Перейти до основного вмісту

«Пане Співаков, на вас в Україні не чекають»

Організатори гастролей «Виртуозов Москвы», попри відмову їм у залі та обурення глядачів, продовжують продавати квитки. Просто — не купуйте!
03 червня, 10:17
ФОТО НАДАНО ОРГАНІЗАТОРАМИ АКЦІЇ ПРОТЕСТУ

Нині в нашій столиці розклеєно афіші, що анонсують ювілейний концерт (35 років) камерного оркестру «Виртуозы Москвы» під керівництвом Володимира Співакова, який збирається провести 19 червня в Національній опері України ТОВ «Інтер-класик». Як таке може бути? Адже знаменитий російський скрипаль і диригент один із сотні відомих діячів культури, який підписав антиукраїнський лист  на підтримку воєнних дій президента РФ В. Путіна проти нашої країни! У п’ятницю близько 40 осіб (переважно представники 3-ї сотні Майдану) пікетували будівлю Національної опери, вимагаючи скасувати концерт «Виртуозов Москвы».

Нагадаємо, в статті  «Мацуєв і Ко — небажані гості» (див. «День» №46) наша газета вже ставила питання про те, що  глядачі висловлюють свою громадянську позицію, бойкотуючи гастролі недружніх до нашої країни російських майстрів. До речі, до нашої редакції телефонують кияни, які через ЗМІ намагаються «достукатися» до керівника компанії «Інтер-класик», стверджуючи, що з березня не можуть отримати свої гроші за квитки за концерт Дениса Мацуєва, який не відбувся (ця ж фірма тепер збирає гроші на концерт Співакова). Потрібно сказати, що Іван Іванович Худяков — «рульовий» ТОВ «Інтер-класик», фігура справді неоднозначна на ринку організації театрально-концертної діяльності. Він поводиться завжди жорстко, в дусі крутих 1990-х, представників ЗМІ абсолютно не сприймає, а ціни на квитки завжди ставить максимальні, і не знижує їх навіть якщо набирається третина зали, вважаючи, що витрати окупляться за рахунок VIP-ів. Сьогодні нас дивує те, що знаючи, що 19 червня дирекція Національної опери відмовила його фірмі в оренді зали, у касах все одно квитки на ювілейний концерт В. Співакова продовжують продавати, а в офісі «Інтер-класика» телефони не відповідають.

— Концерту «Виртуозов Москвы» під керівництвом Володимира Співакова 19 червня в нашому театрі не буде,   — сказав «Дню» генеральний директор Національної опери України Петро ЧУПРИНА. — Про це ми повідомили організаторам гастролей. Музиканти, які заявляють про свою підтримку антиукраїнської політики Кремля, не виступатимуть на нашій сцені — це громадянська і принципова позиція всього нашого колективу, а також патріотично налаштованої публіки. Мистецтво має об’єднувати людей, особливо сьогодні, коли Росія фактично веде неоголошену  Україні війну, тому проводити концерт недружнього нашій країні музиканта ми не будемо. Нагадаю, з цієї ж причини на сцені Національної опери України ми скасували виступи Московського державного театру «Русский балет» під керівництвом В. Гордєєва (5 березня і 2 червня), Д. Мацуєва (27 березня) і С. Захарової ( 24 квітня). Мабуть майданівці не знають, що гастролі В. Співакова організовує не наш театр, а компанія  «Інтер-класик». У наших касах (задовго до пікетування)  ми скасували продаж квитків на «Виртуозов», а 19 червня покажемо свої одноактні вистави —  оперу «Алеко» Р.  Рахманінова і балет «Шопеніана» Ф. Шопена.

Я звертаюся до всіх глядачів уважно вивчати афішу, з якою можна ознайомитися як на офіційному сайті театру (www. opera.com.ua), а також у місцях продажу театральних квитків (з питань повернення грошей за концерт «Виртуозов Москвы» звертайтеся до організаторів — компанії «Інтер-класик» за телефонами: 489-63-93, 489-63-95, 228-55-66).

До речі, нині російські музиканти, які підтримали президента В.Путіна, стикаються з протестами і на Заході. Наприклад, під час концерту в Бостоні 11 травня  Володимир Теодорович Співаков, відтісняючи протестувальника, кілька разів повторив: «Я нічого не підписував!», але зала його слів не почула... Тому декілька днів опісля 38-річний Роман Торговицький — уродженець Москви, який понад 20 років мешкає в США, займається математичним моделюванням, опублікував у «Фейсбуці» відкритий лист Співакову, щоб пояснити, навіщо він піднявся на сцену. Цю акцію було викликано підписом Володимира Співакова під листом відомих діячів культури на підтримку позиції президента Росії Володимира Путіна з «українського питання»: «Ви, як і велика частина російської інтелігенції, мовчали, коли розстрілювали Майдан! Маестро, в книжках і фільмах мого дитинства це називали зрадою! Зрозумійте мене правильно — я не хочу Вас образити. Я просто намагаюся називати речі своїми іменами... А в березні Ви підписали листа, який фактично підтримує окупацію та анексію Криму... Маестро — це вже не зрада, це — вища міра підлоти!»

У інтерв’ю «Радіо Свобода» Р.Торговицький описував, як приїжджав на Майдан у Київ у лютому і «був до глибини душі приголомшений чистотою і світлістю людей, які вийшли захистити майбутнє своїх дітей», а потім знову прилетів туди 21 лютого, «через 10 годин після розстрілу Майдану»: «Запах гару, запах смерті, крові, коли ти ходиш асфальтом і розумієш, що тут люди гинули 10 годин тому,   — це залишається в пам’яті. Я інтерв’ював медсестер і лікарів, на руках яких умирали хлопці. Це змінює людину, залишає слід».

Тому Торговицький і вирішив влаштувати акцію на концерті Співакова: «Мені було неприємно, що до мене до Бостона приїхала людина, яка не лише мовчала, коли розстрілювали Майдан (та й коли ув’язнювали російських опозиціонерів), але й підписала цього листа. Для мене було неприйнятно мовчати і неприйнятно пасивно стояти з плакатом».

На сторінці цієї акції у «Фейсбуці» було написано: «Ми тут не для того, щоб образити пана Співакова, він заслужив на пошану своєю музичною та добродійною діяльністю. Він не військовий злочинець, він теж  — жертва режиму. Ми хочемо показати йому, що підпис під листом був неправильним, аморальним, і залучити його на наш бік».

З плакатами, які Торговицький визнав «пасивними», Співакова зустрічали не лише в Бостоні. Акцію було організовано і в «Лінкольн-центрі» в Нью-Йорку.

У зв’язку з вищевикладеним, хочеться процитувати декілька рядків із листа Томаса Манна Вальтеру фон Моло, написаного  7 вересня 1945 року: «Диригент, який, будучи посланий Гітлером, виконував Бетховена в Цюріху, Парижі та Будапешті, ставав винним у непристойній брехні — під приводом, що він музикант і займається музикою, і більше нічим» .

Редакція газети «День» надіслала  заступникові директора  камерного оркестру «Виртуозы Москвы» Э. Стодушному лист (№56 від 23 травня) і попрохала дати офіційну відповідь В.Т.    Співакова з приводу «українського питання». Адже якщо маестро підтримує анексію Криму і воєнне втручання в нашу країну, то це, м’яко кажучи, дуже  «недружня» позиція, і гастролі «Виртуозов Москвы» в Києві бойкотуватимуться вже тисячами українців, які  борються за свою вільну, незалежну та єдину державу. Проте відповіді ми так не отримали.

Як стало відомо «Дню» із компетентних джерел, жоден концерт із підтверджених зарубіжними артистами, або перенесених із цієї зими на літо — осінь (зокрема групи Aerosmith, Мірей Матьє, Івана Охлобистіна та інші) не відбудеться! Найближчим часом промоутери і компанії, які займаються гастрольним бізнесом, виступлять зі спільною заявою. Нині всі промоутери отримують відмови за контрактами. Це стосується не лише російських «підписантів»,  а й артистів, які лояльно ставляться до нашої країни, з різних країн. Наприклад, американці говорять, що доки обстановка в Україні не стабілізується, вони до нас не приїдуть. Будь-які рішення окремих артистів, які до нас прориваються (наприклад,  відомий ді-джей Joachim Garraud виступив 30 травня в Дніпропетровську), — це особиста ініціатива музиканта.

Нині промоутери прогнозують  повну зупинку гастрольного ринку в Україні, відхід більшості продюсерських компаній, багато хто вже згорнув свою діяльність і полишає країну, а також закриття квиткових кас (тобто дрібні оператори розорилися, а великі зазнають значних фінансових втрат і теж переглядають свою діяльність). На жаль, усі гастролі, які анонсуються на осінь, не відбудуться!

Чому концерти скасовуються в останню мить? Наприклад, Пітера Гебріела, Korn та інш.? Бо менеджмент не хотів повертати передоплату (гонорари артистам), і це при тому, що скасування виступів відбувалося з їхньої вини та їхньої волі! Це говорить про політику подвійних стандартів у гастрольному бізнесі. Так, менеджмент групи Aerosmith попередив, що концерту не буде, але офіційного листа не надіслав. А зволікання до останнього моменту пояснюється саме небажанням платити неустойку музикантам. Доти, доки в Україні не припинить проливатися кров, на жаль, говорити про активну концертно-гастрольну діяльність не випадає.

Петро ЧУПРИНА:

 

«Музиканти, які заявляють про свою підтримку антиукраїнської політики Кремля, не виступатимуть на нашій сцені — це громадянська і принципова позиція всього нашого колективу, а також патріотично налаштованої публіки.

Мистецтво має об’єднувати людей, особливо сьогодні, коли Росія фактично веде неоголошену Україні війну, тому проводити концерт недружнього нашій країні музиканта ми не будемо»

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати