У сучасних ритмах
Із 21 до 23 жовтня на сцені Національної опери України вперше проходитиме Міжнародний фестиваль Ballet UA
Протягом трьох фестивальних днів глядачі побачать виступи найяскравіших зірок світового та українського балету і молодих танцівників. Це буде справжнє свято для шанувальників мистецтва танцю, яке об’єднає на одній сцені артистів із різних країн світу: Німеччини, Франції, Великої Британії, Литви, а також семи українських театрів.
Про масштаб і процес організації фестивалю «Дню» розповіла художній керівник фестивалю, голова журі, художній керівник балетної трупи Національної опери України Олена ФІЛІП’ЄВА.
— Організація міжнародного фестивалю — не буденний процес. Скільки тривала підготовка до фестивалю?
— Якщо рахувати від задуму і враховуючи всі обставини, які не від нас залежать, то загалом — більш ніж два роки. Ми почали нашу роботу ще до карантину, в березні 2020 року, і ось нарешті результат спільної роботи ми продемонструємо для фахівців та глядача.
— За програмою фестивалю вперше відбудеться нагородження Премією Stars. Ballet UA, яку заснувала «Гільдія АРТ». Кілька слів про агенцію: які сфери діяльності охоплює? На який ринок орієнтована?
— «Гільдія Арт» — це громадська організація, яка створена для того, щоб максимально розвивати і збагачувати балетне мистецтво в Україні. Місія «Гільдії Арт» — не створювати популярність окремим танцівникам, а знаходити нові таланти, на які родюча наша українська земля. У цьому проєкті я виконую обов’язки художнього керівника фестивалю, і разом з «Гільдією Арт» ми працюємо над створенням найкращого балетного майбутнього в країні. Разом з розвитком балетного світу України ми звертаємо увагу також на закордонний балет. Уже надійшли пропозиції співпраці з країнами Європи. Тим паче, що в багатьох європейських столицях є українські осередки, є різноманітні українські фонди, які вже мають намір співпраці з нами. Є програма європейського культурного розвитку, на плідну співпрацю з якою ми сподіваємося.
— Хто візьме участь у конференції? Теми доповідей?
— Конференція «Гільдія Арт» відбудеться 22 жовтня о 9.30 у Національній опері України. Це буде унікальний і дуже важливий форум для всього балетного світу на наступний рік! У конференції вперше візьмуть участь сім художніх керівників балетних труп із усієї країни. Раніше такого ще не було, щоб під дахом першого театру нашої держави — Національної опери України зібралися провідні спеціалісти балетного мистецтва із усієї України. У конференції беруть участь представники «Гільдії Арт», кращі представники хореографічного мистецтва незалежної України, художні керівники балетів найбільших театрів: Харкова, Дніпра, Одеси, Львова, а також трьох столичних театрів — Національної опери України, Київської опери та Київ Модерн балету. У планах — зустрітися в неформальній обстановці, відповісти на запитання журналістів і визначити, в якому напрямку рухається українська хореографія. Сподіваюся, що ми рухаємося у правильному напрямку.
— Відкритий урок-репетиція відбудеться лише для дітей із зони бойових дій? Чи буде прямий ефір?
— Так, на відкритий урок ми запросили саме дітей із сімей постраждалих внаслідок військового конфлікту на Донбасі. Це талановиті діти, котрі навчаються в музично-культурній школі. Ми не виключаємо можливості трансляції відкритого уроку в соціальних мережах «Гільдії Арт» і Національної опери України.
— Лауреатів Премії будуть визначати саме під час виступів, без попереднього перегляду записів чи наживо?
— Виступи конкурсантів — танцівників із семи театрів України відбудуться 22 жовтня, після чого буде обговорення-нарада художніх керівників театрів та представників «Гільдії Арт», під час якої голосуванням будуть обрані найкращі. Цією Премією будуть відзначені найвищі особисті досягнення вітчизняних танцівників за минулий сезон у номінаціях: найкращі соліст, солістка, дует, приз глядацьких симпатій. А до складу журі входять семеро художніх керівників театрів балету України і засновник «Гільдії Арт» — Станіслав Ковалевський.
— Яка кількість учасників очікується? Чи є вже перелік імен учасників?
— Претендентів на Премію висували українські театри. Із Харкова, Львова й Національної опери буде по дві пари, інші театри представлять по одній парі артистів. Також буде одна пара від «Арт-балет-компані», художнім керівником якої є Артем Шошин. З переліком артистів — учасників конкурсу-фестивалю можна ознайомитися на сайті й у соцмережах «Гільдії Арт».
— Чи всі запрошені вами гості підтвердили участь у фестивалі?
— Це надзвичайно очікувана подія, тому всі не просто підтвердили участь у фестивалі, а чекають з нетерпінням на це справжнє свято танцю! Готуються наполегливо й натхненно! Телефонують організаторам із усіх куточків України. Всі дуже хвилюються, бо фестиваль — це можливість молодим танцівникам заявити про себе на всю країну.
— З якими найбільшими викликами зіткнулися під час організації фестивалю?
— Питань у ході підготовки було безліч, бо цей фестиваль — перший у своєму роді захід. І на його підготовку було витрачено величезну кількість часу, сил та ентузіазму організаторів. Хочеться зробити так, щоб було максимально презентативно і професійно. Ми працюємо над тим, щоб цей фестиваль запам’ятався глядачам як феєричне свято, яке буває лише раз на рік. Тим паче хочеться, щоб після фестивалю учасники Ballet UA поїхали по своїх театрах з нагородами й теплими спогадами про фестиваль та гостинність організаторів проєкту.
— Які організаційні та фінансові сили залучені? На чию підтримку розраховували в такій непростій справі?
— Головний спонсор Премії Stars. Ballet UA — громадська організація «Гільдія Арт». Фестиваль же відбувається за підтримки Міністерства культури та інформаційної політики України. Велика вдячність Національній опері України й особисто генеральному директору Петрові Яковичу Чуприні: крім допомоги в організації фестивалю, театр надає кошти на автобуси, екскурсії та харчування для дітей із окупованих територій, котрих запрошено на Ballet UA.
— Які очікування на довгострокову перспективу від фестивалю?
— Українська земля родюча на таланти, в тому числі й на хореографічні. Найголовніше, чого ми бажаємо, це — з кожним роком відкривати нові імена. Наш фестиваль для того і створений, щоб давати можливість молодим танцівникам показати себе на головній сцені України. Разом з тим вони отримують нагоду навчитися в інших артистів чогось нового. Таким чином ми будемо підіймати рівень балету в усій країні.
Програма конкурсного дня фестивалю 22 жовтня:
Фестиваль Ballet UA
Програма концерту 22.10.2021
I відділ
Па-де-де із балету «Корсар»
Виконують: Ілона Кравченко, Арсен Марусенко
(Львівський національний академічний театр опери і балету імені Соломії Крушельницької)
Л. Бетховен «Розмова без слів» хор. А. Шошин
Виконують: Мія Нагасава, Федір Зародишев
(«Арт-балет компані»)
Адажіо із балету «Спартак»
Виконують: Олексій Князьков, Христина Кадашевич
(Харківський національний академічний театр опери і балету імені М. В. Лисенка)
Па-де-де із балету «Полум’я Парижа»
Виконують: Марія Шупілова, Павло Зурнаджі
(Київський муніципальний академічний театр опери і балету для дітей та юнацтва)
Па-де-де із балету «Талісман»
Виконують: Анастасія Гурська, Андрій Гавришків
(Національна опера України)
Па-де-де із балету «Корсар»
Виконують: Катерина Ханюкова, Аррієтта Айтор.
Хор. Анна-Марія Холмес
II відділ
Д. Обер. Велике класичне па-де-де
Виконують: Олександр Омельченко, Ярина Котіс, заслужена артистка України (партнерка)
(Львівський національний академічний театр опери і балету імені Соломії Крушельницької)
Па-де-скляв із балету «Корсар»
Виконують: Тарас Ковшун, Катерина Андренко
(Харківський національний академічний театр опери і балету імені М. В. Лисенка)
Па-де-де із балету «Дон Кіхот»
Виконують: Андрій Писарєв, Наталія Івасенко
(Одеський національний академічний театр опери і балету)
Па-де-де із балету «Лускунчик»
Виконують: Сергій Зданський, Ілона Байтлер
(Дніпропетровський академічний театр опери і балету)
«Сарабанда». Хор. Раду Поклітару
Виконують: Олена Салтикова та Артем Шошин, заслужений артист України (партнер)
Академічний театр «Київ Модерн-балет»
Па-де-де із балету «Діана та Актеон»
Виконують: Юлія Москаленко, Станіслав Ольшанський
К. Макміллан, фрагмент із балету «Манон»
Виконують: Катерина Ханюкова, Аррієтта Айтор