«Брат за брата»
На телеканалі ZIK стартує новий проект журналістських розслідувань. Чим він особливий?
Ведучими програми стануть відомі письменники, видавці та публіцисти Віталій і Дмитро Капранови. Як розповіли «Дню» на ZIKу, особливістю передачі стане те, що вона, виходячи у форматі традиційних розслідувань, поєднає також особливості жанру телевізійного соціального репортажу. Прем’єру заплановано на 27 травня, о 22.05. Про очікування від нової програми на каналі, де вже є класичні журналістські розслідування, моральні імперативи на ТБ та «інформаційну окупацію» «День» розмовляв із шеф-редактором Департаменту журналістських розслідувань телеканала ZIK Мирославом ОТКОВИЧЕМ.
— Розкажіть, будь ласка, детальніше про формат передачі «Брат за брата».
— Це буде програма розслідувань із притаманним для телеканала ZIK гострим та пильним поглядом на соціальні біди — такі, як корупція, недбалість чиновників та байдужість самих громадян. Водночас спосіб і манера подачі матеріалів відрізнятимуться від усіх інших програм розслідувань.
— А чому ведучими було обрано саме братів Капранових?
— Ми довго думали над назвою програми, і коли з’явилася ідея «Брат за брата», кандидатури братів Дмитра та Віталія Капранових виникли самі собою. Ми одразу орієнтувалися на людей, які демонструють активну громадянську позицію, відстоюють власні переконання й, що важливо для ведучих, — «за словом до кишені не лізуть». Гостра сатира з викривальним фактажем — саме таке поєднання повинно стати явищем на українському телебаченні.
— Хто буде героями програми?
— У нас будуть як герої, так і антигерої. Тому потрапити в ефір програми мають шанс усі. (Усміхається.) Звісно, передусім нас цікавлять ті, хто наділений владою. Під рентген журналістських розслідувань потраплять судді-корупціонери, чиновники, які уникли справедливої люстрації та місцеві «князьки», для яких закон і досі не писаний. Водночас ми розкажемо про братів, які добровольцями пішли на фронт, і небайдужих волонтерів, ризикуючих життям заради інших.
— Чи можна сказати, що проект, крім усього, матиме ще й виховне значення, адже в ньому говоритиметься, з одного боку, про солідарність, а з другого — роздрібненість українців.
— Розумієте, я не впевнений, що телебачення, в принципі, хороший інструмент для виховання. Для правильного формування свідомості та широкого світогляду краще читати книжки. Але як допоміжний інструмент, звісно, ця програма міститиме певні моральні імперативи, які ми постараємось донести в ненав’язливій і цікавій формі.
— Два Майдани за десять років довели, що українці у вирішальні моменти вміють об’єднуватися. А що далі? Чи не здається вам, що потрібно говорити на ТБ не лише про об’єднання зусиль, а й про вироблення спільної соціально-політичної платформи?
— В Україні війна. Один фронт пролягає на сході країни, в районі Бахмутівської траси, Станиці Луганської, Широкіному та Пісків. Тоді як інший фронт пролягає у свідомості кожного з нас. Іншого способу протистояти російській агресії, окрім як протиставити власну систему цінностей, у нас немає. Гібридну війну проти нас розпочато давно, й до останнього часу Україна в інформаційному плані була повністю окупована. З подачі Януковича і за посібництва лояльних до режиму телеменеджерів з-під ніг українців почали вибивати основне — національну пам’ять. Спершу — заперечення Голодомору як геноциду українців, далі — витіснення української мови з телеефіру... Режим ми зупинили разом на Майдані. Тоді як у високих кабінетах телеканалів залишилися ті ж самі люди. Очікувати від них ініціативи складно. В нас дуже багато виконавців, але мало принципових людей, які не змінюють своїх думок із кожним ліпшим поривом вітру. Тому дуже сподіваюся, що орієнтування на європейські цінності, яке зараз окреслюється в українському телепросторі, збережеться на довгі роки й не залежатиме від політичної кон’юнктури.
— В інтерв’ю «Дню» генеральний директор медіа-холдингу ZIK Ігор Дедишин зауважив, що проект стане «з одного боку, журналістським розслідуванням, а з другого — «соціалкою». Одним словом, відбудеться поєднання жанрів. Чи не «загубиться», на вашу думку, глядач від таких поєднань?
— Експеримент без ризику неможливий. Але ми чітко знаємо, що робимо, як робимо і для кого це робимо. Питання поєднання форматів залишимо для медіа-фахівців. Сьогодні редакторський колектив на чолі з досвідченим журналістом Сергієм Смальчуком працює над тим, щоб глядач побачив цілісну історію з життя. Команда професійних журналістів, яких ми зібрали саме для цього проекту, добре розуміє, яке саме завдання перед ними стоїть. У нас є бажання подивитися на себе збоку й зробити висновки — це те, чого не вистачає українському ТБ. Можна безкінечно звинувачувати у власних бідах сільського голову, чиновника міськради чи Президента. Так, — це очевидно, що всі вони повинні бути відповідальні перед людьми, й за це ми в них спитаємо окремо! Але чи завжди люди, які звинувачують владу, відповідальні одне перед одним і, зрештою, перед самими собою? Чи не тут криється причина соціальних проблем? Перефразовуючи вираз Махатми Ганді, сьогодні стверджуємо: «Хочете змінити Україну — почніть із себе». Після Революції Гідності у нас немає іншої альтернативи, як тільки рухатись вперед. Україна змінюється, змінюються люди, й так само повинно змінюватися телебачення. Наш телеканал розвивається, й сьогодні маємо шанс давати більше, ніж брати. Нехай проект «Брат за брата» буде нашим маленьким внеском у велику справу.