«Робота «в полі» — шанс наростити професійні «м’язи»
Лектором Літньої школи журналістики «Дня» стала Ольга Скотнікова![](/sites/default/files/main/articles/20072016/sar_9796.jpg)
Гостя «Дня» Ольга Скотнікова багато років пропрацювала в новинах на «Першому каналі», брала участь в багатьох інших проектах. Кілька місяців тому Скотнікова стала шеф-редактором новинного відділу телеканалу ZIK. З літньошколярами вона поділилася своїм досвідом у сфері новинної, зокрема, «польової» журналістики, розповіла про закадрову роботу телевізійників. Також пані Ольга вказала на ризики роботи в медійній сфері.
Розмова почалася з питання про подію, що сколихнула українців вранці 20 липня, а саме — трагічну загибель відомого журналіста Павла Шеремета. «Я думаю, що це навмисне убивство, тому що під сидіння підклали вибухівку…» – вважає Ольга Скотнікова. Коментуючи поширення в мережі певними ЗМІ матеріалів з місця події, зокрема відверті фотографії та відео моменту вибуху, сюжетів, де видно кров та залишки машини, шеф-редактор відділу новин телеканалу ZIK назвала такий підхід до професії «неприйнятним з точки зору моралі». Вона висловила думку про те, що є різні «рівні» журналістики та різний рівень виховання людей, їх внутрішньої моралі: «Я вважаю, що таке показувати не можна. Кожна редакція вирішує це для себе. Якби у мене було таке відео, я б віддала його правоохоронцям. Навіть рідним і близьким не віддала… Моральні засади – це дуже важливо в нашій професії. І саме це постійно девальвується».
Розмірковуючи над усіма можливими ризиками журналістської діяльності, Ольга Скотнікова висловила свою думку з приводу бездіяльності у розслідуванні резонансних злочинів: «Журналістів убивають в різних країнах. І не тільки через політику», – зазначила пані гостя. За її словами, для того, щоб поставити крапку у резонансних справах, зокрема у «справі Гонгадзе», країні не вистачає політичної волі.
Більше про порушені у розмові питання читайте в одному з наступних номерів газети «День».
ВРАЖЕННЯ
Оксана ВОЙТКО, Львівський національний університет імені І. Франка:
— Як журналісту-початківцю мені неодноразово доводиться бачити, як мої колеги прагнуть насамперед слави та визнання. Звісно, що йти до своєї мети та випромінювати перспективність і впевненість – потрібно, однак на зустрічі Ольга Скотнікова сказала дуже важливу фразу: «Працюйте – і вас помітять!... Саме робота «в полі» допомагає тримати професійні «м’язи» в тонусі. Тобто, біжучи за рейтингами для своїх редакцій та за власною популярністю, чи не забуваємо ми, медійники, про свою місію – старатися все більш правдиво, якісно та оперативно надавати інформацію пересічним людям, відповідати на їх запитання та підказувати-формувати громадянську думку? На мій скромний погляд, успіх та розвиток у журналістиці має бути не в конкуренції, а саме у партнерстві! Цілком погоджуюся з пані Ольгою, що вчитися необхідно не лише на власних помилках, а й на чужих також, щоб «не сидіти лише на своїй короні»!…
Марина СНІЖИНСЬКА, Національний університет «Києво-Могилянська академія»:
— Ця зустріч із пані Ольгою не так «завантажила» нас інформаційно, як дала загальне уявлення про те, чим живе репортер. Ми отримали відповіді на питання не «що?», а «як?» знімати та писати «в полі». Друге питання є важливішим: якщо опанувати основи, техніку не так і складно, то усвідомлення сенсу роботи, чітке бачення адресата не приходять самі собою. Для цього журналістові треба внутрішні пошуки та моральний стрижень. Пані Ольга зазначила, що досвід репортерської роботи значною мірою розширює кругозір журналіста, навіть якщо він потім обирає для себе інший напрямок діяльності. Можливо, і я колись спробую себе у цій сфері.
Дмитро БАЙДА, Національний університет «Острозька академія»:
— Як і в інших системах, в журналістиці повинна бути центральна концепція, яка визначає всі інші. Шеф-редактор вже на початку розмови сфокусувала увагу на найважливішому: суспільна важливість і аналіз деталей.
Нагадаємо, що цьогоріч Літня школа журналістики «Дня» проходить за підтримки Центру інформації та документації НАТО в Україні.