Країна синіх пагорбів
Натхнення у... виніУ залах архітектурної пам’ятки XVIII століття «Хлібні» Національного заповідника «Софія Київська» відкрилася виставка, присвячена темі винограду, вина та виноградарства. Експозиція «Виноград. Vigne. Виноробство. Vinification. Вино. Vin. Коктебель. Koktebel» складається з 50 живописних робіт, виконаних у різних стилях і художній техніці — олійний живопис, левкас, батік, петриківський розпис. На ній представлені роботи, створені художниками з різних куточків планети під час проведення Міжнародного україно-французького пленеру в Коктебелі, який на певний час перетворився на творчу майстерню й зібрав визнаних майстрів не лише з України, але і з Франції, Великої Британії, Росії, Сирії, Молдови.
Коктебель у перекладі з тюркської означає «край блакитних вершин». Він розташований у мальовничій долині на березі однієї з найкрасивіших бухт Чорного моря. Багато вчених припускає, що на початку I тисячоліття до н.е. в цих місцях жили легендарні кімерійці — найдавніший з усіх кримських народів. Уже в VII столітті тут знаходилося велике середньовічне поселення, мешканцями якого були нащадки таврів і скіфів, а в X столітті поселення було зруйноване печенігами. На місці Коктебеля на старовинних картах XII—XIII ст. позначена венеційська гавань Калієра, а на початку XIX століття біля підніжжя стародавнього вулкана оселилися вихідці з Болгарії. Пізніше Коктебельська долина майже повністю належала німецькому колоністу академіку Едуарду Юнѓе. Його дружина Катерина Юнѓе, вроджена графиня Толстая, стала першою жінкою-живописцем, чиї полотна зображають краєвиди тогочасного Коктебеля і зберігаються в найвідоміших музеях Європи.
Невипадково сюди з року в рік приїжджають талановиті представники сучасності, але традиція сягає ще часів геніального поета й художника Максиміліана Волошина, котрий оспівав цей благодатний край у своїх творах. Саме тут панує та творча свобода, що надихнула не одне покоління відомих учених, літераторів і художників, і значно сприяла успіху пленеру, темою якого стала шляхетна праця виноробів, які вирощують життєдайну лозу і виготовляють чудодійний напій.
Понад 20 художників представили на виставці свої роботи. Кожен із них по-своєму побачив і зобразив кримські враження. Наприклад, Дарен Кофілд (Велика Британія) відверто милується блакитними пагорбами; Андрій Потурайло (живопис) і Тетяна Шума (батік) бачать казкових фантазійних персонажів, що живуть у цьому краї («Гілка мускату. Ану, геть!», «Виконавці бажань»); Уляна Томкевич підкреслює божественне походження вина, додаючи своїм левкасам сакрального звучання («Христос-виноградар», «Таємна вечеря»).
У захваті від виставки був Тимчасовий Повірений у справах Сирійської Арабської Республіки в Україні Сулейман Абудіаб — в експозиції представлені роботи його брата, сирійського художника Халіла Абудіаба. «Він колишній генерал, який після того, як пішов у відставку, став художником. Я радий, що він став популярним за короткий строк», — зазначив дипломат.
«Виноград. Vigne. Виноробство. Vinification. Вино. Vin. Коктебель. Koktebel«» — третя виставка, що проходить у рамках мистецького фестивалю «Французька весна в Україні». Надзвичайний і Повноважний Посол Франції в Україні Жак Фор висловив переконання, що такий спільний проект зближує не лише художників із різних країн, але й самі народи.
— Ідея акції народилася три роки тому, та це перший пленер, який Україна повністю фінансує сама, — розповів «Дню» ідейний натхненник і продюсер проекту, віце-президент асоціації «Україна—Франція» Павло Ротар. — Для Європи наша країна як і раніше є чимось на кшталт terra incognita, тому що може бути кращим, ніж пропаганда її образу в світі за допомогою подібних художніх акцій. Це перспективне починання, такий собі новий імпульс у розвитку пленерного живопису.