Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Коротко / КУЛЬТУРА

20 червня, 00:00

Ювіляр Зануссі

Відомому польському режисерові та культурному діячеві Кшиштофу Зануссі виповнилося 70 років. У його арсеналі — близько 90 фільмів. Неодноразовий лауреат найбільших міжнародних фестивалів, режисер-філософ Кшиштоф Зануссі добре відомий в Україні. Останній фільм майстра — «Серце на долоні», головну роль в якому зіграв Богдан Ступка, був удостоєний призу «Срібний Марк Аврелій» на Римському кінофестивалі. До речі, ця стрічка — спільний кінопроект Польщі та України.

«У своїх фільмах Кшиштоф Зануссі немов пропонує глядачеві заглянути в камеру-мікроскоп і уважно роздивитися думки та вчинки героїв, зрозуміти їх. І відірватися від цього мікроскопа неможливо, адже ти вже відчуваєш себе дослідником і переповнений причетністю до того, що відбувається на екрані. Це унікальний талант», — сказав продюсер фільму «Серце на долоні» Олег Кохан.

«Кольори мандрівок»

У Будинку актора проходить персональна виставка Юрія Камишного. Вона називається «Кольори мандрівок». Це — пастелі, привезені майстром із подорожей, далеких і екзотичних: Індії, Болівії, Аргентини, Перу, навіть острова Пасхі... «Кольори мандрівок» — розповідь некваплива, докладна і разом із тим дивно спокійна. Це свого роду намальований щоденник, в якому художник не стільки «перелічує» пункти туристичної програми, скільки споглядає й роздумує. Юрію Камишному знайома магія будь-яких дрібниць у момент «першого враження» («Сніданок у готелі Асторія. Аргентина, м. Тукуман», «За вікном. Аргентина»), він зачарований далекою повсякденністю, химерною і природною («Жара», «Місто Наска», «Готель. Болівія», «Кокоси», «Пальмовий захід сонця. Перу», «Дахи готелю. Шрі-Ланка, м. Негомбо»), небайдужий до заходів на зразок екскурсії на слонову ферму («На слоновій фермі»), уважний до пам’яток старовини («Шрі-Ланка, м. Амуратхапура. День», «Острів Пасхі. Минуле»). Але цікаво, що очікуваним «тропічним» (якщо можна так висловитися — «гогенівським») фарбам художник незмінно віддає перевагу м’яким, трохи сріблястим (справді «пастельним») тонам, немов — уже — прикриваючи свої враження серпанком спогадів, дивних і тому чимось схожих на сон, повідомляє Оксана ЛАМОНОВА, фото автора.

Конкурс для молодих митців і перекладачів

У рамках стипендіальної програми міністра культури та національної спадщини Республіки Польща «GAUDE POLONIA» Національний центр культури у Варшаві оголошує конкурс на отримання піврічної стипендії в Польщі. Ця програма призначена для молодих митців і перекладачів польської літератури з країн Центрально-Східної Європи. Вона триватиме з 1 лютого до 31 липня 2010 року. Добір стипендіатів відбудеться шляхом конкурсу. Від кандидатів вимагається володіння польською мовою на початковому рівні. Заяви про участь у програмі прийматимуться до 15 жовтня 2009 року. Піврічна стипендія в Польщі призначена для ознайомлення з сучасною польською культурою та удосконалення творчої майстерності під керівництвом відомих польських митців та установ у найбільших і найвідоміших центрах польської культури. Програма Gaude Polonia сприяє розвитку порозуміння і добрих відносин на основі культурного співробітництва між Польщею та її близькими сусідами. Оператором стипендіальної програми Gaude Polonia є Національний центр культури у Варшаві. Пропонуємо детальну інформацію про програму Gaude Polonia.

Невідомий Харрісон

У Великій Британії випустять альбом покійного учасника групи The Beatles Джорджа Харрісона. Це будуть невідомі пісні музиканта, повідомляє портал contactmusic.com. Пластівку випустить друг Харрісона музикант Джефф Лінн. У його розпорядженні є багато невиданих записів бітла. У 1980-х Лінн і Харрісон разом грали в групі The Traveling Wilburys. Після розпаду групи двоє музикантів продовжували тісно співробітничати аж до смерті Харрісона 2001 року. Деякий час тому про бажання оприлюднити невідомі пісні чоловіка говорила вдова Харрісона Олівія. Вона не уточнювала, хто, на її думку, повинен займатися виданням альбому. Лінн і Харрісон були дуже близькі в останні роки життя екс-учасника The Beatles. Нині, за відомостями джерела, Лінн у хороших стосунках із вдовою Харрісона та його сином Дхані. 1995 року саме Джефф Лінн відтворив звучання раніше невідомої пісні Джона Леннона Free As A Bird. Вокал покійного був узятий із демо-версії запису, зробленої 1977 року. Також Лінн брав участь у завершенні роботи над останнім альбомом померлого музиканта. Ця пластівка під назвою «Brainwashed» вийшла в продаж 2002 року, через рік після смерті бітла.

Найтитулованіший австралієць

Романіст Тім Уїнтон учетверте завоював головну літературну нагороду Австралії — премію Майлса Франкліна. Досі це не вдавалося жодному автору, повідомляє The Guardian. Єдиний виняток — популярна письменниця Теа Естлі (1925—2004 рр.), але дві з чотирьох премій Майлса Франкліна вона ділила з іншими лауреатами. 48-річний Уїнтон отримав четверту премію за роман про серферів «Breath». Першу національну нагороду він завоював у 24 роки — 1984 року (за книгу «Shallows»). Ще два його романи — «Cloudstreet» і «Dirt Music» — були відзначені преміями Майлса Франкліна в 1992 і 2002 роках відповідно. «Dirt Music» 2002 року потрапив у шорти-лист Букерівської премії. Цей роман видавався російською мовою під назвою «Музика бруду».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати