Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Хто займе постамент Леніна?

Міжнародне журі визначило чотири проекти, а найкращий оберуть глядачі після голосування в інтернеті
07 квітня, 10:56
«ВАКАНТНЕ МІСЦЕ» / ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

Названо фіналістів конкурсу «Суспільна угода» від фонду «Ізоляція», в якому обирали арт-проекти, що пропонують поставити на місці пам’ятника Леніну в Києві.

Міжнародне журі визначило чотири найкращі роботи тимчасової художньої інтервенції від митців із різних країн. Серед них — De Pedestal дуету італійських художників Afterall. Вони пропонують встановити дерев’яну конструкцію, схожу на клітку, яка повторює форму порожнього постаменту в масштабі 1:2 і буде розміщена позаду нього в горизонтальному положенні, повідомляє cultprostir.ua.

В рамках проекту «Мені потрібен герой» художниця з Сербії Мілена Вучковіч пропонує розмістити на постаменті прожектор, який буде обертатися на всі боки. А мексиканка Іса Каррільо у своєму «Ритуалі природи» хоче прикрасити колону колишнього пам’ятника квітучим розмарином, перетворивши його на місце для медитації.

До фіналу «Суспільної угоди» потрапив і українець Микита Шалений з проектом «Героїв не існує». За його задумом, по обидва боки постаменту стоятимуть книжкові полиці та дошки, на яких всі охочі зможуть намалювати або написати крейдою те, що вони вважають за краще забути, а вугіллям — те, що вважають за потрібне пам’ятати.

Переможця конкурсу оберуть глядачі за допомогою онлайн-голосування в інтернеті, яке триватиме до 9 квітня. «Для нас важливо, щоб якомога більше людей взяло участь у голосуванні. Тому що одна з цілей проекту — показати приклад механізму, за допомогою якого суспільство може впливати на публічний простір, а культура — на суспільство», — говорить представник фонду «Ізоляція» Олександра Кравченко.

Нагадаємо, конкурс на проект мистецької інтервенції на місці пам’ятника Леніну на бульварі Тараса Шевченка тривав із 23 лютого по 25 березня. Було отримано 37 заявок із 18 країн світу, з яких міжнародне журі відібрало чотири фіналісти. Проект-переможець народного голосування буде показано в Києві з 3 по 17 травня.

КОМЕНТАР

«У ПЕРШУ ЧЕРГУ — ЗРОБИТИ КОМФОРТНУ ЗОНУ ДЛЯ ЛЮДЕЙ»

Олег ГРЕЧУХ, архітектор:

— Місце знакове, і тема ця більше політична, ніж мистецька. До неї не можна підходити критеріями технічними чи естетичними, красиво — не красиво. Річ у тому, що Київ — не дуже привабливе місто з точки зору європейського туриста, і немає цивілізованого підходу про те, як повинна розвитися наша столиця. Зараз там мами з дитячими візочками або люди з особливими потребами не погуляють, бо треба спустись і піднятись крутими сходами підземного переходу, немає зручних пандусів і підйомників. Можливо, треба у першу чергу зробити комфортну зону для людей, поставити зручні лавки, покласти нормальні тротуари і щоб переходи були наземні, а потім прикрасити то місце квітами... Якщо знайдуться гроші, то взагалі треба цей постамент перенести у Музей тоталітарної епохи, бо монумент Леніну був пам’ятником історії радянської доби. Хоча, як на мене, зараз не на часі щось робити з постаментом. Просто треба до ладу привести територію, щоб до неї було зручно підходити і можна було посидіти та відпочити. Раніше це був об’єкт пропаганди, а зараз це місце, яке пов’язане з початком «ленінопаду», декомунізацією і новітньою історією.  Мені здається, що на той постамент ставити щось інше не потрібно. Хай лишається таким, як є. А стосовно арт-інсталяцій, то це короткострокові проекти і привертають увагу туристів. Можна пригадати, як у липні минулого року було представлено арт-об’єкт на місці знесеного пам’ятника Леніну у вигляді металевих сходів, які піднімаються на висоту постаменту, а потім спускаються донизу. Ту конструкцію розробила мексиканська художниця Синтія Ґутьєррес, яка перемогла в конкурсі на найкращий проект художньої інтервенції (на фото). У травні представлять переможця цього року. Це разові акції, але на перспективу головному архітектору і мерії міста треба думати про стратегію і яким вони бачать Київ як європейську столицю.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати