Коротко / КУЛЬТУРА
У Голлівуді, як відомо, багато знаменитостей, котрі ведуть свій родовід зі слов’янського світу, — онуків іммігрантів з Росії, Польщі, Чехії, України, балканських країн. Знайшлися родичі в Москві й у молодої американської «зірки» — Леонардо ді Капріо. Це новий соліст групи «Ласкавый май» Андрій Кучеров. За твердженням продюсера «Ласкавого мая» Андрія Разіна, Андрій і Леонардо — двоюрідні брати, котрі мають спільних предків у Чехії. Незабаром, пообіцяв А. Разін, брати, нарешті, побачаться й навіть заспівають дуетом «Подмосковные вечера». Квитки на цю виставу, за прогнозами, коштуватимуть від 300 до 500 доларів.
«Академія» рушила в історію
Криворізький муніципальний театр пластичних форм «Академія руху» вже рік займається розшуками, перевіряючи достеменність легенд про похований у ріці Інгулець скарб гетьмана Івана Мазепи.
Як повідомив «Дню» головний режисер театру Олександр Бєльський, на цьому матеріалі він мріє поставити драматичний спектакль. У основі задуму лежать події відступу шведських військ під Полтавою. Згідно з легендою, відступаючи Диким степом на Молдавію, частину скарбів український гетьман відправив своєму бойовому побратимові (приблизно в район сучасного Кривого Рогу), але той під час сутички із загоном татар вимушений був сховати золото в місці злиття рік Інгулець і Саксагань. У 30-ті роки під час повені тут нібито було знайдено якісь скрині з паперами Мазепи польською та шведською мовами. Тепер планується дослідницька експедиція, яка пройде маршрутом від Полтави до Бендер і Ясс, повідомляє з Кривого Рогу журналіст Валерій КОЗАК.
Музей на «межі осілості»
У приміщенні кіровоградської синагоги, яка ще кілька років тому була Будинком культури імені М. Калініна, відкрився музей «Євреї Єлисаветграда». Його фонди становлять матеріали державних та родинних архівів, домашні реліквії місцевих жителів. У історії степового міста євреї залишили помітний слід. Музейні стенди присвячено постатям, далеко відомим за межами Кіровоградщини — поетам Діонео (Ісаакові Шкловському), Дону Амінадо (Амінадаві Шполянському), громадському діячеві Якову Гордіну, а водночас і таким екстравагантним історичними персонажам, як Григорій Зінов’єв (чий будинок досі стоїть у центрі Кіровограда) та уродженець села Янівка з-під Бобринця Лев Троцький.
Єлисаветград знаменний ще й тим, що 117 років тому, 15 квітня 1881 року, тут вперше в Російській імперії спалахнули погроми. Євреї тоді становили майже третину його населення, оскільки саме тут проходила сумнозвісна «межа осілості». Поки що експозиція хронологічно обмежена подіями 1917 року, однак, як розповів директор музею Леонід Ельберт журналістові Володимиру ПАНЧЕНКУ, за рахунок нових надходжень її буде суттєво розширено.
Випуск газети №:
№143, (1998)Рубрика
Культура