Сто поглядів на Батьківщину
Проект українських художників, створений в 2010 році і який постійно оновлюється, вперше представлений в Києві
У Музеї сучасного мистецтва України відкрилася виставка «Арт-Вояж». Проект створили ще 2010 р. і представили у Національному музеї Грузії у Тбілісі, й ця виставка стала однією з найбільших презентацій українського мистецтва у Грузії. В Києві проект представляють вперше. В експозиції зібрано 100 робіт від 100 митців із Одеси, Харкова, Криму, Закарпаття, Львова тощо.
Це картини таких знаних українських художників, як Олександр Ройтбурд, Адальберт Ерделі, Олекса Новаківський... Також представлені творчі династії, наприклад, є картини Віктора та Олени Рижих. Показані й молоді українські художники — зокрема Артем Волокітін. Крім живопису, є скульптура, серед якої й робота Михайла Дзиндри.
— Ці митці представляють Україну не тільки на батьківщині, а й за кордоном, — підкреслила мистецтвознавець Музею сучасного мистецтва України Ірина АЛЄКСЄЄВА. — Є роботи знакових майстрів, наприклад, картина «Хліб моєї матері» Віктора Гонтарова, представника харківської школи. По-своєму цікаві одесити, нонконформісти за духом...
Організатори виставки об’єднали реалізм і абстрактні роботи, живопис і графіку. Художник Віктор Рижих відмітив спільну рису в картинах українських митців: «На творчість різних майстрів впливають географічні й природні умови. Грузія, Україна, Італія, Іспанія утворюють певний полюс. Роботи митців цих країн відрізняються від мистецтва шведів, росіян, німців. Це — інша психологія, чуттєве мистецтво. Може, в Україні це не так яскраво виражено, як у вірменів чи грузинів, але все одно є ця чуттєвість.
Емоційність українських художників відзначила і мистецтвознавець Олеся Авраменко: «У нас тонкі глибокі митці. В українському живописі, порівняно з європейським, більше енергії й переживань. Сьогодні це втрачається на Заході, там все більш схематично, головне — якомога сильніше вразити. У нас більш духовні розмови. Звичайно, говорю дуже приблизно — і в Європі є глибокі художники, але у нас така традиція — емоційніша».
Наприклад, митцю Петру Лебединцю на виставці сподобалися роботи майстрів із Києва, Львова і Закарпаття. Сам художник представив на проекті «Арт-Вояж» картину «Ранок», композиція якої побудована на грі кольорів у хмарах, воді й на жіночому тілі. Петро Лебединець ділиться враженнями: «На виставці багато справжніх музейних робіт. Спільна риса картин — якість. І ще, ім’я художника. Тут є безліч напрямів, від реалізму до формалізму. Організатори хотіли представити знакових українських митців, і у них це вийшло».
Загалом, у колекції Музею сучасного мистецтва України, який є приватним закладом, 5600 робіт 750 авторів. Тож для проекту «Арт-Вояж» твори обирали ретельно. «Картини на виставці добре контактують між собою, — зауважила мистецтвознавець Олеся Авраменко. — Треба мати сміливість, щоб поєднати Цаголова з Бернадським, як зробили тут... Проте експозиція зроблена зі смаком. Українська художня школа ґрунтується на академічній освіті, яка дозволяє орієнтуватися на мистецтво світу. Якщо поєднаємо свою високу майстерність і відкритість до експериментів, станемо дуже цікавими і у нас, і за кордоном».
Ініціатори «Арт-Вояжу» оновлюють експозицію проекту роботами нових авторів, хоча основа виставки зберігається. «Нам хочеться, щоб музейні фонди були у постійному русі. Головна наша мета — популяризація колекції музею. Вже намічено наступний проект, де звернемо увагу на митців Закарпаття», — зізналася представник Музею сучасного мистецтва України Ірина Алєксєєва.
Співпраця з Грузією також триває. Посол Грузії в Україні Міхеїл Уклеба зазначив: «Зараз думаємо, як у Грузії провести подібний проект ще раз. Україна і Грузія сповідують схожі цінності. Наших митців єднає дух свободи».
Виставка «Арт-Вояж» триватиме до 7 грудня.