Вогонь, світло, вода
II Міжнародний фестиваль емалі в Україні присвячено пам’яті Юлії Бородай (1974 — 2012 рр.)![](/sites/default/files/main/articles/20082013/11emal2.jpg)
Захід організовано Національним музеєм українського народного декоративного мистецтва та Творчою майстернею Олександра Бородая.
Київ із давніх-давен був центром емальєрного мистецтва, нині приймає гостей — 57 художників, мистецтвознавців, викладачів із Грузії, Польщі, Росії, України та Іспанії. У експозиції представлено 150 творів сучасної емалі.
«Цінність техніки емалі у тому, що в ній художник немов би співпрацює з фізичними силами природи — вогнем, світлом, водою. Ти ніколи не знаєш, який результат отримаєш після випалу емалі, тож її створення захоплює настільки, що стає покликанням на все життя», — ці слова надруковано в каталозі Юлії Бородай — автора ідеї проведення Міжнародного фестивалю в Києві, куратора I Міжнародного фестивалю емалі в Україні, художника-емальєра, кандидата мистецтвознавства.
Нині експозиція відкрилася творами цієї талановитої людини, яка, на жаль, пішла від нас. «Зачаровані квіти», «Сині птахи» надають можливість доторкнутися до її творчості, думок, світосприйняття. Поруч — роботи художників-однодумців, які входять до об’єднання «Творча майстерня Олександра Бородая». У колективній роботі «Схаменіться, люди!» (2009 р.) заслужений художник України Олександр Бородай та його учні — Тетяна Ільїна, Анастасія Рябчук, Устим Федько (Київ) мовою коміксів висловлюють свій погляд на нашу історію, своє бачення подій, свідками яких вони були.
Привертає увагу відвідувачів творчість подружжя киян Колечко — «Легенди» Сергія та «Обрядова магія» і «Таємнича синь» Тетяни. Поруч експонуються перегородчасті емалі Івана Юркова (Хмельницький), що повертають нас у світ давнини та українських обрядів, вірувань.
Твори російських художників, які надійшли з Москви, Ярославля, Владимира, Калуги, Єкатеринбурга і Чебоксар, дають можливість ознайомитися з тенденціями та напрямами у розвитку сучасної емалі. Відчуття невід’ємного зв’язку з традиційною культурою свого народу є характерним для творчості заслуженого художника РФ Праскі Вітті (Чебоксари), роботи якого зберігаються в приватних колекціях і музеях Росії, Угорщини, Іспанії, Німеччини, США, Бельгії, Болгарії, Польщі та інших країн.
Одночасно з уже добре відомими художниками на виставці можна побачити твори молодих митців — Марії Томасик, Марії Луцик (Київ), Марії Березін (Москва).
Завдяки зусиллям російського художника-емальєра та викладача Бориса Клочкова з Єкатеринбурга, який представив свої роботи та роботи своїх учнів, кияни можуть побачити та відчути особливості Уральської школи сучасної художньої емалі.
Невід’ємною частиною експозиції є ювелірні прикраси, оздоблені в техніці гарячої емалі, — жіночі гарнітури та каблучки роботи Віталія Хоменка (Київ), набір прикрас Сергія Аленгоза (Донецьк). Сакральне мистецтво представлене перегородчастими емалями Георгія Арканія (Тбілісі), фініфтю Катерини Герман та Ярослави Паламарчук (Київ), а також традиційними окладами ікон родинної майстерні Ковалів — Михайла (1930—1993), Дмитра та Мартіна.
Прикраси Нурії Лопез-Рібальти (Барселона), професора та декана факультету емалі в Інституті мистецтва і дизайну «Лотія», являють собою поєднання неможливого з реальним — гарячої емалі та звичайного компакт-диска.
Відвідавши музей, можна уявити собі широкий діапазон використання емалі, її пластичні можливості в творчості сучасних художників. Від традиційних ювелірних прикрас — до творів монументального мистецтва. Від каблучки — до оздоблення архітектурних об’єктів.
У рамках фесту в Національному музеї українського народного декоративного мистецтва відбулася наукова конференція на тему «Сучасні емалі». Учасники та гості прослухали доповіді мистецтвознавців, серед яких такі відомі, як Зоя Чегусова, а також молоді аспіранти Лілія Пасічник та Сергій Луць, які досліджують мистецтво емалі, його особливості та напрями розвитку на сучасному етапі.
Кожний із присутніх мав можливість висловити власні думки та побажання, подискутувати. Учасники фестивалю вирішили, що організація такого мистецького заходу є актуальною та необхідною. Адже, окрім того, що виставка представляє роботи сучасних художників для широкого загалу, тим самим окреслюючи основні напрями емальєрного мистецтва сьогодні, форум дає змогу самим художникам зібратися разом, поспілкуватись, обмінятися досвідом. Тож було прийнято рішення проводити фестиваль раз на два — три роки.
Міжнародна виставка емальєрного мистецтва працюватиме до 31 серпня в приміщенні Національного музею українського народного декоративного мистецтва.
Випуск газети №:
№148, (2013)Рубрика
Культура