«Будьмо...»
Під такою назвою в Києві представлена кераміка Марка Галенка![](/sites/default/files/main/articles/20092017/7galenko1.jpg)
У Національному музеї українського народного декоративного мистецтва відкрилась персональна виставка відомого київського художника-кераміста, автора герба Печерського району м. Києва, члена НСХУ, лауреата першої премії Міжнародного фестивалю скульптури, кераміки та гончарства «Аржиля» у Франції (м. Румазьєр Лубер) Марка Галенка.
Життєлюбна і життєствердна назва ювілейної імпрези «Будьмо...» (нещодавно маестро відзначив своє 60-річчя) якнайкраще відповідає характеру Марка Галенка, який створив у мистецтві свій всесвіт, що випромінює тільки радість і гармонію. В музейній експозиції (куратор виставки — відповідальна за колекцію кераміки Ірина Бекетова, автор експозиції — заввідділу виставкової роботи НМУНДМ Ольга Новодережкіна) вражає світлий добрий жартівливий художній дар митця, що дає йому змогу так весело імпровізувати на мотиви українських прислів’їв, казок, пісень (декоративні скульптури «Кіт-риболов», «Ходять коні», «Янголята»; панно «Веселий півень», «Рідні душі»), і так дотепно з вигадкою фантазувати на теми давньогрецької та слов’янської міфології (об’ємно-просторові композиції «Скіф і Геродот», «Три грації», «Пегаси», рельєфні графічно-керамічні пласти «Бахус», «Амазонка»), що переконує: Марко Галенко — рідкісний майстер справді чарівної та безжурної кераміки. І сам автор своєю статурою і незмінною усміхненістю нагадує давньогрецького Діоніса — бога родючості й виноградарства з усіма пов’язаними з ним веселощами. «Марко Анатолійович любить життя в усіх його проявах. Він яскраво живе, добродушно спілкується і творить на радість людям. Сонячна натура художника згуртовує навколо нього численних друзів і шанувальників його таланту, створюючи атмосферу тепла, любові, поваги та доброзичливості», — запевняє куратор виставки Ірина БЕКЕТОВА.
Марко Галенко, безперечно, людина і художник з потужною харизмою. Він філософ і лірик у мистецтві, що доводять такі фігуративно-скульптурні твори кераміста останніх років, як «Політ мрій», «Погляд із майбутнього», «Загадка інших світів», «Океан», «Три птаха». Цікавими видаються і його новітні абстрактно-декоративні композиції «Петрогліфи», «Протиріччя», «Модель Всесвіту», «Стихія», «Діалог», які мають геометричну візуально-пластичну форму на межі реального та ірреального світів.
В усіх роботах вгадується сильна рука професіонала, який пройшов академічний вишкіл. І це не дивно, адже Галенко здобув вищу освіту на художньо-графічному факультеті Одеського державного педагогічного університету ім. К. Ушинського (майстерня скульптури, педагог з фаху — Олександр Письмиченко). Уже від 1978 року на посаді художника Головного управління «Київпроект» він щільно співпрацював з архітекторами і співпрацював як художник-графік з провідними видавництвами Києва. 1988 року Марко стає одним із співзасновників новоствореного тоді на Андріївському узвозі об’єднання «Гончарі», а 1994-го, очоливши команду однодумців, відкриває галерею архітектурно-художньої кераміки «Грифон» на вулиці Костьольній в Києві. Крім того, він має педагогічний досвід: понад 20 років навчає дітей майстерності кераміки в гімназії ім. Т. Шевченка.
Твори Марка Галенка, який брав участь у понад 90 всеукраїнських та міжнародних виставках і симпозіумах, зберігаються в музеях, приватних колекціях, галереях в Україні й за кордоном (Данія, Іспанія, Італія, Канада, Німеччина, Польща, Росія, США, Франція, Чехія).
«Кожен митець живе у просторі, до певної міри обмеженому. Але ніхто не владний над його думками, фантазією, творчістю. Ніхто не в змозі заборонити йому уявні подорожі в часі та просторі, в інші світи й виміри, у свій, створений ним самим всесвіт. Я маю його і щасливий з того, що це світ кохання. Моє кредо — творити весело і з любов’ю», — стверджує Марко Анатолійович.
Схоже, М. Галенко — «людина-вулкан», він має здатність «вивергати» в мистецтві художньої кераміки невичерпну енергію творення, закликає нас: будьмо самими собою — у творчості й у житті. І перш за все, будьмо українцями — життєрадісними, всупереч усім труднощам і проблемам, щирими, самоіронічними, привітними до людей.
Виставка «Будьмо...» експонуватиметься до 1 жовтня.