Чи за власним бажанням?
Експерт «Дня»: Звільнення головних редакторів «Газета.ru» і «Коммерсантъ FM» — це «загальнополітичний тренд зачистки медіа-простору»
Два опозиційних ЗМІ в Росії — онлайн-портал «Газета.ru» і радіостанція «Коммерсантъ FM» залишилися цього тижня без головних редакторів. Першим свій пост покинув Михайло Котов, який керував «Газетой.ru» з літа 2010-го. «Я пішов із поста головного редактора видання за власним бажанням», — прокоментував він своє рішення «Інтерфаксу». У той же час, як передала Російська служба «Бі-Бі-Сі», працівникам редакції Котов заявив про «незгоди з новим керівництвом» компанії SUP Media, якій і належить «Газета.ru».
За словами виконавчого директора порталу Дмитра Сергєєва, Котов виступив із «категоричною незгодою», заявивши, що він «не може далі продовжувати працювати в подібних умовах і прохає про звільнення за власним бажанням». «Чому моє призначення викликало таку бурю обурення з боку Михайла, я пояснити не можу. За ті півтора року, що нам довелося працювати разом, жодних проблем або серйозних розбіжностей у нас не було. Були різні погляди на певні бізнес-процеси, але не більше того...» — написав в своєму блозі на радіостанції «Эхо Москвы» Сергєєв.
Тим часом, «Новая газета», поспілкувалася з людьми, близькими до Котова і з’ясувала, що причин його відходу може бути дві. «Перша — і головна — економічна: перерозподіл сфер впливу. Керівництво вирішило урізати повноваження головного редактора, а також призначити на посаду виконавчого директора Дмитра Сергєєва (раніше обіймав посаду керуючого директора). Зараз редакція, відділ маркетингу, продажів і розробки будуть у безпосередньому віданні Сергєєва, а не головного редактора, як це було раніше», — пише газета. Інша ж причина — «політична» — «Газета.ru» більше не має бути опозиційним виданням».
Услід за звільненням Котова відразу стало відомо і про відхід головного редактора радіо «Коммерсантъ FM» Олексія Воробйова. Як і його колега з «Газеты.ru», пан Воробйов відкрито не назвав причин свого звільнення.
«День» зв’язався з Олексієм Воробйовим, який очолював «Коммерстантъ FM» з 2012-го року і розпитав його про причини відходу і подальші плани:
— Я мало що можу додати щодо того, що було сказано раніше. Я дійсно можу підтвердити, що я покинув пост головного редактора радіостанції «Коммерсантъ FM» «за угодою сторін».
Це ніяк не пов’язано з редакційною діяльністю і редакційною політикою — вона як і раніше залишиться тією, яку я проводив. З Видавничим домом «Коммерсантъ» ми домовилися про все. І наскільки я знаю — ця новина може бути новиною сьогоднішнього дня — з одним із моїх заступників досягнуто принципову домовленість, що він очолить радіостанцію «Коммерсантъ FM». Таким чином, передбачаю, що спадкоємність буде збережено. Можу ще раз підтвердити, що причина моєї відставки лежить у сфері міжособистісних стосунків.
— Колишній працівник вашої радіостанції, якого цитують ЗМІ, сказав, що ваше звільнення, як і всі інші звільнення, з Видавничого дому пов’язане з незгодою з принципами редакційної політики Алішера Усманова, власника «Коммерсанта». Як ви це прокоментуєте?
— Я можу лише повторити те, що сказав, — моє звільнення ніяк не пов’язано з редакційною діяльністю.
— Головний редактор радіостанції «Эхо Москвы» Олексій Венедиктов запросив вас до себе. Чи приймете ви його пропозицію і де ви плануєте працювати надалі?
— Зараз до мене надходить чимала кількість пропозицій — конкретно нічого сказати не можу. Я дуже ретельно розглядаю кожну з пропозицій, що надходять. Але я б наразі не став вдаватися до деталей.
— Як би ви оцінили процеси, які відбуваються сьогодні в російській журналістиці?
— На жаль, я б не хотів коментувати цю тему. Можливо, я буду вільніший в своїх думках і оцінках за один-два тижні.
***
Як заявив Лента.ru шеф-редактор холдингу і головний редактор газети «Коммерсантъ» Михайло Михайлін, виконувати обов’язки головного редактора «Коммерсантъ FM» буде з 11 березня міжнародний оглядач радіостанції Костянтин Еггерт.
— По-перше, абсолютно точно, що ці дві відставки не зв’язані одна з одною. По-друге, процеси, які відбуваються в російській журналістиці, змушують підозрювати політичну підоснову в кожній відставці, — коментує ситуацію російський журналіст Семен НОВОПРУДСЬКИЙ. — Що стосується «Газеты.ru» — там іде процес переструктурування самої редакції. Головний редактор цього порталу пішов тому, що його, фактично, позбавили повноважень, а обов’язки з управління редакцією поклали на виконавчого директора. Що стосується радіостанції «Коммерсантъ FM», то сьогодні в Видавничому домі «Коммерсантъ» сталася ще одна знакова відставка — пішла людина, яка 15 років очолювала інформаційний центр Видавничого дому (Михайло Лукін. — Ред.). Я особисто знаю Олексія Воробйова, з яким стикався по роботі і який прийшов на «Коммерсантъ FM» з іншої радіостанції. Його прихід мені, чесно кажучи, здався дивним: було зрозуміло, що колишній головний редактор (Дмитро Солопов. — Ред.) цього радіо пішов саме через політичні мотиви. Тиск на Видавничий дім «Коммерсантъ» дуже великий, і що б не говорив Алішер Усманов про те, що він не втручається до редакційної політики — зрозуміло, що і на нього здійснюється тиск. Він і сам із задоволенням цього позбувся б. Проте, в Кремлі не вирішили, що робити з видавничим домом «Коммерсантъ», бо це, з одного боку, один із найуспішніших медіа-холдингів; з іншого боку, один із найбільш брендових і опозиційних видавничих домів у Росії. Це притому, що більшість його видань взагалі не стосується політики. Те, що Видавничий дім стає все більш «слухняним», а тиск на нього посилюється, призводить до того, що деякі медіа-менеджери звідти йдуть.
Незважаючи на причини відставок головних редакторів «Газета.ru» і «Коммерсантъ FM» — це все вкладається в загальнополітичний тренд зачистки медіа-простору, спробу зробити опозиційні ресурси більш розмитими в соціальних мережах, зробити їх ще більш орієнтованими на інтернет і не дати можливості розвиватися в регіонах.
З іншого боку, це пов’язано ще з тим, що сам «Коммерсантъ FM» — не той проект, на якому можна заробляти гроші. Але те, що ця радіостанція стала куди менш яскравою з моменту відставки колишнього глави з політичних причин — це факт.
Хоча ці звільнення і не зв’язані один з одним — це загальне продовження сценічної постановки з сірими людьми, які володіють бізнес-мисленням і спрямовані на проекти, які свідомо не призначені приносити великий прибуток. У цілому — ці звільнення викликані глобальними політичними процесами, які відбуваються в російських ЗМІ.
ДО РЕЧІ
«Репортери без кордонів» розгорнули кампанію проти безкарних убивств журналістів у Росії
Перша акція відбулася в Парижі минулої п’ятниці біля посольства РФ у Франції. Активісти міжнародної організації із захисту журналістів принесли 70-метровий банер із зображенням олімпійських кілець, які перетворюються на кривавий кастет. Захід став початком міжнародної кампанії, яка триватиме до відкриття 7 лютого 2014 року Зимових Олімпійських ігор у Сочі, повідомляється на сайті «Репортерів».
«Ми робимо це для того, щоб підтвердити нашу підтримку журналістів, блогерів і захисників прав людини в Росії у вирішальний у цій країні момент для свободи інформації, — заявив генеральний директор «Репортерів без кордонів» Крістоф ДЕЛУАР. — З 2000 року у зв’язку з професійною роботою тут загинуло 28 журналістів. Боротьба з безкарністю тих, хто чинить напади на репортерів та вбиває їх, досі залишається вкрай необхідною».
На думку активістів організації, саме відсутність покарань за попередні злочини сприяє загрозливому становищу медійників у Росії. Крістоф Делуар зазначає, що з ухваленням нових законів «влада має у своєму розпорядженні також репресивний правничий арсенал, який вона ладна застосувати у слушний час». Ідеться передусім про закони щодо неурядових організацій, прав людини, несанкціонованих демонстрацій, відповідальності за наклеп. «Останніми місяцями Держдума розробляла проекти законів, що стануть потужними засобами затикання рота», — заявив гендиректор організації.
«Реальні події — не ті, що відбуватимуться на гірськолижних схилах, а в іншій боротьбі — тій, що її веде в Росії громадянське суспільство, яке більше, ніж будь-коли, потребує нашої допомоги», — наголосив пан Делуар.
«Репортери без кордонів» — чи не найвідоміша і найавторитетніша організація із захисту прав журналістів. У своєму повідомленні вони заявляють, що кількість убитих російських журналістів дедалі зростає. За їхньою інформацією, минулого 2012 року в Росії щонайменше двоє журналістів було вбито, а 33 зазнали нападу через свою роботу. У Всесвітньому індексі свободи слова, який щороку складає організація «Репортери без кордонів», 2012 року Росія опустилася на шість позицій. Тепер вона посідає 148-ме місце зі 179-ти.
Випуск газети №:
№42, (2013)Рубрика
Медіа