Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Мистецький Арсенал»: беруть в «облогу»?

Криза довкола призначення керівництва найбільшого музейно-виставкового комплексу країни входить у гостру фазу
13 травня, 12:29

13 травня, спливає термін контракту нинішнього генерального директора установи, Наталії Заболотної. Згідно з законом «Про культуру» Державне управління справами (ДУС або «ДУСя» в народі), як орган управління «Мистецького Арсеналу», оголосило намір відмовитися від продовження контракту з Н.Заболотною, однак так і не оголосило конкурсу на заміщення її посади згідно з вистражданим Законом України «Про культуру». Після безрезультатних переговорів із ДУС  Наталія Заболотна опублікувала колонку на «Українській правді»  з інформацією про цю ситуацію, яка викликала доволі широкий резонанс. Всі терміни добігли до кінця, проте конкурс досі не розпочався.

Команда Н.Заболотної здійснила ряд інших публічних кроків. Початком кампанії стала зустріч керівництва «Арсеналу» з мистецькою громадськістю — художниками, галеристами, журналістами 22 березня («День» публікував звіт про цю зустріч). Трудовий колектив звернувся до керівництва країни з проханням оголосити конкурс і на час його проведення призначити Заболотну  виконуючою обов’язків директора, однак жодної реакції від ДУС  не дочекалися.

Днями в будівлі на вулиці Лаврській, 10-12, відбувся робочий сніданок з участю послів Франції, Японії, Канади, Швейцарії, Польщі, Литви, представників дипломатичних представництв США, Німеччини, Великобританії, Австрії, Італії, Чехії, Естонії, Норвегії та Болгарії, а також київського міського голови Віталія Кличка. Учасники обговорили питання залучення міжнародної підтримки для реставрації та створення комплексу й висловили занепокоєння ситуацією, яка склалася. У п’ятницю профспілкою «Мистецького Арсеналу» запланована  вулична акція протесту.

Наразі ситуація непевна у найгіршому сенсі. Цілком імовірно, що вже з понеділка «Арсеналом» поставлять керувати людину, що слухняно виконуватиме настанови від ДУС. Настанови можуть бути різними і залежатимуть тільки від фантазії та жадібності бюрократів. Зрештою, понад десяти гектарів землі в самому центрі міста, напроти Києво-Печерської лаври, неподалік від урядового кварталу — занадто ласий шматок. Можуть провести кадрову чистку, перехопити повний контроль над ресурсами, повністю припинити культурно-мистецьку діяльність комплексу, зрештою, відвести частину землі  під комерційне будівництво.

До методів і результатів керівництва Наталії Заболотної можуть бути цілком обґрунтовані претензії. Однак цього разу проблема не в конкретних персоналіях, а в тому, що повторюється стара історія: сумнозвісна ДУСя, яка за всіх президентів являла собою справжнє кубло корупції (ще не забули Бакая?), намагається в максимально непрозорий спосіб призначити керівника найбільшого на сьогодні мистецького закладу України. Але Майдан, власне, й вийшов заради чесності і прозорості навіть найменших процедур, заради очищення від корупції на всіх рівнях нашої державної машини, яку утримуємо нашим-таки коштом.

Тому, безумовно, тиск громади на владу має збільшуватися. «Мистецький Арсенал» має залишитися, він має й надалі розбудовуватися як український Лувр — хоч би які апетити були в нашого чиновництва.

— «Мистецький Арсенал» є важливою культурною інституцією, справжнім діамантом Києва. Цей діамант ще потребує огранки, він чекає ювеліра, який зможе його відполірувати, показати, наскільки він коштовний, — відзначив Віталій Кличко, міський голова Києва та голова Київської міської державної адміністрації. —  За останні шість років «Арсенал» став фантастичним місцем для виставок та для будь-яких інших культурних заходів, як українських, так і міжнародних. Розумію, що його територію в 10 гектарів, які розташовані в самому центрі міста, в його туристичному серці, потрібно розвивати. Тому висловлюю  від себе слова підтримки Наталії Заболотній і бажаю вашій команді успіху в подальшій діяльності. Від себе ж додам, що ви можете розраховувати на повну підтримку влади міста у ваших починаннях. Вірю, що ми зможемо зробити наш український Лувр у «Мистецькому Арсеналі», але дуже важливо не тільки бажати і прагнути цього, а й багато працювати.

— Ми обурені тим, що ДУС зволікає з призначенням конкурсних процедур і вбачаємо тут можливі махінації. Те, що відбувається зараз, надзвичайно насторожує, — наголосила  Наталія ЗАБОЛОТНА, генеральний директор «Мистецького Арсеналу». — Офіційна причина затримки — чекають на роз’яснення Міністерства культури й Мін’юсту. Крім того, начебто знайшли якісь недоробки в законі «Про культуру». Ще варто зауважити, що нам спустили статут і всіляко вимагали його легалізувати. Ми тягнули час, аби цього не зробити, адже зі статуту вилучено музейний підрозділ та дирекцію з будівництва, що унеможливлює розбудову «Арсеналу» саме як музейного комплексу. Причому проблеми з’явилися після того, як ми отримали підтвердження щодо отримання інвестиційних коштів на 25 мільйонів гривень. Я переконана, що ми не допустимо сумнівних чиновницьких рішень.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати