Цікавість до науки
Видання підручників в Україні в такому стані, що про нього або добре - або нічого. Держава кредитувати друкування шкільних книжок відверто неспроможна, а платний підручник стає майже недоступним для зубожілого населення. Втім, видавці - здебільшого нові, приватні - заходять на проблему з іншого боку: випускають книжки, які мають не обмежені окремим класом термін використання й дозволяють учневі впевненіше пристосуватися до шкільного навчання як такого.
У харківському видавництві "Світ дитинства" вийшла книжка-альбом: Л.А.Шевелєва. "Український правопис у таблицях. Правила, винятки, приклади, коментарі". Торік перше видання цього посібника розійшлося блискавично завдяки незвично наочній формі подання матеріалу, що раніше нашими граматиками не застосовувався. Друге видання доповнене з урахуванням зауважень практиків.
Один із сучасних лідерів словникового книговидання - київський "Аконіт" - щойно розпочав випуск нової серії "Для школярів". Вже з'явилися "Орфографічний словник української мови та граматики в таблицях" та "Російсько-український словник та граматика в таблицях". Оптимальний функціональний дизайн та яскраво-радісне оформлення перетворюють ці кишенькові (втім, на 50 тисяч слів кожна!) книжечки на такі собі перлинки шкільного портфелика. В майбутньому з'являться перекладні словники (з додатком у вигляді стисло опрацьованих граматичних шпаргалок) з усіх іноземних мов, що вивчаються в загальноосвітніх школах України.
Столичне видавництво "Академія" спеціалізується на тематичних словниках (серія "NB"), серед яких новинкою є "Ботаніка. Терміни. Поняття. Персоналії". Головна принада книжки - цілковита оригінальність: раніше подібних видань такої повноти в нас просто не було.
Дещо з іншого боку вирішило зацікавити учнів та їхніх батьків видавництво "Довіра": Ася Шаховська "Таємниця старого гнома". Написала цю, власне кажучи, пригодницьку історію шкільна вчителька хімії. Й коли бачиш, що цей "нудний" предмет може бути викладений так захоплююче й принадно, розумієш, що ти чогось-таки не збагнув у таємниці за назвою "шкільна програма". Либонь, не розуміє й Міністерство освіти, оскільки жодних рекомендацій до використання в школах на титулі не міститься.Вперше школярі одержали розважальні посібники з літератури: В.В.Рогозинський, Н.І.Письменна. "Зарубіжна література. Робочий зошит учня. 5 клас; 6 клас". Половину кожної книжки становлять ігри типу "Що? Де? Коли?" на теми стародавньогрецької, єгипетської, індійської, північноамериканської, слов'янської міфології та Біблії.
Загалом таких вигадливих робочих зошитів видавництво гуманітарної літератури "Абрис" випустило вже біля двох десятків. Ще одна новинка - С.У. Гончаренко. "Фізика: Механіка. Робочий зошит учня. 9 клас. Частина 1." - чергова спроба "підсолодити" шкільний курс фізики елементами інтелектуальної гри з використанням "детективно-парадоксальної" методики.
А зовсім молоде київське видавництво "Алатон" своїми книжками практично спровокувало появу нової шкільної дисципліни: Антон Алатон. "Валеологія"; "Валеологія на допомогу вчителеві"; "Зошит з валеології" - підручник та "робочий шлейф" до науки... про здоров'я. Науки, що вивчається в усіх початкових школах Заходу, а у нас оце з'явилися перші посібники за всю освітянську історію. На представленні новинок повідомлено, що деякі столичні школи вже запровадили в себе такий навчальний предмет, і погляд цих вчителів на книжки "Алатона" нагадував погляд спраглого на склянку води. Багато, зокрема, говорилося про делікатність автора при висвітленні дражливих тем, а також про вправність ілюстратора в їх унаочненні саме для дитячого сприймання.