День народження... вистави
23 грудня франківці відзначатимуть ювілей — 17-рiччя відтоді, як легендарна постановка «Тев'є-Тевеля» за Шолом-Алейхемом з'явилася в афіші театру![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20061222/4225-19-1.jpg)
Головну роль Тев'є-молочника продовж усіх цих років виконує знаменитий актор Театру ім. І. Франка Богдан Ступка і завжди вистава проходить на аншлагах. Її бачили не лише українські глядачі, а публіка з Америки, Білорусі, Німеччини, Польщі та Росії. Написані тисячі схвальних рецензій про феномен постановки Сергія Данченка, про філософську глибину сценографії Данила Лідера, про фантастичну гру Богдана Ступки. За словами критика Ростислава Коломійця, ця вистава звертається до нашої доброти, до співчуття кожній людині — маленькій чи великій, бідній чи багатій, мудрій чи простодушній: бо всі ми під Богом ходимо, потребуємо любові. У франківській версії роману Шолом-Алейхема, поставленій за п'єсою Григорія Горіна, зіставлені макро- і мікросвіти людського буття: земля, де живуть герої (сценограф Д. Лідер поєднав її із космосом — Чумацьким Шляхом неба), а Тев'є (Богдан Ступка), який вирішує свої господарські справи, перебуває у постійному діалозі з Богом... У глядачів вистави таке враження, що він є сусідом Тев'є-Тевеля і добре знає цього молочника. Посміхається з його дотепних зауважень, згоджується, що цей простий чоловік насправді дуже мудра людина. Навіть добре знаючи сюжет, а деякі глядачі дивляться виставу кілька разів, публіка реагує на кожне слово, фразу, співпереживає героям, а у фіналі, навіть у чоловіків вологі очі.
— Мрія поставити Шолом-Алейхема у Сергія Володимировича Данченка була давно, але режисера не задовольняли інсценізації «Тев'є-молочника», — пригадує Богдан Сильвестрович Ступка. — І от у 1989 році Дмитро Чирипюк, який проходив стажування у Марка Захарова у «Ленкомі», привіз із Москви п'єсу Г. Горіна. Мабуть зірки на небі так склалися, що у роботі над виставою зібралася гарна команда професіоналів: режисери — Данченко та Чирипюк, сценограф — Лідер, художник по костюмах — Глейзер, композитор — Глуз, балетмейстер — Каменкович. Для мене найважче було знайти, як передати характер Тевеля. Роман Шолом-Алейхема я прочитав ще старшокласником і був вражений. Я навіть не думав, що коли-небудь зіграю на сцені роль Тев'є на сцені (книжку дав прочитати мій дядько, співак Львівської опери Павло Крупник). Почав придивлятися, шукати... а потім зрозумів, що мій герой — людина високої моралі. Він дбає про добробут не лише своєї родини, а всіх семи колін (батька, діда, прадіда, прапрадіда...), постійно спілкується з Богом і у цьому знаходить велику життєву мудрість. Я вважаю, що саме це допомагає мені грати роль молочника. До речі, 23 грудня я викочу тевельського воза вже у 338 раз.
Роль Тев'є — одна з найкращих і найулюбленіших для Богдана Ступки. За неї після 300-ї вистави актор отримав почесний титул «Жива легенда». Драматург Григорій Горін, коли побачив київську версію, сказав, що Ступка — кращий з кращих Тев'є-Тевелів, які йому прийшлося бачити на сцені і Богдан Сильвестрович переграв таких видатних майстрів, як Євген Леонов та Михайло Ульянов. А онука Шолом-Алейхема, американська письменниця Бел Кауфман, після тріумфальних гастролей франківців по містах США, вийшовши на сцену нью-йоркського театру «Міленіум» промовила: «Якби дід бачив цю виставу — він відчув себе щасливим. Саме таким, як грає Тев'є-Тевеля Богдан Ступка, і був знаменитий герой Шолом-Алейхема».