Браво, маестро
16 березня виповнюється 70 років Володимиру Кожухарю
До ювілею маестро, головного диригента Національної опери України, професора НМАУ, видавництво «Такі справи» випустило книгу музикознавця Галини Конькової «Володимир Кожухар. Магія таланту».
«Сьогодні Володимир Маркович Кожухар відомий у всьому світі — більше, ніж будь-який інший український диригент. І це не перебільшення, — говорить композитор Євген СТАНКОВИЧ, — адже він виступав із багатьма оркестрами світу, брав участь у різних міжнародних проектах. Його красномовний, виразний, сповнений музики жест розуміють музиканти будь-якої країни і з першим же змахом його диригентської палички йдуть за ним. Таких диригентів-гігантів, тих «останніх із могікан», які відкривають для нас музичну культуру самих різних епох, дуже мало. І Володимир Кожухар продовжує цю плеяду неповторних майстрів, гідно займаючи свою нішу як видатний музикант сучасності».
Його творчість вже багато років не перестає захоплювати, дивувати професіоналів і простих слухачів. Кожухар вписав вже не одну яскраву сторінку в історію української музичної культури, виконавши понад тисячу творів зарубіжних і українських композиторів.
ПОКЛИКАННЯ — ДИРИГЕНТ
«Диригент — не професія, а покликання», — вважає маестро. Як же стають диригентами? Біографія цілком типова — музична школа-десятирічка в Києві, консерваторія. Проходячи школу майстерності у відомого педагога і диригента Михайла Канерштейна, Кожухар викликав здивування тим, наскільки швидко та легко вивчав і запам’ятовував складні партитури, не пропускаючи найменшої деталі, наскільки ретельно відпрацьовував техніку диригування, а головне — приголомшував невгамовним тяжінням до розширення свого симфонічного й оперного репертуару, прагненням у всьому «дійти до самої суті». Саме це стало основним лейтмотивом творчого життя Володимира Марковича і надалі. Навчання в аспірантурі (Москва, клас професора Геннадія Рождественського, майстер-клас у знаменитого Ігоря Маркевича) — і Володимир Кожухар повернувся до Києва блискучим диригентом-віртуозом. Маркевич назвав його своїм кращим учнем і пророкував долю видатного диригента.
Це пророкування почало збуватися вже на одному з концертів у Колонному залі Київської філармонії, коли В. Кожухар відважився виконати одну зі складних партитур XX ст. — «Весну священну» І. Стравінського. У той час (1960-ті роки) це було фантастичним явищем! Той концерт буквально приголомшив аудиторію. Твір світової літератури звучав настільки яскраво, настільки досконало, що, здавалося, Кожухар не диригував, а створював на сцені цю унікальну музику. Молодий диригент (а йому тоді тільки-но виповнилося 25 років) продемонстрував таку бездоганну техніку і глибину інтерпретації твору, що вписав своє ім’я в число найталановитіших диригентів України.
Становлення і відкриття Володимира Кожухаря почалося в Московському театрі ім. Станіславського і Немировича-Данченка, головним диригентом якого він працював понад 10 років, і не менш яскраво продовжується в його творчості як головного диригента Національної опери України (з 1989 по теперішній час). Знаючи практично всі його постановки, я дивуюся — чому преса приділяє діяльності одного зі знаних диригентів України не численні статті, дослідження, а як правило обмежується лише лаконічним абзацом у загальному контексті розмови про чергову прем’єру? Такий майстер вже давно має бути не менш відомим, ніж популярні «зірки» шоу-бізнесу, яким і віддають перевагу ЗМІ.
У ПОШУКУ ГАРМОНІЇ
Мені пощастило побувати на багатьох виставах Володимира Марковича, які він, з’являючись за пультом, здавалося б, умить створює, захоплюючи глядачів красою й досконалістю звучання, глибиною розкриття внутрішньої суті кожної з них. Маестро зізнається: «Я люблю кожну виставу, над якою працюю. Та й чи можна працювати без любові? Думаю, ні».
Можливо, саме тому важко в широкому репертуарі Кожухаря назвати найкращу виставу. «Кармен» Бізе й «Тарас Бульба» Лисенка, «Попелюшка» Россіні, «Катерина Ізмайлова» Шостаковича й «Золотий обруч» Лятошинського, «Турандот» Пуччіні й «Любовний напій» Доніцетті, опери Верді, Чайковського, Губаренка, Прокоф’єва. Кожна з цих вистав (і ще десятки інших) — неповторна. В чому ж секрет дивовижного таланту маестро? «Жодного секрету немає, — посміхається Кожухар. — Просто треба бути справжнім професіоналом у своїй спеціальності. Завжди і в усьому. Театр — це один світ, а за театром — абсолютно інший. Саме це й є справжня гармонія».
З гастролями Володимир Маркович об’їздив практично цілий світ, прославляючи Україну не лише виставами Національної опери, а й численними виступами на концертах, представляючи різні симфонічні програми на престижних сценах, диригуючи в багатьох оперних театрах різних країн. Таланту Кожухаря-диригента аплодували слухачі Італії, Швейцарії, Франції, Канади, Бельгії, Данії, Японії, Німеччини, Іспанії, США...
Сьогодні ми можемо сміливо говорити про те, що Володимир Кожухар — блискучий музичний керівник Національної опери, відомий український диригент — перебуває на творчому злеті. Зарубіжна преса із захватом відзначає кожну його виставу, а постановки «Ромео і Джульєтта» Гуно (опера, до якої рідко звертаються театри) і «Лоенгрін» Вагнера визнані одними з кращих у Європі. Володимир Кожухар гідно представляє музичну культуру нашої країни в симфонічних концертах, в оперних і балетних виставах Національної опери, яка посідає чинне місце серед оперних театрів Європи. А ось на Батьківщині знаменитого диригента, кожен виступ якого в будь-якій країні стає справжньою подією, досі не знайшли можливості відзначити Національною премією імені Тараса Шевченка, яку далеко не завжди (а цього року — особливо) отримують дійсно видатні майстри. Коли у Володимира Марковича запитують, чи були які-небудь гострі шипи на його шляху становлення як диригента, маестро відверто відповідає: «Професійних шипів не було, а оточуючі, звичайно, кололи не раз... Я завжди казав: «На кожного Моцарта є свій Сальєрі»!
P.S.: 26 березня в Національній опері України пройде ювілейний концерт, присвячений 70-річчю головного диригента театру Володимира Марковича Кожухаря. Це буде симфонічна програма, в якій прозвучать твори Петра Чайковського: П’ята симфонія, Італійське капричіо, Урочиста увертюра 1812. Ці твори маестро і київські оркестранти представляли на нещодавніх гастролях у Японії, які пройшли з великим успіхом. У фойє Національної опери відкриється фотовиставка, на якій відтворено знакові події в долі Кожухаря і сцени з вистав, у постановках яких маестро брав участь.
А 30 березня меломанів Володимир Маркович запросить до Колонної зали ім. Лисенка. У Філармонії він виступить разом із музикантами Національного симфонічного оркестру України та солістами Національної опери. Прозвучать фрагменти з опер «Попелюшка» Россіні, Сюїта № 2 з музики до балету «Дафніс і Хлоя» Равеля та «Поема екстазу» Скрябіна.