Слухаємо музику «Французької весни»
У Києві виступлять знані майстри — піаніст Жак Рув’є і маестро Фабріс Грегорутті
У Національній філармонії заплановано два зіркових концерти на 20 і 23 квітня. Так, у п’ятницю Філармонічний симфонічний оркестр (диригент — Микола Дядюра) виступить разом із французьким піаністом Жаком Рув’є, який свою гастрольну діяльність поєднує з педагогікою — викладає в Паризькій та Берлінській консерваторіях, є професором Вищої школи «Моцертаум» у Зальцбурзі. А українську фортепіанну школу на концерті представлятиме Катерина Дядюра. Музиканти виконають французько-австрійську програму: Клод Дебюссі (симфонічна сюїта «Весна» і три симфонічних ескізи «Море»), Франціс Пуленк (Концерт для двох фортепіано з оркестром ре мінор) і Вольфанг Амадей Моцарт (Концерт для двох фортепіано з оркестром мі бемоль мажор).
Стосовно Дебюссі і Пуленка жодних питань у даному контексті не виникає. Тоді як факт включення у програму музики Моцарта потребує коментаря. Концерт відбудеться в межах філармонічного абонементу «Симфонічний вимір», який цього разу відбувається під знаком Моцарта: концертна серія має назву «Моцарт плюс» і передбачає виконання творів австрійського класика в контексті музики його молодших колег.
Утім, французький період є й в біографії самого Моцарта. Вперше Моцарт побував у Парижі дитиною, куди прибув разом із батьком і своєю талановитою сестрою Наннерль задля спільних виступів. Французькі меломани були настільки зачаровані майстерністю юних віртуозів, що назвали їх диво-дітьми. Пізніше Моцарт їде до столиці вже як композитор. Але замість очікуваної слави отримує тут одні лише розчарування: через деяку замкненість характеру він не стає «своїм» у колі паризької богеми, не поступає на його адресу і жодного поважного замовлення. А ще перебування Моцарта в Парижі було затьмарене сумним фактом особистого характеру — саме тут захворіла і раптово померла його мати.
Проте саме в Парижі Моцарт написав Концертну симфонію для сольних духових (тривалий час твір вважався втраченим і був віднайдений лише після смерті композитора), музика до балету «Дрібнички» (єдиний твір, виконання якого таки відбулося в Парижі), а також скрипкова соната мі мінор. Усі твори, створені у французькій столиці, позначено драматичним характером, що символічно.
Центральною постаттю концерту, який відбудеться 23 квітня, стане Фабріс Грегорутті, диригент і композитор (на фото). В Україні маестро виступав неодноразово. У 2010—2013 роках був запрошеним диригентом Національного симфонічного оркестру. Випускник Паризької консерваторії, Грегорутті відомий, зокрема, як пропагандист творчості П’єра Віссмера, самобутнього швейцарсько-французького композитора другої половини ХХ століття, в доробку якого є також і додекафонічні твори. В Україні це ім’я практично невідоме.
У програмі київського концерту прозвучать Симфонія №3 для струнного оркестру Віссмера, а також Реквієм Габріеля Фореі Gloria Франсіса Пуленка. Солістами виступлять українка Іванна Пліш (сопрано) і французький баритон Жан-Луї Серра, знаний виконавець класичних ораторій, якого критики відзначають за «дивовижний тембр та особливу чутливість щодо канону і стилю».