Патріотизм і порожнеча
У прокаті з’явився фантастичний бойовик «Морський бій»![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20120425/473-10-2.jpg)
Деякі фільми цікаві не самі по собі, а як частина обширного соціального замовлення. Фантастичний бойовик «Морський бій», що з’явився минулого тижня в прокаті, — саме такий витвір.
Відзнятий він за мотивами настільної гри «Seabattle», відповідно, сюжет тут складністю не вирізняється. На Гавайях відбуваються міжнародні морські навчання, зокрема за участю японців та американців. Комізм цієї сюжетної ситуації в тому, що саме на Гавайях розташований Перл-Харбор, де свого часу японці завдали американцям нищівної поразки. Утім, тепер вони об’єднуються проти набагато серйознішого ворога.
Неподалік від островів приводнюється кілька космічних кораблів неземного походження, які одразу встрявають у перестрілку із земними есмінцями. Прибульці — люті гуманоїди з плескатими головами, козячими борідками і очима ящірок — насправді є десантом, який має встановити зв’язок з основною армадою НЛО, і тоді на земну цивілізацію чекає жахливий кінець.
Постановник фільму, американський режисер, сценарист і продюсер Пітер Берг, спеціалізується саме на масштабних бойовиках. З історіями для таких розваг нині сутужно, адже холодна війна давно позаду. Колись були США й СРСР, капіталізм і соціалізм, і на цьому протистоянні створювалися сотні сюжетів — від пригод Джеймса Бонда до психологічних драм і комедій про перебіжчиків. Герої «Морського бою» раз по раз із надією запитують одне в одного: «Можливо, це північнокорейці?», «Китайці?» — та надії марні. Понад 20 років місце головного ворога цивілізації безнадійно порожнє. І, за відсутності кращого, цю, настільки важливу вакансію, заповнюють інопланетяни.
Про суто кінематографічні якості, тут, звісно, годі й говорити. Діалоги й характери украй невибагливі, спецефекти видаються застарілими щонайменше на десятиліття. Цікаве інше: патріотичний пафос, відзнятий без усіляких вигадок, просто в лоб, та ще й у такому обсязі, що є поза межами здорового глузду.
Але в цьому саме й суть. «Морський бій» якраз і зроблено на користь американської армії. І завдання у нього виховні, агітаційні: збільшувати кількість тих, хто бажає надягти військову форму. Підеш на флот — служитимеш і битимешся пліч-о-пліч із правильними хлопцями і зможеш показати, де раки зимують, хоч прибульцям, хоч північним корейцям, хоч чорту лисому. І це там, хоч як дивно, працює.
Можливо, і в нас щось таке відзняти? Усе ж таки краще, ніж нічого.