Перейти до основного вмісту

Ефірний секонд-хенд

13 лютого, 00:00
Не відкриємо Америки, якщо скажемо, що нелюбов людини до сучасного телебачення прямо пропорційна її освітньому рівню. Яка цьому причина? Апріорна нездатність ТВ залучити розумного глядача чи навмисне зниження телевізійниками інтелектуальної планки? «День» разом зі своїми високочолими експертами продовжує (початок див. у № 20) шукати відповідь на запитання:

— ЧОМУ МИ НЕ ДИВИМОСЯ ТЕЛЕВІЗОР?

Вадим СКУРАТІВСЬКИЙ, професор кафедри телережисури Національного державного університету ім. І. Карпенка-Карого:

— Є такий вислів: радіо — чудовий винахід. Один поворот регулятора — і нічого не чути. А люди вважають, що телевізор — прекрасний винахід. Один поворот регулятора — і нічого не видно. У всіх у нас є претензії до сучасного телеекрана, який перетворився на великого маніпулятора і порнографа. Сучасний світ потонув у тисячах проблем. Але сучасний телеекран не вміє осмислювати ці проблеми. Він лише намагається застити або закрити ці проблеми екраном у старовинному значенні цього слова (це особливий устрій, який закривав вогонь у каміні). А ще існує таке поняття як масовий інстинкт. Якимись своїми ділянками глядач відчуває, що його обдурюють і вимикає телевізор. Я, до речі, як телевізійний персонаж, цілком солідарний з такою поведінкою. І особисто мені нічого з того, що ллється з екрана телевізора, не подобається. І я говорю це рішуче. Але оскільки я працюю на факультеті кіно і телебачення, то, на превеликий жаль, змушений дивитися телевізор. Хоча дивитися там немає чого. Будь-яка програма на нашому телебаченні — це своєрідна містифікація. Ну що ж там можна побачити? Фізіономії російських кінозірок, Андрія Данилка або ще щось подібне? Це, гадаю, вже поза полемікою. Які програми можна подивитися? Хіба що якісь так звані культурологічні, але фантомні програми. А тим більше — оцей нескінченний кіч, якого так багато і який все частіше прикидається якимось осмисленням світу. Скажімо, ті ж нескінченні голлівудські бойовики, які засвідчують дурість сучасної цивілізації. Нічого мені не хочеться дивитися. Але іншого виходу немає. Якщо за вікном відбувається щось неприємне, наприклад, якийсь шум абощо, то хоч-не- хоч дивишся у вікно. Так само я дивлюся і телевізор.

Сергій МАСЛОБОЙЩИКОВ, режисер:

— Мені здається, ми все рідше дивимося телевізор через те, що телебачення стає більш безглуздим. Сьогодні воно розраховане на найнижчий інтелектуальний рівень. Тобто йде гра на зниження ролі інтелектуального діалогу. Але ж не всі люди такі дурні! Тому сьогодні їм просто нецікаво дивитися телевізор. Я дивлюся телевізор дуже рідко. Дивлюся тільки новини й вибірково — цікаві фільми. Важко навіть сказати, що саме дозволило б телебаченню привернути увагу аудиторії. Можливо, культура.

Василь ШКЛЯР, письменник:

— Я не дивлюся телевізор регулярно, тому що він мені абсолютно чужий. По-перше, він поглинає багато часу, якого мені хронічно бракує. По- друге, я дуже рідко натрапляю на передачу, яка б мене глибоко зацікавила. Ми практично не маємо свого національного телепростору. Те, що у нас є, — це якесь хаотичне нагромадження ефірного секонд-хенду. Найбільша тут вада — вторинність. Навіть цікаві свого часу канали останнім часом регресували з огляду на культурну гігієну. Принаймні, українському письменнику дивитися засмічений чужою маскультурою телевізор так само шкідливо, як балерині носити кирзові чоботи. Іноді я можу зачепитися за добре дубльований українською мовою фільм і переглянути його до кінця. Але таке буває дуже рідко. Цинізмом видається дублювання російських фільмів за допомогою титрів. Я розумію, що це штучна «компенсація» за рахунок українського ефіру. Але вона ще раз підкреслює ставлення до нашої нації, як до глухонімої. Я не можу сказати, що не дивлюся телевізор зовсім. Я часто під нього засинаю, бо цей ящик чудово виконує функцію снодійних ліків. Особисто мені було б цікаво подивитися літературну передачу. У нас, я знаю, багато людей виношували проекти літературних передач. І мені колись пропонували. Але все це на якомусь етапі обов’язково заглухає. Знову ж таки, на такі передачі дають техніку й людей пенсійного віку, яких треба в чомусь «дотягти». Професійно зробити в нас таку передачу ніхто не може. Бодай одну літературну передачу на всю Україну! Також хотілося б, звісно, дивитися хороші фільми, добре дубльовані, як колись це вправно робили на «1+1».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати