16 січня – День льодовара
Уперше почувши слово «льодовар», я дозволила розігратися своїй уяві. Спершу мені здалося, що це ім’я якогось суворого скандинавського бога, потім мені подумалося, що це польська назва морозивника, або це людина, яка варить льодяники... Словом, версії були дуже фантазійні.
Реальне значення виявилося набагато прозаїчнішим. Льодовар — це людина, яка заливає лід на катках та льодових аренах. Ніби нічого особливого на перший погляд. Але, як виявилося, це дуже цікава та особлива професія.
Комбайн для відновлення льоду на катках винайшов американець Френк Замбоні, саме його день народження врешті став Днем льодовара. До винаходу ресурфейсера лід відновлювали та заливали вручну. Але навіть тепер процес «варіння» льоду дуже кропіткий і займає близько тижня. Спочатку температуру бетонної плити-основи декілька днів знижують до нульової, а потім і до мінусової. Бетон миють та заливають двохсантиметровим шаром, який підфарбовують спочатку у білий колір, а потім у сірий або блакитний. Після фарбування знову заливається вода. Коли лід застигає, на нього виїжджає спеціальний комбайн, який ніби пресує і продавлює кригу, вижимаючи з неї «шлаки». І лише по завершенні цієї процедури заливається останній шар льоду.
Тож льодоваріння може звичайний, але дуже цікавий процес.
І хоча тепер я знаю, хто такий насправді льодовар, уява все-одно малює мені крижаного бороданя із повним казаном льоду...