На Буковині вшанували пам’ять Iвана Миколайчука
Четвертий рік на батьківщині митця ніяк не народиться Кіномистецький центр!![](/sites/default/files/main/articles/16062014/11kinoteatr.jpg)
Івана Миколайчука називали обличчям і душею українського поетичного кіно. У творчому доробку митця — 34 ролі в кіно, 9 сценаріїв та 2 режисерські роботи. З нагоди 73-ї річниці від дня народження кіномитця в обласному центрі на однойменній вулиці чернівчани та гості міста поклали квіти біля меморіальної дошки.
— Ми відзначили день народження митця скромно, з огляду на події в країні, — розповіла начальник управління культури Чернівецької ОДА Віра КИТАЙГОРОДСЬКА. — У кінотеатрі «Чернівці» відбувся безкоштовний показ художніх фільмів «Така пізня, така тепла осінь», «Пропала грамота» і документальної стрічки «Іван Миколайчук. Тризна», а в Будинку культури мікрорайону «Ленківці» — «Білий птах з чорною ознакою». У міських бібліотеках відбулися літературно-мистецькі години «Ти злетів у синє небо білим птахом поміж зорі» й «Тіні незабутого таланту Івана Миколайчука» та книжкові виставки. Культурно-мистецький центр «Садгора» запросив на пізнавальну годину «Сторінками біографії Івана Миколайчука». У дворику Чернівецької міської ради було відкрито виставку «Живописний Миколайчук», на якій експонували свої роботи члени Спілки художників України та учні художньої школи, а також проведено майстер-класи з живопису (Павло Півень), розпису скла (Михайло Дудка), гончарства (Сергій Богопольський та Ілля Василович), ткацтва (Леся Теуту). Майстри створювали портрети Івана Миколайчука й витвори, навіяні творчістю видатного українця. Кілька картин буде передано у фонд «Майбутнє України» для продажу і допомоги дітям загиблих військових.
15 червня з участю представників обласної влади пам’ять митця вшанували в Музеї-садибі у селі Чортория, що на Кіцманщині.
— Нині хата не опалюється, і ми мріємо, щоби збудували літературну частину садиби, щоб мати можливість там зберігати матеріали, які наразі є в Краєзнавчому музеї, — розповіла Євдокія Антонюк, котра була ініціатором створення музею-садиби і методистом Чернівецького обласного краєзнавчого музею. — Болючою залишається ситуація, що склалася навколо кінотеатру імені Івана Миколайчука (про яку свого часу багато писав «День»).
Нагадаємо, ще 2010 року через борги вирішили ліквідувати кінотеатр, а натомість створити «Кіномистецький центр імені Івана Миколайчука». Депутати міськради навіть ухвалили рішення про надання понад чотирьох мільйонів гривень на реконструкцію кінотеатру. Але кошти так і не надійшли. Сьогодні колишній кінотеатр перебуває у вкрай занедбаному стані: всередині приміщення ночують безхатченки, які пролізають туди через розбиті вікна. Аби з’ясувати цю проблему, днями до Чернівців завітає дружина митця.
— Візит на Буковину планую десь на 20-ті числа червня, — розповіла дружина Івана Миколайчука, Марія. — Тоді ж збираюся зустрітися з керівництвом міста, щоб вирішити нарешті, чи ініціювати відчуження його імені від того кінотеатру. Бо якщо він не функціонує і його ніяк не можуть реставрувати, то чому ім’я Івана має теліпатися на вітрі? Чиновники щороку обіцяють відновити кінотеатр, а мені боляче дивитися, як використовують ім’я мого чоловіка в якихось політичних іграх. Стосовно останніх подій в Україні, то осторонь Іван би точно не стояв. Він в усе вникав би, був би у перших лавах на Майдані й неодмінно був би у творчій сотні. Але говорити за нього складно, бо Іван, я впевнена, все робив би по-своєму.