Віват, консерваторіє!
Відома піаністка Євгенія Басалаєва підготувала новий творчий проект![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20121204/4221-11-2.jpg)
5 грудня в Національній філармонії в рамках циклу «Елітні вечори камерної музики Євгенії Басалаєвої» і VІІ Міжнародного фестивалю мистецтв «Діалог культур» відбудеться концерт, присвячений 100-річчю Національної музичної академії України ім. П. Чайковського. Про його програму і серію вечорів, які стартують у Києві в середу, потім — триватимуть протягом року (також де буде організовано зарубіжні гастролі), «Дню» розповіла авторка проекту, популярна піаністка, художній керівник Київського камерного ансамблю «Контрасти Київ-Класік», доцент НМАУ, соліст ансамблю «Київські солісти» Євгенія БАСАЛАЄВА:
— Це новий проект, присвячений ювілею Київської консерваторії (нині — НМАУ), який ми відзначатимемо наступного року. Нагадаю, консерваторію було засновано 1913 року на базі музичного училища Київського відділення Російського музичного товариства. Організації консерваторії сприяли такі відомі композитори, як Рахманінов, Глазунов і Чайковський. Першими директорами були Володимир Пухальський і Рейнгольд Глієр. А 1925-го молодші класи виділено в окремий навчальний заклад — музичний технікум, старші ж увійшли до складу музично-драматичного інституту ім. Лисенка.
Серія концертів стане галереєю портретів видатних музичних майстрів: композиторів, виконавців, педагогів (із моменту створення цього вищого навчального закладу і до наших днів). Перший концерт я назвала «Меценатство і музична культура України. Гортаючи сторінки». Його буде присвячено тим людям, які словом, справою і фінансами допомогли створити консерваторію в Києві. Наш вечір передує Дню доброчинності, який відзначатимуть 9 грудня. У програмі пригадаємо Михайла Терещенка (сьогодні ми назвали б Михайла Івановича першим українським олігархом: він був найбільшим цукрозаводчиком і землевласником), який не лише дав гроші, а й фактично підштовхнув момент відкриття консерваторії. До речі, з ім’ям М. Терещенка пов’язаний розквіт вітчизняної історії меценатства, зокрема і розвиток музичної культури. До списку знаменитих меценатів варто долучити також Політковського, Терновського, Мазепу, Сагайдачного, Скоропадського, сім’ю Розумовських та ін.
— Розкажіть про твори, які лунатимуть у першому концерті, і про учасників вечора.
— Укладаючи програму, я вирішила внести до неї твори композиторів і виконавців періоду становлення академічної музики в Україні. Лунатиме прелюдія В. Пухальського (композитора, піаніста і першого ректора консерваторії), а також знаменитий Концерт для голосу з оркестром Глієра (другий ректор, громадський діяч і композитор). Треба пам’ятати, що легендарний Сергій Рахманінов благословив створення вишу в Києві. На концерті дитячий хор «Дзвіночок» виконає фрагмент із його відомої «Всеношної» (цим твором ми відкриємо вечір). Слухачі почують знамениті «Картинки з виставки» Мусоргського. До речі, цей твір пов’язаний із Пухальським — він був одним із перших його виконавців. На вечері буде виконано твори з нотної колекції Розумовських, як данина великим українським меценатам, зокрема Андрієві Розумовському (він сам прекрасно грав на скрипці і зробив величезний внесок у розвиток української та європейської культур), — Концерт ре-мажор для клавіру з оркестром. Пролунають також твори Д. Бортнянського, Л. Кожелуха і Б. Лятошинського. У другому відділенні відбудеться світова прем’єра. Нещодавно було знайдено рукопис струнного квартету №1 Левка Ревуцького (знаменитого композитора й педагога, він був серед перших випускників консерваторії). Партитуру відновила й реконструювала відомий композитор, наша сучасниця Вікторія Польова.
У концерті візьмуть участь музиканти різних поколінь: я з ансамблем «Контрасти Київ-Класік»; молодий піаніст, студент НМАУ Роман Лопатинський; талановитий гітарист, лауреат національних і міжнародних конкурсів Марко Топчій; сопрано Зоя Рожок (соліст Національної опери України) і дитячий хор «Дзвіночок».
— Як часто маєте намір проводити концерти ювілейного циклу? Вечори почує лише українська публіка чи й зарубіжні слухачі?
— Наступний концерт відбудеться 4 квітня, а потім — 27 вересня. Усього в циклі буде три програми. Другий вечір планую присвятити викладачам. Хочу, щоб пролунала фортепіанна музика сучасних композиторів: Євгена Станковича, Валентина Сильвестрова, Володимира Губи, Ігоря Щербакова, Жанни Колодуб, Лесі Дичко та інших, а також твори талановитого, але рідко виконуваного Германа Жуковського, 100-річний ювілей якого відзначатимемо 2013 року. А третій концерт цілком присвячую Борисові Миколайовичу Лятошинському — одному з основоположників модерністського напрямку в українській музиці.
Щодо циклу «Елітних вечорів», то є задум розширити коло слухачів. У червні цей проект покажемо у Франції, щоб представити парижанам молодих і талановитих українських виконавців, а також презентувати твори наших класиків і сучасників.