Перейти до основного вмісту

Від анімації до трагікомедії

У Києві з 1 по 10 жовтня триватимуть XVI Дні польського кіна
27 вересня, 11:55

Дні польського кіна — проєкт Польського інституту в Києві, який цьогоріч відбувається вже в шістнадцяте. Традиційно в програмі представлено найцікавіший доробок польського кінематографа останніх років, що здобув визнання глядачів та отримав найпрестижніші європейські нагороди. Цього року через епідеміологічні обмеження фестиваль відбудеться в гібридному форматі: офлайн-програма пройде в кінотеатрах Києва, Харкова, Одеси, Вінниці та Луцька, але також працюватиме онлайн-кінотеатр polskino.takflix.com.

Відкриття фестивалю відбудеться 29 вересня: в київському кінотеатрі «Жовтень» пройде кіновечір Станіслава Лема, присвячений 100-річчю письменника, за участі Адама УСТИНОВИЧА, режисера фільму «Станіслав Лем: наука і вигадка». Наступного дня Адам Устинович також візьме участь у відкритті Днів польського кіно в Одесі («Зелений театр», ЦПКіВ iмені Тараса Шевченка, вхід вільний). Також програму про Лема покажуть у кінотеатрах Вінниці та Луцька.

А далі протягом десяти днів українські глядачі матимуть змогу побачити сучасні картини відомих польських режисерів як у кінозалах, так і онлайн. Розкажемо трохи детальніше про деякі з них.

“Аматори”

Режисер: Івона СЕКЕЖИНСЬКА

Жанр: трагікомедія

Історія починається тоді, коли театр «Бюро Особистих Речей» (створений акторами з інвалідністю) виграє участь у фестивалі, постановку спектаклю. Велика радість, великий шанс, великі очікування. Режисер Кршисєк з акторами саме працює над постановкою п’єси «Грек Зорба». Однак виявляється, що директор театру, пропонуючи їм співпрацю, ставить певні умови. Якщо вони хочуть виступити в професійному театрі, то повинні підкоритися. Кшисєк сумнівається, однак приймає виклик. Він починає репетиції, в яких беруть участь професійні актори і «відоме обличчя», зірка на ім’я Вікторія. Коли вона з’являється, актори Кшисєка в захваті. На одній із репетицій директор заявляє, що головну роль не зможе зіграти сестра Кшисєка – Мері. Директор невблаганний: із беззубою шепелявою Мері ніякої прем’єри не буде. Її повинна зіграти молодша, красивіша акторка з кращою дикцією. Кшисєк вирішує змінити акторський склад, але чи буде він пишатися цим рішенням?

Фільм - лавреат кількох індивідуальних відзнак 45 Фестивалю польських художніх фільмів у Ґдині, а також Кошалінського Фестивалю Кінодебютів «Молодь і фільм».

Івона Секежинська - режисерка театру й кіно, сценаристка. Випускниця факультету психології Гданського університету та Факультету Режисури Державної Вищої Школи Кіно і Телебачення в Лодзі. 1996 року отримала номінацію на студентський „Оскар” за короткометражний фільм «Панця», куратором якого був Кшиштоф Кесльовський. У 2000 р. отримала стипендію Cinefondation, яка вручається Каннським кінофестивалем. Співавторка сценарію про життя та творчість Катажини Кобро – головна премія в конкурсі Script Pro.

“Убий це і виїдь з цього міста”

Режисер: Маріуш ВІЛЬЧИНСЬКИЙ

Жанр: психологічна анімація / горор

Утікаючи від відчаю через втрату найдорожчих людей, герой ховається в безпечній країні спогадів, де час зупинився й усі дорогі йому люди живі.

Із роками в його уяві зростає місто. Одного разу літературні герої та кумири дитинства з мультфільмів, які в свідомості прийдешніх поколінь назавжди залишаються молодими і носять короткі штанці, оселяються там непроханими. Коли наш герой усвідомлює, що всі вони постаріли і що вічної молодості не існує, він вирішує повернутися до реального життя. І дивовижні персонажі, що живуть у його уяві, повертають до реального світу.

Фільм - лавреат «Золотих левів» 45 Фестивалю польських художніх фільмів у Ґдині та ґран-прі кінофестивалів у Оттаві, Лімі, Тарнові, Кошаліні, Ліберці, польської кінопремії «Орли».

Маріуш Вільчинський - митець-самоук, який понад двадцять років створює анімаційне авторське кіно. Ретроспективи його фільмів відбувалися, зокрема, в MoMA в Нью-Йорку, в Національному музеї Бразилії, Токійському міжнародному форумі та Національному музеї у Варшаві. Його анімації показували в Національній галереї в Лондоні та на Берлінале. Він також ставить імпровізовані живі анімаційні перформанси, які він створює разом із симфонічними оркестрами Гонконгу, Парижа, Токіо, Женеви, Львова та Варшави. У 2007 New York Times назвала його «одним із найважливіших сучасних творців художньої анімації». Викладач анімації в Лодзинській кіношколі.

“Якнайдалі звідси”

Режисер: Пйотр ДОМАЛЕВСЬКИЙ

Жанр: трагікомедія

Оля, сімнадцятирічна дівчина з маленького міста, самостійно вирушає за кордон. Це виявиться подорожжю її життя, подорож у невідомість, під час якої вона спробує відновити втрачений зв’язок зі своїм батьком.

Оля повинна поїхати до Ірландії, щоб повернути до Польщі тіло батька, який помер, працюючи на будівництві. Олі байдуже до батька, вона хоче дізнатися, чи він зібрав гроші на машину, як обіцяв. Самостійно долаючи іноземну бюрократію, Оля зрозуміє, що її найбільшою мрією була все ж не машина, а знайомство з батьком.

Фільм відзначений на 45 Фестивалі польських художніх фільмів у Ґдині та на кінофестивалях в Аррасі, Брауншвейґу, Дубліні, Котбусі, Чикаго, на Ґоа та польською кінопремією «Орли».

Пйотр Домалевський - режисер, сценарист, актор і лавреат престижної програми “30 хвилин” від Munk Studio, яка підтримує видатних молодих режисерів. Його короткометражні фільми отримали нагороди на різних фестивалях по всій Європі. Його дебют у повнометражному фільмі «Тиха ніч» (2017) отримав Гран-прі в Гдині, а також нагороди в номінаціях найкращий фільм, найкращий режисер, найкращий сценарій, а ще премію в категорії «Відкриття року» від Польських кінопремій.

“Номер”

Режисер: Кшиштоф ЯНКОВСЬКИЙ

Жанр: комедія / наукова фантастика

Космонавт Ійон Тихий має виголосити в Панслов’янському парламенті промову проти введення Позаземних Людських Норм. Представники уряду намагаються не допустити цього виступу. Ійона підступно ув’язнюють у номері готелю, щоб протестувати на ньому найсучаснішу секретну зброю. Замість того, щоб шукати виходу з пастки, Ійон свариться сам із собою і не може порозумітися з черговими своїми втіленнями, що веде до все більш абсурдних подій.

Сценарист, режисер, продюсер Кшиштоф Янковський - випускник юридичного факультету Варшавського університету та режисерського – Академії кіна й телебачення у Варшаві. Серед його фільмів – „Tor” (2006), „Ego” (2008), „Odwyk” (2011), „Kemping” (2014), які отримали нагороди на кількох фестивалях.

“Снігу більше не буде”

Режисери: Малгожата ШУМОВСЬКА, Міхал ЕНГЛЕРТ

Жанр: трагікомедія

Емігрувавши з України, герой працює масажистом у польському містечку. Хлопець лікує не лише тіло, а й душу. Заможні клієнти довіряють йому свої тривоги, переживання й таємниці. Так Женя перетворився на гуру: одинокі й нещасні, попри своє багатство, люди квапляться на масаж, щоб почути, як жити далі.

Фільм номінований на низку престижних нагород, зокрема, на «Золотого лева» Венеційського кінофестивалю, кінопремію «Оскар» від Польщі, польську кінопремію «Орли», за найкращий фільм Мінського міжнародного кінофестивалю «Лістапад».

Режисерка й сценаристка Малгожата Шумовська перед вступом на режисерський факультет вивчала історію мистецтв у Ягеллонському університеті. В 2014 - 2017 була членкинею ради Польського інституту кіномистецтва. Лавреатка «Срібного ведмедя» Берлінського міжнародного кінофестивалю, Європейської кінопремії, «Золотих» та «Срібних левів» Фестивалю польських художніх фільмів у Ґдині, Паспорту «Політики», польської кінопремії «Орли» та багатьох інших.

Міхал Енґлерт закінчив Лодзінську кіношколу, де познайомився з Шумовською. Їхній документальний короткометражний фільм «Тиша» (1997) отримав нагороду за найкращу операторську роботу на Мексиканському МКФ. Відтоді вони разом зняли більше десяти документальних та ігрових фільмів, ставши відомим мистецьким тандемом.

Усі фільми демонструються мовою оригіналу з українськими субтитрами, кількість переглядів обмежена.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати