Перейти до основного вмісту

У Чернівцях аплодують Музі комедії

Чим запам’ятається глядачам ювілейний форум на Буковині «Дню» розказує Юрій МАРЧАК
26 жовтня, 12:39
ФЕСТИВАЛЬ КОМЕДІЙ ВІДКРИЛА «ЕНЕЇДА» – РЕЗОНАНСНА ПОСТАНОВКА ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОГО ТЕАТРУ (РЕЖИСЕР РОСТИСЛАВ ДЕРЖИПІЛЬСЬКИЙ), ДЕ ГОЛОВНУ РОЛЬ ВИКОНАВ ОЛЕКСІЙ ГНАТКОВСЬКИЙ

Із часів зародження українського професійного театру вигук нашого корифея Івана Карпенка-Карого не втратив своєї актуальності. Саме комедія – найпопулярніший жанр, а глядачі люблять розважитись і посміятись, тому й так багато комедій на репертуарних афішах. Нині в Україні існує чимало театральних фестивалів різних тематичних напрямків. У Чернівцях вирішили піти найвеселішим шляхом і вигадали фестиваль комедії, який 10 років тому розпочав своє життя на сцені Чернівецького муздрамтеатру ім. О.Кобилянської під назвою «Золоті оплески Буковини».

Про історію та сьогодення форуму «Дню» розказав директор Чернівецького театру і фестивалю Юрій МАРЧАК.

– Що сприяло тому, щоб у вашому місті з’явився театральний фестиваль саме з гумористичним присмаком?

– Перший наш фест відбувся 2003 року, до нас приїхали театри із Тернополя, Львова, Івано-Франківська та Коломиї. Для порівняння, сьогодні – це 11 театральних колективів. А сама ідея виникла випадково. Наш театр святкував 70-річчя. На ювілей ми запросили друзів – колективи театрів західного регіону, і майже всі привезли комедії… Тодішній директор Дмитро Жмундуляк і художній керівник Олег Мосійчук вирішили, що варто було б повторити це наступного року, оскільки чернівчани радо відгукнулися на комедійний репертуар. На той час театрального фестивалю у Чернівцях не було, а  наша «золота» будівля театру просто створена для цього. І от на черговому засіданні Спілки театральних діячів України у Львові вирішили заснувати фестиваль комедії «Золоті оплески Буковини». Його проведення довело, що це найбільш очікувана культурна подія року у нашому краї.

– Минулого року ви відмінили форум, зважаючи на складність політичної обстановки. Під час військового протистояння потрібно піднімати національний дух засобами мистецтва. Можливо, це і є його основна функція?

– За 12 років відколи існує фестиваль, ми його двічі відміняли,  2008 року – через літню повінь і 2014-го – через трагічні події у нашій  державі. Це не дало нам морального права проводити фест, адже погодьтеся, інформація про фестиваль комедії й хроніки війни не виглядали б гармонійно на шпальтах газет чи у випусках новин. Хоча ми чули думки, що не варто було відміняти форум, що не треба позбавляти людей свята театру. Так, завдання театру піднімати й гартувати національний дух глядачів, але засоби мають бути відповідними. Ми це робили й робимо за допомогою наших постановок на патріотичні теми, благодійних проектів, дитячих і родинних вистав.

Дуже сподіваємось, що в історії фестивалю більше не буде причин для його перенесення чи скасування.

– Як формувалась афіша? Чи будуть заходи, які розширять коло фестивалю, що відбуватимуться не тільки на сцені?

– Наш фестиваль унікальний, і ми мусимо підтримувати його оригінальність, з кожним роком щось вигадуємо нове, готуємо сюрпризи, передовсім, для глядачів. Цього року своєю присутністю радують три столичних Національних театри – Театр ім. І.Франка, Театр ім. Лесі Українки  і Театр оперети та Львівський національний театр ім. М.Заньковецької, солідне представництво. Приїхали і наші давні друзі з Івано-Франківська, Коломиї, Вінниці, Чернігова, Тернополя. Зарубіжжя представлено румунським Театром ім. М.Емінеску з Ботошан.

Кілька років тому ми вигадали «Форум на канапі» – це обговорення вистав, де можуть висловитися не тільки члени журі, а й звичайні глядачі, ця ідея дуже сподобалася, і форуми стали невід’ємною частиною фестивалю.

 Під час минулого фесту на одній сцені з дорослими ведучими  працювали юні вихованці нашої театральної студії, деяким  було лише п’ять-шість років. Діти настільки вільно поводилися на сцені, що це стало також своєрідною родзинкою церемонії.

Цьогоріч вирішили започаткувати роботу альтернативного журі, що складатиметься із представників ЗМІ, що обиратиме своїх фаворитів конкурсу драматургії у жанрі комедії «Золоті оплески», який проводила Спілка письменників України. Також кілька презентацій матиме літературний конкурс «Коронація слова». Взагалі, під час фесту ми влаштовуємо різні заходи, зустрічі, круглі столи, адже це гарна нагода поговорити про мистецтво, театр, драматургію. 

Закриється форум 2 листопада.

Фото надано літчастиною Івано-Франківського театру

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати