Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Країна синіх пагорбів

Натхнення у... вині
11 квітня, 00:00
УЛЯНА ТОМКЕВИЧ, «ТАЙНА ВЕЧЕРЯ». ЛЕВКАС, 2008

У залах архітектурної пам’ятки XVIII століття «Хлібні» Національного заповідника «Софія Київська» відкрилася виставка, присвячена темі винограду, вина та виноградарства. Експозиція «Виноград. Vigne. Виноробство. Vinification. Вино. Vin. Коктебель. Koktebel» складається з 50 живописних робіт, виконаних у різних стилях і художній техніці — олійний живопис, левкас, батік, петриківський розпис. На ній представлені роботи, створені художниками з різних куточків планети під час проведення Міжнародного україно-французького пленеру в Коктебелі, який на певний час перетворився на творчу майстерню й зібрав визнаних майстрів не лише з України, але і з Франції, Великої Британії, Росії, Сирії, Молдови.

Коктебель у перекладі з тюркської означає «край блакитних вершин». Він розташований у мальовничій долині на березі однієї з найкрасивіших бухт Чорного моря. Багато вчених припускає, що на початку I тисячоліття до н.е. в цих місцях жили легендарні кімерійці — найдавніший з усіх кримських народів. Уже в VII столітті тут знаходилося велике середньовічне поселення, мешканцями якого були нащадки таврів і скіфів, а в X столітті поселення було зруйноване печенігами. На місці Коктебеля на старовинних картах XII—XIII ст. позначена венеційська гавань Калієра, а на початку XIX століття біля підніжжя стародавнього вулкана оселилися вихідці з Болгарії. Пізніше Коктебельська долина майже повністю належала німецькому колоністу академіку Едуарду Юнѓе. Його дружина Катерина Юнѓе, вроджена графиня Толстая, стала першою жінкою-живописцем, чиї полотна зображають краєвиди тогочасного Коктебеля і зберігаються в найвідоміших музеях Європи.

Невипадково сюди з року в рік приїжджають талановиті представники сучасності, але традиція сягає ще часів геніального поета й художника Максиміліана Волошина, котрий оспівав цей благодатний край у своїх творах. Саме тут панує та творча свобода, що надихнула не одне покоління відомих учених, літераторів і художників, і значно сприяла успіху пленеру, темою якого стала шляхетна праця виноробів, які вирощують життєдайну лозу і виготовляють чудодійний напій.

Понад 20 художників представили на виставці свої роботи. Кожен із них по-своєму побачив і зобразив кримські враження. Наприклад, Дарен Кофілд (Велика Британія) відверто милується блакитними пагорбами; Андрій Потурайло (живопис) і Тетяна Шума (батік) бачать казкових фантазійних персонажів, що живуть у цьому краї («Гілка мускату. Ану, геть!», «Виконавці бажань»); Уляна Томкевич підкреслює божественне походження вина, додаючи своїм левкасам сакрального звучання («Христос-виноградар», «Таємна вечеря»).

У захваті від виставки був Тимчасовий Повірений у справах Сирійської Арабської Республіки в Україні Сулейман Абудіаб — в експозиції представлені роботи його брата, сирійського художника Халіла Абудіаба. «Він колишній генерал, який після того, як пішов у відставку, став художником. Я радий, що він став популярним за короткий строк», — зазначив дипломат.

«Виноград. Vigne. Виноробство. Vinification. Вино. Vin. Коктебель. Koktebel«» — третя виставка, що проходить у рамках мистецького фестивалю «Французька весна в Україні». Надзвичайний і Повноважний Посол Франції в Україні Жак Фор висловив переконання, що такий спільний проект зближує не лише художників із різних країн, але й самі народи.

— Ідея акції народилася три роки тому, та це перший пленер, який Україна повністю фінансує сама, — розповів «Дню» ідейний натхненник і продюсер проекту, віце-президент асоціації «Україна—Франція» Павло Ротар. — Для Європи наша країна як і раніше є чимось на кшталт terra incognita, тому що може бути кращим, ніж пропаганда її образу в світі за допомогою подібних художніх акцій. Це перспективне починання, такий собі новий імпульс у розвитку пленерного живопису.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати