Перейти до основного вмісту

Хто захистить Чеховський сад?

14 березня, 00:00

Тимчасове призупинення будівництва поблизу Білої дачі проблеми не розв’яже, вважають у музеї.

«День» (№3-4 13-14 січня 2012) вже писав про самовільне будівництво поблизу славнозвісної Білої дачі в Ялті, яке причинило зсув, що загрожує меморіальному будиночку і саду, насадженому руками Антона Павловича, руйнівними наслідками.

Колектив музею і громадськість Ялти недаремно б’ють та сполох. Зараз добре помітне сповзання схилу перед будиночком, на якому росте сад, у бік підпірної стіни, що відділяє чеховську садибу від приватної ділянки, де зводиться новий будинок.

Нагадаємо, то наприкінці січня після втручання прокуратури Ялтинська міська рада скасувала своє рішення про виділення ділянки землі О.Н. Кулінцовій для обслуговування житлового будинку і господарських споруд на вулиці Музейній, 2, де зводиться новий будинок.

— Розпорядження про тимчасове призупинення будівельних пробіт «до повного отримання всієї документації, що дозволяє будівництво», нас не влаштовує, заявив директор Будинку-музею Олександр ТИТОРЕНКО. — Ситуація критична, тому зведення житлового будинку треба повністю зупинити. Забудовник лобіює це питання, бажаючи отримати дозвіл і документи. Наша спільне завдання — зупинити цей процес.

Розмова з мером Ялти Олексієм Боярчуком теж оптимізму не додала. Підтвердивши, що дозвіл на будівництво будинку міськвиконком скасував, він заявив:

— Хоча все робиться забудовником відповідно до затвердженого проекту. До того ж у нас є висновок протизсувного управління і інженерної служби захисту, що зсувних процесів будівництво не спричинило, а тріщини в будинку утворилися понад п’ять років тому, коли про будівництво й не йшлося. Ми вивчаємо ситуацію. Викличемо експертів республіканських, київських фахівців, подивимося, що вони скажуть. Доки не отримаємо від них остаточного висновку, будівництво вестися не буде.

Погодьтеся, дивно чути від мера про тріщини п’ятирічної давнини. Невже він не знає нічого про капітальний ремонт меморіального будиночку, що завершився два роки тому? Не цікавився, як він зроблений?

Голова постійної комісії з культури Верховної Ради Криму Сергій Цеков вважає, що забудовникові слід надати іншу ділянку землі, а цю приєднати до садиби і таким чином кардинально розв’язати проблему раз і назавжди! Такої ж думки й керівництво Будиночку-музею.

Першу тріщину на стінах кабінету письменника виявила старий науковий співробітник Чеховського музею Алла Василівна Ханіло:

— Щоранку я з жахом дивлюся, що і на стінах кабінету, і на підпірній стіні тріщини розширюються. Як ми раділи після капітального ремонту, що можемо тепер бути спокійними за збереження надзвичайно цінних експонатів! Про таку напасть і гадки не мали. Про загрозу зсуву попереджала ще Марія Павлівна Чехова. З її листів відомо, що зсув неодноразово активізувався в період з 1905 по 1952 рік і був зупинений лише більш як шестирічними реставраційними роботами в 70-х роках минулого століття.

Зсув і в подальші роки неодноразово нагадував про себе, і доводилося вживати термінових заходів, аби він не знищив Білої дачі. І ось тепер загроза нависла над музеєм вже не з вини природи, а з вини людей...

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати