Взяти бика за роги
У театральному гороскопі наступного року головний герой — Бик. Персонаж солідний, який вимагає до себе належної поваги. Розраховувати на неї Бику досить просто, бо, незважаючи на значні розміри та грізну вдачу, він все ж таки — тварина симпатична й досить домашня. Люди, які народилися під цим знаком, мають міцні етичні установки і певну життєву мету. До досягнення успіхів вони йдуть методично й без розслаблень, з усією серйозністю й зібраністю підходу. Маючи сильний і вольовий характер, люди-Бики працелюбні, це саме про них можна сказати — трудоголіки та ентузіасти. І навіть свою впертість вони вміють обернути на користь справи, якою захоплені. Порядність і скромність, іноді зайва, — риси, якими володіють народжені під цим знаком, а ще як істоти сильні вони з радістю запропонують допомогу та підтримку. У театральному мистецтві представники знаку Бика — справжні трудяги, які люблять свою справу, самовіддано їй служать і не чекають особливих нагород, вони просто отримують задоволення від улюбленого заняття. Отже, хто в нас там під маскою Бика? Послухаємо монологи театральних діячів про свій знак.
— Мабуть, я за своєю вдачею відповідаю цьому знакові, оскільки все, чого я домігся в житті, зроблене власними руками. І те, що зігране на сцені театру, в кіно — це зусилля, праця і величезна любов до своєї професії. Мені подобаються такі риси знака, як терплячість, неприйняття ніякої залаштункової метушні, прямолінійність, це все про мене. Можу віддати останні копійки тому, хто потребує, хоч я й сам не так багатий, але завжди ввійду в становище іншого. У натурі Бика — любити багатьох, так і я завжди любив і люблю жінок, хоч зараз із віком — найбільша любов до однієї жінки — Мельпомени. У наступному році хочу побажати всім людям і, особливо, моїм близьким лише здоров’я. Мені дуже хочеться, щоб мій народ був щасливим. У нас має бути непростий час, кризи, нестабільність; культурі, як звичайно, відводиться останнє місце щодо фінансування. Чув, що навіть загрожували закривати театри. Це могла б бути катастрофічна дія для духовності нації, адже недаремно говорять: «Зачинять театри, доведеться відкривати в’язниці!». Сподіваюся, що до такого не дійде й ми з бичачою завзятістю зможемо подолати всі труднощі. Була б моя воля, я б узагалі не брав із глядачів плату за квитки, нехай би лишень приходили до нас. Звичайно, це утопія, але дуже хочеться бачити в нашому і взагалі в театрах багато глядачів, особливо молоді. З Новим роком, друзі! До зустрічі на кіноекранах і сценах театрів!
Валерій ГАЙДАБУРА, доктор мистецтвознавства, заступник генерального директора з творчих питань Національного театру ім. І. Франка:
— Роздумуючи про ці астрологічні розподіли, у мене склалося таке невелике послання, в зв’язку з моєю приналежністю до знаку Бика. Ось так воно звучить: «Я радий, що в астрологічному бестіарії мене, при народженні не підстерігали агресивний Пацюк чи всміхнений Тигр, обережний Заєць чи яскравий Дракон, мудра Змія чи гордий Півень. А також Коза, Мавпа, Собака, більше за все, Свиня. Згодний був би на Коня, але моєї думки ніхто не питав і моїм покровителем 1937 року став, як мені здається, кращий із кращих — працелюбний Бик. Я йому поклоняюся і все свідоме життя сповідую мудрість: «Що дозволене Юпітеру, те не дозволене Бику!». Іншими словами — чоловіче, обробляй свій сад і знай своє місце... Із 1937 роком, звичайно, не пощастило, кривавим був, але в нашій історії в цей колір забарвлено аркушики багатьох календарів. Вдячний за все моїм батькам. Щастя всім у новому році!
Віра МІШНЬОВА, директор, художній керівник Київського театру пластичної драми на Печерську:
— Сперечатися зі зоряним пасьянсом не має сенсу, його потрібно приймати, до нього звикати і якимось чином відповідати. Роздумувати, чому у тебе немає одних рис і наявні інші, є ті чи інші схильності. У ті часи, коли ще не було такої поголовної моди на гороскопи, я подумала, в який же рік я народилася, мабуть, рік Коня. Бо все життя гарую, гарую, женусь кудись, скачу, вся в милі, що називається... І коли дізналася, що в рік Бика, тоді все стало зрозуміле, плуга перти — це моє життєве завдання. Важко, важко, а треба впиратися рогом і добивати своє... Якщо порівнювати зусилля Бика і мій шлях зі створення Театру пластичної драми, якому ось уже виповнюється 20 років, дуже схоже. Таке поле з каменями, яке потрібно Бикові зорати. Уявляєте, які потрібні для цього зусилля? Такі ж, як і для того, щоб щось створювати в нас у культурній сфері. Ну, а якщо серйозно, то в будь-якій справжній справі потрібно сподіватися не на зірки та гороскопи, а на власну мудрість і на те, що призначено нам вищими силами. Рік, що минає, був для нашого театру досить стабільним, успішно працювали, з радістю приймали глядачів, зробили нову виставу — «Я — божевільна» за повістю Павла Вежинова, яка має успіх у публіки. Продовжує функціонувати Студія при театрі, люди сюди приходять із задоволенням, займаються, але в нас існує серйозна проблема з кадрами. Бо наше мистецтво — пластичної драми — особливе, це незвичайний жанр, у якому актор повинен бути одночасно і драматичним актором і майстром, який уміє втілити все своїм тілом, виразити через пластику драматичну ідею. Це дуже непросто, великі фізичні витрати і потрібно бути готовим сповідати саме такий жанр. Тому — головне для нас — нові творчі сили, які продовжуватимуть школу, вигадану та створену мною і моїми однодумцями. Сподіваємося, що і в новому році до нашого театру не вичерпається інтерес глядачів, вони будуть також любити нас і приходити на наші вистави. А ми з акторами створюватимемо свято мистецтва. Для всіх знаків Зодіаку! З Новим роком!
Олександр КРАВЧЕНКО, народний артист України, соліст Київського театру оперети:
— Люблю биків здавна, бо в дитинстві я їх пас. Так що я серед них — свій. Від цього знака в мені, насамперед, упертість у досягненні своїх цілей. Я — справжній трудоголік і чесно кажучи, лише 3—4 нічних години вільний від справ. У мене велике навантаження в рідному театрі, багато центральних партій у виставах. Можна пригадати оперети «Баядера», «Моя прекрасна леді», «Травнева ніч», «Ніч перед Різдвом», «Весела вдова», «Фіалка Монмартру». Окрім того, педагогічна робота, здійснюю художнє керівництво курсом у Консерваторії та Університеті культури, веду акторську майстерність. Рік, який ми проводжаємо, був досить плідним для мене. Видав книгу-підручник «Риторика», нагороджений Орденом за заслуги Ш ступеня, є і режисерські роботи. Вже наступного, мого року, планую видати ще один підручник із акторської майстерності, який уже майже підготовлений і свою книгу поезії. На багато які мої вірші співають пісні наші українські виконавці, але ось хочеться зібрати їх у одне, загальне видання. Робоча назва книги поки що — «Вклонюся низько долі». З найтеплішими побажаннями добра, творчості та здоров’я людям, які народилися в рік Бика і представникам усіх інших знаків, присвячую вірш, який виражає моє життєве кредо. Воно, без сумніву, близьке всім людям-Бикам.
«Не могу остановиться, мчусь который год уж вскачь,
Рвусь в стихах опохмелиться, верю в нежности и плач,
Где табу мое, где вето? Где, с какой вставать ноги?
Не могу я дать ответа, но себе твержу: «Смоги!»
Еще можно рваться ветром, в журавлиный влиться ключ,
И поспорить с целым светом о влияньи солнца, туч,
Не хочу остановиться и поверь мне, хоть убей!
Лишь взлетать хочу, как птица, и стучать в любую дверь...»
З Новим роком, друзі!
Кожен новий рік — це як крок у невідомість. Перспективи майбутнього неясні, а реальність сувора. Щоб не втратити внутрішньої душевної рівноваги, доцільно вдатися до філософської мудрості, яка свідчить, що всі негативні та позитивні зміни відбуваються для блага людства, для прогресивного просування світу вперед, для створення умов самовдосконалення людини. Так що в очікуванні сприятливих змін і з бажанням перемогти всі негативні явища в рік Бика можу запропонувати: «Візьмімося за роги, друзі, щоб не пропасти поодинці!»