Перейти до основного вмісту

Сонячний письменник №1

На 84-му році пішов із життя Всеволод Нестайко
19 серпня, 11:41

16 серпня помер легендарний український дитячий письменник Всеволод Нестайко. За час, починаючи з 1956 року, коли побачила світ його перша збірка оповідань «Шурка і Шурко», і до нинішніх днів на книжках Всеволода Зіновійовича виросло декілька поколінь читачів. Оповідання, повісті, казки і п’єси письменника видавалися 136 разів (із них 53 видання — в незалежній Україні) загальним накладом понад два мільйони примірників. Найвідоміший твір-трилогія «Тореодори з Васюківи» перекладався багатьма мовами, зокрема арабською та бенгальською. Прочитавши одну книжку, маленькі читачі В.Нестайка зазвичай вже не можуть зупинитися. Особливо популярними стали казки «У країні сонячних Зайчиків», «Незнайомка з Країни Сонячних Зайчиків», «Неймовірні пригоди у лісовій школі», повісті «Одиниця з обманом», «П’ятірка з хвостиком», «Загадка старого клоуна», «Чудеса в Гарбузянах», «Пригоди Грицька Половинки» та інші.

Всеволод Зіновійович ніколи не боявся експериментувати й ставити перед собою нові завдання. Так, у віці 70 років він розпочав вести авторську програму «Радіобайка Всеволода Нестайка» на першому каналі Національного радіо, яка з великим успіхом виходила в ефір упродовж десяти років. Йдучи в ногу з часом, письменник починає використовувати у своїх творах нові технології — у його персонажів з’являються комп’ютери й мобільні телефони. У нових сучасних редакціях постають і раніше написані книжки. Творчість В.Нестайка було відзначено багатьма престижними нагородами, зокрема і за кордоном. Так 1979 р. рішенням Міжнародної ради з дитячої та юнацької літератури трилогію «Тореадори з Васюківки» було внесено до Особливого почесного списку Г.Х. Андерсена як один із найвидатніших творів сучасної дитячої літератури. У 2004 р. після проведеного серед дітей опитування іменем Всеволода Нестайка було названо дитячу бібліотеку міста Дружківка, що під Краматорськом на Донеччині. Останні кілька років Всеволод Зіновійович писав свої твори у напівлежачому стані, а останній рік (через сліпоту) начитував дружині Світлані цілі глави, але творчу роботу все одно не припиняв!??

У своїх книжках В.Нестайко створив для дітей світ, сповнений світлом та добротою, а також неповторним гумором. «Наша класична література майже вся сумна й трагічна, бо сумна доля України, — розповідає Всеволод Нестайко в одному з інтерв’ю газеті «День» (див. № 16, від 29 січня 2013 р.). — Дітям обов’язково потрібні позитивні емоції. Тільки оптимісти зможуть будувати вільну незалежну державу. Незалежність України, як не дивно, залежить від української дитячої літератури. Якщо діти не читатимуть книжок українською мовою — вони не знатимуть рідної мови, не стануть українцями, і їм та незалежність буде до ґудзика. На уроках у школі добре вивчити мову неможливо. Одна справа вивчити те, що задано, а зовсім інша — читати із захопленням книжку, яка подобається».

Без сумніву можна сказати, що сам Всеволод Зіновійович зробив чимало для того, щоб в Україні виросли покоління, здатні не лише прийняти ідею незалежності, але й захищати її, часом ціною власного життя...

Разом з усіма шанувальниками таланту письменника «День» сумує з приводу втрати й висловлює свої співчуття та підтримку рідним і близьким В.З. Нестайка.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати