Перейти до основного вмісту

На Херсонщині виявили унікальну книжку

17 червня, 09:09

Оргaнізaція «Фонд зaхиcту пaм’яток іcторії і культури» заявила, що отримала у користування давню книжку 1864 року «Украінськи приказки, прислівъя и таке инше» («Українські приказки, прислів’я і таке інше»), з рук приватного колекціонера з Херсонщини. Про це повідомляє портал kherson.net.ua.

Автор книги Матвій Номис (справжнє ім’я Матвій Терентійович Симонов) — український етнограф, фольклорист, письменник і педагог, укладач і видавець одного з найповніших і найавторитетніших зібрань-антології українського усного фольклору малих жанрів.

Матвій Номис протягом життя збирав цінні матеріали про народний побут, звичаї та обряди, записав чимало зразків усної народної творчості. Друкуватися почав 1858 року. Опублікував кілька статей про українські народні звичаї та обряди. Співпрацював з часописами «Русская Беседа», «Основа», «Киевская старина» тощо.

Найвизначніша праця М. Номиса — «Українські приказки, прислів’я і таке інше. Збірники О. Марковича і других. Спорудив М. Номис» (СПб,1864), яка містить понад 14,5 тис. приказок і загадок. У ній опубліковано також записи Степана Руданського, Василя Білозерського, Пантелеймона Куліша, В. Лазаревського, Марка Вовчка та інших.

Видання становить велику історичну, культурну та наукову цінність. Книга колекційна і дуже рідкісна. На сьогодні збереглося всього кілька примірників того часу!

«У книзі зібрано й описано мудрість Українського народу в тисячах прислів’їв, загадок, виразах. Орфографія староукраїнської мови має дуже зацікавити лінгвістів», — написав на своїй сторінці у Facebook керівник «Фонду захисту пам’яток історії і культури» Олексій Карпенко.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати