«Донбас розплющує очі»
Головний редактор «Війська України» Валентин Буряченко — про специфіку роботи військового журналіста та героїзм українських бійців![](/sites/default/files/main/articles/04122014/20buryachenko.jpg)
Головний редактор Центрального друкованого органу Міноборони України «Військо України» Валентин Буряченко, повернувшись із відрядження на Донбас, розповів про те, як терористи і російський спецназ влаштували справжнє полювання за командою військових журналістів та їхньою спецтехнікою. Майстри пера та слова допекли ворогу своїм креативом настільки, що ті пообіцяли за їхні голови винагороду в 50 тисяч доларів. Про війну за серця людей, жахіття передової, взаємовиручку, побратимство і героїзм українських воїнів Валентин Буряченко розповів «Дню».
— Валентине Івановичу, у зоні АТО, а по суті, на війні, з початку конфлікту працює чимало журналістів. Яка роль військових кореспондентів?
— Робота військових журналістів відрізняється від роботи наших цивільних колег, для яких основним завданням є підтримання інформаційних запитів власної аудиторії, головне тим, що військове командування залучає нас до роботи з людьми в прифронтових населених пунктах, а також для проведення інформаційно-психологічних операцій. Адже з того, як буде ставитися до військових місцеве населення, випливає і настрій українських воїнів. Якщо військові будуть відчувати те, що вони недаремно ризикують власним життям, то їхній і моральний, і бойовий дух ставатиме міцнішим, додаватимуться сили та наснага боронити рідну землю.
Наприкінці вересня Путін відважив своєрідний комплімент українському інформаційному спротиву. Він поставив своїм військовим завдання подавити нас. Та для них не так сталося, як гадалося. Хоча у нас і гірше забезпечення, хоча і вчимося в процесі, ми беремо ворога креативом, воюємо не числом, а вмінням. Розкажу про один із таких прикладів. Ми попросили військове командування розконсервувати для нас радянські звукові станції на базі БТР-80. У нашому секторі їх працювало дві. Але навіть ці дві станції допекли росіянам настільки, що вони влаштували на них справжнє полювання. Дійшло до винагороди в 50 тисяч доларів тому, хто знищить нашу звукову машину. Чого ж боялися російські інформаційні війська? Екіпаж звукової станції — незвичайний. Ми підібрали спеціально навчену команду, сідали на броню, ставили, для прикладу, україномовні пісні і курсували вулицями прифронтових міст. Так би мовити, викликали на себе вогонь патріотизму. Після кожного рейду ми аналізували відсоток людей, які позитивно нас сприймали. З кожним рейдом відсоток прихильників України збільшувався.
— Що, на вашу думку, є найбільшим жахіттям цієї війни?
— Війна не має кольорів, крім чорного і білого. Так само з більшості емоцій є почуття невимовної радості і почуття невимовного жаху. Ми раділи бодай найменшій подяці від народу і жахалися від звірств нелюдів. Коли ми перебували в Дебальцевому, де нині працює моніторингова комісія, для прес-центру АТО подарували мікроавтобус. Дорогою на Дебальцеве ми зупинилися біля красивого озера. І тільки-но хотіли порибалити, як відчули жахливий різкий сморід. Виявляється, це було те озеро, куди терористи скидали трупи убитих і закатованих ними людей. Там і досі знаходять трупи, цілими родинами... Ці звірства російських найманців ніколи не будуть виправдані в очах людства. Як і те, що вони роблять, коли відступають. У всіх без винятку звільнених українською армією містах терористи заміновували школи, дитячі садочки, помешкання звичайних людей. Робили це для того, щоб потім все звернути на українців. Їхній цинізм щодо цивільного населення просто вражає. Дедалі більше місцевого люду це розуміє, тому ми переможемо.
— Як головний редактор Центрального видання Міноборони що ви можете сказати про ситуацію з інформаційним голодом на звільнених територіях?
— У тому ж Дебальцевому в центрі, біля міської ради, є величезний закинутий пустир, на тому пустирі стоїть камінь, а на камені викарбувана дата 1989 рік і напис: «На цьому місці буде побудовано пам’ятник нашому земляку, великому поетові Володимиру Сосюрі». Досі будують! Цей ліричний відступ для того, щоб усі зрозуміли менталітет мешканців Донбасу. Десятиліттями Донбас не бачив україномовної продукції, десятиліттями їм вбивали в голову ворожу антиукраїнську пропаганду. Нині, як не дивно, Донбас очищується і розплющує очі. Хоча проблем і досі вистачає. Наприклад, навіть зараз там нереально купити україномовну пресу. Навіть у звільнених українською армією містах продають періодику з тимчасово окупованих Донецька та Луганська. Тому нашим завданням є і те, щоб припинити це неподобство. Ще одним із мінусів є відсутність регіонального телебачення, через яке ми могли б доносити правильну інформацію до місцевого населення.
— Як живуть і воюють там наші захисники?
— Фронтовики нарікають на тилове забезпечення. Воно дійсно кульгає, але дуже допомагають волонтери. Якби не вони, то ця війна була б іншого характеру. А от для ефективної війни вистачає всього — немає проблем ні з соляркою, ні зі зброєю, ні з боєприпасами. Воюючи у часто важких умовах, наші воїни демонструють невимовну мужність. Кожен вчинок наших військових — героїчний. Нам доводилося писати про солдата, який, перебуваючи в оточенні під Іловайськом, виніс на собі більше двох мільйонів гривень. Він вже бачив за 200 метрів від себе російські танки, чув їхній говір, але витягнув з бронежилета пластину і засунув туди гроші. Він міг цього не робити, міг їх спалити, як це передбачено в інструкції, але він вирішив врятувати гроші для армії. Цього солдата звати Сергій Добренький, він боєць 39-го батальйону територіальної оборони і він — герой. Завдяки таким людям ми стримуємо російську агресію, і завдяки їм Україна переможе.