Маланка з Наддніпрянщини, Буковини і... ЮНЕСКО
Традиції згадають у Пирогові та Чернівцях![](/sites/default/files/main/articles/09012014/22malanka2.jpg)
У неділю (12 січня) у Національному музеї народної архітектури та побуту України (с. Пирогів) на експозиції «Середня Наддніпрянщина» відбудеться свято Маланки. Нагадаємо, згідно з традицією, наші пращури увечері (13 січня) щедрували. Часто ряджені парубки й чоловіки в комічний жіночий та чоловічий одяг у масках водили вулицями переодягненого хлопця. Співали, жартували та бешкетували. Маланка поводила себе так, як, за народною мораллю, негоже було чинити чесній дівчині: вона залицялась до парубків та чоловіків, вішалася їм на шию, вела себе фамільярно зі старшими людьми, бешкетувала та провокувала господарів хати.
Біля селянських садиб та на сценічному майданчику буде відтворено давні українські обряди: щедрування та Маланку. У святі візьмуть участь фольклорні колективи з Київщини. У програмі також відбудеться конкурс на краще виконання колядки або щедрівки, ворожіння дівчат на судженого, розваги з Маланкою. Завершиться свято вивченням українських народних танців разом з етнографічним танцювальним гуртом музею «Дам лиха закаблукам!»
У середу (15 січня) у Чернівцях відбудеться традиційний фестиваль «Маланка-Фест». Цьогоріч у ньому візьмуть участь 30 колективів з різних куточків України, а також форум набуде статусу міжнародного, оскільки очікується участь у фестивалі маланкарів із Румунії та Молдови. За словами співорганізаторів, у Чернівці приїде одна з найбільших Маланок із села Горбово (у заході візьмуть участь понад 200 осіб). Маланкарі демонструватимуть на фестивалі і традиційну Маланку, і Переберію. А оцінювати колективи журі вперше буде окремо. Так, у традиційній Маланці — автентичність святкування Маланки на Буковині та в інших регіонах України, а в Переберії — відтворення колоритних образів Переберії, уміння донести образ до глядача і артистичність. Також цьогорічні переможці фестивалю не матимуть права брати участь у конкурсі Маланок наступні три роки (їх запрошуватимуть лише як гостей).
Призовий фонд для переможців фестивалю — 100 тисяч гривень: за перше місце — 50, за друге — 30 і третє — 20 тисяч гривень.
Як і минулого року, дійство відбудеться в два етапи: святковою ходою вулицями міста та виступом зі сцени.