Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Коротко / Культура

02 вересня, 00:00

Німецьку літературну премію Гете присудили арабському поетові

Лауреатом престижної німецької літературної нагороди, премії Гете (Goethepreis der Stadt Frankfurt), вперше став арабський письменник — 81-річний поет із Сирії Адоніс, повідомляє www.newsru.com із посиланням на OpenSpace, який, у свою чергу, посилається на The Guardian. У своєму рішенні журі премії назвало Адоніса «головним арабським поетом нашого часу» і відзначило його неабиякий талант, космополітизм і внесок у світову літературу. Премія Гете міста Франкфурт вручається з 1927 року в день народження Йоганна Вольфганга Гете — 28 серпня. До 1949 року вручалася щорічно, потім її почали присуджувати раз у три роки. Грошова частина премії становить 50 тисяч євро. Попереднім лауреатом премії Гете в 2008 році стала німецька танцівниця і хореограф Піна Бауш (1940—2009). Алі Ахмад Саїд Асбар, який ще у юності взяв собі літературний псевдонім Адоніс, у себе на батьківщині зазнавав переслідувань з політичних причин, з 1980-х років живе у вигнанні в Парижі. Автор понад двадцяти книг віршів та есе, Адоніс відомий як поет-експериментатор. «Я хотів продовжити арабську поетичну традицію, — сказав він у торішньому інтерв’ю The New York Times. — Я хотів зламати лінійність поетичного тексту... Вірш має бути швидше схожим на мережу думок, ніж на нитку». Останніми роками Адоніс вважається одним із головних претендентів на Нобелівську премію з літератури.

Знайшли палац майя, якому дві тисячі років

Новий палац імперії майя виявили на території південного мексиканського штату Ч’япас археологи цієї країни, передає www.newsru.com із посиланням на ІТАР-ТАРС. Як повідомили представники Національного інституту антропології та історії Мексики, стародавнє місто, на території якого виявлено палац, було створено приблизно дві тисячі років тому. Виявленому палацу народу майя археологи дали назву «План де Айутла». Вони вказали, що на місці археологічних розкопок виявлено поховання, вік якого можна віднести до 900—1000 років нашої ери. Доступ публіки до нового історичного центру передбачається відкрити наступного року. За словами мексиканського археолога Луїса Мартоса, палац було створено приблизно в 50 році до нашої ери. Він передбачив, що відкрите місто відігравало роль «політичного центру», під впливом якого створювалися інші мегаполіси древнього народу. Вчені вважають, що нова археологічна знахідка дозволить їм розширити знання про древнє населення території нинішньої Мексики. У районі палацу майя вчені виявили три площі, що відповідають вірі древнього народу, який шанував небо, землю і потойбічний світ.

У рік свого 60-ліття Олексій Учитель екранізує нову повість Захара Прилєпіна

Народному артистові Росії, популярному режисерові Олексію Учителю 31 серпня виповнилося 60 років. Олексій Юхимович задумав поставити ще не видану повість сучасного письменника Захара Прилєпіна «Вісімка», повідомляє www.newsru.com. «Робота над художнім фільмом лише розпочалася, — розповів режисер в інтерв’ю ІТАР-ТАРС. — Сценарій пише Олександр Міндадзе, зйомки почнуться у грудні». За словами Учителя, в основі сюжету — сучасна історія, її головними героями стануть четверо омоновців. Акторський склад поки не розголошується. Режисер уточнив, що читачі ще не знайомі з повістю Прилєпіна, її видадуть лише після закінчення зйомок картини.

П’ятому «Міцному горішкові» знайшли режисера

Студія 20th Century Fox запропонувала Джонові Муру стати режисером фільму «Міцний горішок-5», повідомляється на сайті Deadline, передає www.lenta.ru. Зараз студія завершує переговори з Муром. Передбачається, що зйомки п’ятої частини «Міцного горішка» проходить у Росії. Головного героя фільму Джона Макклейна, як і в усіх попередніх серіях, зіграє Брюс Вілліс. Спочатку режисером «Міцного горішка-5» вважали Ноама Мурро, проте наприкінці липня 2011 року стало відомо, що він відмовився від участі в проекті. Після цього студія склала список потенційних кандидатів на режисерське крісло, до якого ввійшли Джо Корніш, Джастін Лін, Ніколас Віндінг Рефн і Джон Мур. В результаті представники 20th Century Fox віддали перевагу Мурові, причому Вілліс також схвалив цей вибір.

У Ровеньках поставили пам’ятник шахтареві-гному

У місті Ровеньки Луганської області 30 років стояв пам’ятник Шахтареві. Але через те, що його було зроблено з кольорових металів, він сильно постраждав від грабіжників ще 90-ми роками. До Дня шахтаря міська влада вирішила зробити подарунок трудівникам міста й поставити новий пам’ятник, виготовивши його з граніту. Урочисте відкриття монумента відбулося ще 22 серпня, але дискусії довкола нього лише розгортаються.

Річ у тім, що пам’ятник виконано в дивних, неправильних пропорціях, і він нагадує радше гнома, ніж людину: у нього короткі ноги й довгі руки. Тому в народі йому дали вже безліч прізвиськ: і Гном, і Шрек, і Гоблін. Як повідомила агенція АРН, міський голова Ровеньків Олександр Єсенков також запевняє, що невдоволений новим пам’ятником, а порушення пропорцій пояснює тим, що фрагменти пам’ятника виготовляли в різних майстернях Горлівки (Донецька область), а скульптор — Віталій Семикін, який створив макет пам’ятника, — ні в чому не винен.

«Раніше був пам’ятник, як пам’ятник, — красивий, гордий, видний.... Справжній Гуллівер! А тепер стоїть пародія — вгодований чоловічок-ліліпут. І це коштує два мільйони! Невже нема куди більше дівати гроші для нашого міста, що потребує всього?! Півмільйона — на пам’ятник! А решта — порівну. І все нормально...», — обурюються ровеньківці на місцевому форумі.

Своєю чергою міський голова обіцяє, що пам’ятник обов’язково виправлять, а старий відреставрують і поставлять в іншому місці. Євгенія КРИКУН, Луганськ.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати