенко
Нині розпочалися прослуховування учасників «Молодшої» та «Середньої» груп (фінали відбудуться 3 і 4 травня).