Ніколи не була експонована
У Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького представили відреставровану ікону «Святий Миколай» ХVІ ст.
Презентація відновленого образу відбулася у головному корпусі НМЛ (проспект Свободи, 20) з нагоди Дня святого Миколая (за юліанським календарем).
За словами кандидатки мистецтвознавства, завідувачки відділу давнього українського мистецтва Національного музею у Львові Марії Гелитович, ікона походить із церкви Святого Даниїла Стовпника в селі Макунів, що у Яворівському районі Львівської області. Пам'ятка належить до раритетів у музейній збірці, які, зберігаючись у фондах уже понад століття, ніколи не були експоновані. Її кілька разів публікували, щоправда, лише в чорно-білій репродукції.
«Ікона з Макунева демонструє класичний іконографічний зразок святого Миколая в українському іконописі ХVІ столітті, – зазначає Марія Гелитович. – Після образів Христа і Богородиці образ святого Миколая – найпоширеніший в українському сакральному мистецтві. Саме ікони з колекції Національного музею у Львові представляють найбільший і найважливіший матеріал для вивчення теми, пов’язаної з культом та іконографією цього святого. Реставрована пам’ятка є черговою реплікою для дослідження. Вона, безперечно, стане окрасою оновленої експозиції музею».

Реставрацію здійснила досвідчена художниця-реставраторка темперного малярства Лідія Сойка, і полягала вона переважно в усуненні дрібних лущень фарбового шару та забрудненого потемнілого захисного покриття, за яким «ховався» вишуканий кольоровий лад ікони. Незначні втрати ґрунту, невеликі пошкодження малярської поверхні та сріблення на тлі не заважають цілісному сприйняттю пам'ятки. Роботи тривали близько пів року.

Реставрації твору у Національному музеї у Львові завдячують п. Христині Цурковській – довголітній меценатці української культури та НМЛ – зокрема, яка особисто відібрала цю ікону для реставрації з перспективою представлення в постійній експозиції у пам’ять про свого чоловіка Миколу Мороза (1945–2021) – канадсько-українського підприємця, мецената кількох культурно-мистецьких проєктів в Україні.
У Національному музеї обіцяють, що після перемоги Святий Миколай з Макунева обов’язково ввійде до постійної експозиції музею, бо це – один із найкращих образів святого Миколая у вітчизняному живописі.
Тетяна КОЗИРЄВА, Львів
Фото зі сайту «Бюро спадщини»
Author
Тетяна КозирєваРубрика
Культура