Чаювання в чарівному будинку
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20050414/466-7-2.jpg)
Ця подія голосно не анонсувалася й належного висвітлення в пресі не мала. Її масштаб, дійсно, камерний; але значення цієї новини для столичної культури не варто применшувати. Отже, «Фонд сприяння розвитку музею М. Булгакова» (за допомогою американського фонду «Ucan») розпочав безстрокову добродійну акцію «Чаювання на булгаковській веранді». Згідно з її умовами, кожен, хто зробив добродійний внесок (щонайменше 15 гривень) на користь музею, отримує унікальну можливість випити чаю (або кави) на веранді знаменитого будинку на Андріївському узвозі, 13, де, як відомо, минули дитинство і юність автора «Майстра і Маргарити» та «Білої гвардії». Веранда відкрита для відвідувачів у суботу та неділю, можливі відвідування й у будні за попереднім записом.
Цілі проекту, як їх формулюють ініціатори акції, цілком зрозумілі й актуальні:
— знайти кошти на розвиток і збереження музею, тобто на закупівлю нових експонатів (адже колекція музею збільшилася в 20 разів від дня заснування), на нові виставки (планується велика виставка, присвячена роману «Майстер і Маргарита»);
— провести ремонтно-реставраційні роботи, адже найбільша проблема будівель на Андріївському узвозі — грунтові води, які підмивають підмурівки. Для того, щоб підмурівок будинку Булгакова не руйнувався, треба терміново провести дорогу геодезичну експертизу та роботи для їх відведення.
По суті, рятувальниками та благодійниками музею стають не стільки влада або багаті одинаки, як городяни, кожен з яких робить особистий внесок у справу збереження будинку. Та й сама задумка «Чаювання» цілком укладається в традицію Музею Булгакова, що вирізняється саме інтерактивним характером роботи: адже в «Будинку Турбіних» (автор науково-художньої концепції Кіра Пітоєва-Лідер) уміють і люблять залучати гостей, відвідувачів до незвичайних ритуалів і свят — святкуючи іменини й дні народження письменника, Великдень (пасхальний стіл у столовій), влаштовувати дитячі свята на Різдво. Кожен, хто хоча б раз побував у музеї, мав можливість відчути незвичайну, естетично вивірену й одночасно дуже затишну атмосферу цього місця. Саме уявлення про музей як про запилюжене й нудне сховище табличок і експонатів зникає безслідно. Тут усе справжнє, більшості експонатів торкалася рука когось із сімейства Булгакових, а кімнати мають вигляд обжитих і реальними Булгаковими, і романними Турбіними. А веранда — один з найсвітліших і найгарніших елементів цього дивного простору. Отож, по суті, чаювання на ній стане продовженням тієї вишуканої гри, якою є Будинок на Андріївському.
Але акція «булгаковців» загалом зачіпає більш широку проблему. Адже кожен, хто хоч би раз побував у Європі, міг пересвідчитися: тамтешні музеї являють собою, по суті, свого роду розважальні комплекси, де працюють не лише магазини (і продаються в них і книжки, й безліч іншої навколомузейної продукції), а й бари, кафе, ресторани; там відбуваються концерти, спектаклі, перформенси, модні вечірки, фешн-шоу й мало не звані обіди. В усьому світі музеї являють собою абсолютно дотаційні заклади, — але на Заході розуміють, що їм самим треба дати заробляти гроші, й нічого поганого в цьому не бачать. Становище вітчизняних сховищ старовини й знань добре відоме: вони не просто дотовані, а й ледве жевріють. Однак заробляти щось самим їм фактично заборонено. Можна, звісно, спробувати взяти ліцензію на підприємницьку діяльність — але невідомо, як на це подивиться держава, на чиєму утриманні музеї офіційно перебувають, — адже відомо, як у нас до підприємців ставляться численні контролери: жодних послаблень. Виходить, і грошей достатньо не дають, і самостійно шукати кошти забороняють. Уся надія на добродійність. Отже, ініціатива Літературно-меморіального музею Михайла Булгакова може стати гарним прикладом для інших хранителів.
А на Веранду, особливо коли все квітне й зеленіє, рекомендую сходити обов’язково. Не пошкодуєте...
І насамкінець для тих, хто, можливо, на чаювання не вибереться, але захоче допомогти Будинку, — адреса рахунку для пожертвувань:
Фонд сприяння розвитку Літературного музею М. Булгакова в місті Києві: код 26384334, р/р 26007306492 в АБ «Діамант» в м. Києві, МФО 320854.