Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Спів – це почуття»

Анжеліна Швачка святкує ювілей
09 вересня, 10:13

Анжеліна Олексівна - володарка оксамитового ліричного мецо-сопрано, примадонна Національної опери України 12 вересня запросить шанувальників високого мистецтва на  виставу «Кармен» (музика Ж. Бізе за мотивами однойменної новели Проспера Меріме), яка буде виконуватись вже у 200-й раз. У фойє театру експонуватиметься фотовиставка, присвячена творчості цієї непересічної артистки.

Анжеліна Швачка  обдарована від Бога і від батьків  таланом і красою. За що вона  не візьметься, все в неї гарно виходить в усіх сферах: вокальній, музичній, артистичній, образотворчій, педагогічній. Вона готувалася стати хормейстером, але шляхи долі вивели на оперну сцену.

Ось уже майже три десятиліття співає  в Національній опері України, бере участь у постановках і концертних програмах на багатьох сценах не лише на батьківщині, а  й за кордоном, здобувши славу і визнання, зробивши своїми блискучими виступами на оперних сценах Швейцарії, Голландії, Німеччині, Іспанії, Литви, Латвії, Естонії, Туреччини вагомий внесок у створення позитивного іміджу України у світі.

***

Родом співачка  – з  Дніпропетровщини, з селища міського типу Меліоративне. Батьки не мали стосунку до музики чи мистецтва, але доньку вивчили музиці, помітивши у дитині перші потужні паростки таланту. Юну дівчину відправили на навчання до Дніпродзержинського музичного училища, іспити вона склала на «відмінно». Навчалася за фахом «хорове диригування», поки її не почула педагог Леоніда Сергіївна Градосельська, яка виховала цілу плеяду оперних співаків: Тетяна Краснова-Пімінова, Оксана Крамарєва, Геннадій Кабка, Ольга Ус, Юлія Ус, Денис Вишня. Казали, у цього педагога було просто феноменальне чуття на талант! Після прослуховування саме вона промовила доленосні для Анжеліни слова: «Помахати руками ти завжди встигнеш, спробуємо поступити на вокальне відділення до Києва». І таки вступила, в клас до видатної співачки й педагога Галини Опанасівни Туфтіної.

Задача педагога – не тільки навчити. У вокальній педагогіці – це ще й не зіпсувати даного природою, відшліфувати сирий матеріал, наче алмаз… Поступово відійшли на другий план захоплення естрадою, джазом, пристрасть до Анни Герман повинна була поступитися, бо в життя юної випускниці шаленим вихором увірвалася… Кармен! Це був її держіспит в Оперній студії консерваторії  (1997) – під керівництвом диригента, режисера і сценографа Романа Кофмана. З того часу цю партію Анжеліна Швачка проспівала 200 разів!

Ще навчаючись у Київській консерваторії, 1993 року талановита співачка була прийнята до Національної опери України. З того часу вона опанувала величезний репертуар: Галя («Купало» А.Вахнянина), Поліна, Миловзор, Ольга, Лаура («Пікова дама», «Євгеній Онєгін», «Іоланта» П. Чайковського), Любаша («Царева наречена» М. Римського-Корсакова), Марина Мнішек («Борис Годунов» М. Мусоргського), Кончаківна («Князь Ігор» О. Бородіна), Фенена, Амнеріс, Еболі, Маддалена, Інес, партія мецо-сопрано («Набукко», «Аїда», «Дон Карлос», «Ріголетто», «Трубадур», Реквієм Дж. Верді), Кармен в однойменній опері Ж.Бізе, Анджеліна, Берта («Попелюшка», «Севільський цирульник» Дж. Россіні), Лаура («Джоконда» А. Понкіеллі), Лола («Сільська честь» П. Масканьї), Зібель, Гертруда («Фауст», «Ромео і Джульєтта» Ш.Гуно), Даліла («Самсон та Даліла» К.Сен-Санса), Генрієтта («Пуритане» Г. Доніцетті), Кларіче («Любов до трьох апельсинів» С.Прокоф’єва), Сваха баба Бабариха («Казка про царя Салтана» М. Римського-Корсакова), Терпилиха («Наталка Полтавка»  М. Лисенка), Зіта, Сузукі, Пастушок («Джанні Скіккі», «Мадам Баттерфлай», «Флорія Тоска» Дж. Пуччіні). Співачка вважає, що не буває малих ролей, до кожної з виконаних партій підходить як до значної ролі, вкладаючи в персонаж крім прекрасного голосу весь притаманний їй яскравий артистизм.

***

  Нині Анжеліну Швачку знають далеко за межами України. Вона виступала з сольними концертами у Баку (Азербайджан), Вільнюсі (Литва). Брала участь в Оперних фестивалях: ім. Ф.Шаляпіна у Казані (Росія, 1998-2001), у м. Малмо (Швеція, 2003), Монреалі (Канада, 2003); у Фестивалях Г. Берліоза у Сан-Мало, духовної музики у Ля-Шез-Дью (Франція, 2004). Співала на оперних сценах Швейцарії, Голландії, Німеччині, Іспанії, Литви, Латвії, Естонії, Туреччини, гастролювала у США, Данії, Італії, Німеччині, Швейцарії, Польщі, Угорщині, Франції, Голландії, Бельгії, Японії та інших країнах.

Знялася у художньому фільмі «Запорожець за Дунаєм» (за однойменною оперою С. Гулака-Артемовського, режисер М. Засєєв-Руденко, 2006) у ролі Катерини ІІ), створила велику кількість концертних програм на сцені Національної філармонії України. Має фондові записи на радіо, серед яких арії та сцени з опер «Севільський цирульник» Дж. Россіні (Розіна), «Самсон і Даліла» К. Сен-Санса (Даліла), «Дон Карлос», «Бал-маскарад» Дж. Верді, романси М. Лисенка, К. Стеценка, Я. Степового, О. Білаша, Ю. Щуровського, І. Поклада, українські народні пісні. Про творчість Анжеліни Швачки знято безліч передач на телебаченні, інтернет-порталах.

З 2014 року вона – викладач кафедри оперного співу Національної музичної академії ім. П. Чайковського. Творче й педагогічн кредо Анжеліни Швачки: «Я проповідую істину, основоположну для вокаліста: спів – це не тільки дихання, резонатори і артикуляція, спів – це почуття». А почуття і натхнення до професійної творчості співачка черпає в природі, у своїх двох найважливіших хобі: риболовля і живопис! У свій ювілейний рік А. Швачка готує виставку її художніх робіт під назвою «Це моє море». То ж шанувальників у цієї непересічної творчої особистості ще прибавиться!

ДОВІДКА «ДНЯ»

Анжеліна Швачка – лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка за виконання провідних партій в оперних виставах та популяризацію української музичної спадщини (2016). Володарка Гран-прі Міжнародного вокального семінару (Бург-Бєсков, Німеччина, 1997), лауреат Міжнародного конкурсу вокалістів ім. Бюль-Бюль-огли (Баку, Азербайджан, 2000, ІІІ премія), Міжнародного конкурсу вокалістів ім. І.Алчевського (Алчевськ, Україна, 2001, ІІ премія), Міжнародного конкурсу молодих вокалістів ім. Клаудії Таев (Пярну, Естонія, 2004, ІІ премія), дипломант та володар спеціальної премії Міжнародного конкурсу ім. П. І. Чайковського (Москва, Росія, 2001). Нагроджена орденом «Зірка Італії» (2016).

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати