«Громадському ТБ» оголосили бойкот через Данила Яневського
Журналіста відсторонили від ефіру, на що він відповів заявою про вихід з ГО «Громадське телебачення». Глядачі обурені
Редакційна рада «Громадського ТБ» вперше відсторонила журналіста від роботи у прямому ефірі. Данилу Яневському заборонили вести програми протягом трьох місяців через «непрофесійну поведінку ведучого в ефірі з дослідником московського бюро Human Rights Watch Тетяною Локшиною» – цитата з заяви ради. Сам Яневський на своїй Фейсбук-сторінці відреагував так: «прошу вважати цей допис заявою про вихід з числа членів ГО «Громадське телебачення». Прошу надалі не пов’язувати моє ім’я ані з ГО «Громадське телебачення», ані з ким-небудь з числа членів його програмної ради». Рішення редакційної ради викликало обурення у глядачів «Громадського ТБ» – тепер під кожним постом цього ЗМІ у соцмережах з’являються численні коментарі із закликом повернути Яневського. Деякі користувачі навіть оголошують бойкот «Громадському ТБ» на ці ж три місяці.
Що ж це за «непрофесійна поведінка ведучого», яка спровокувала такий скандал? Якщо переглянути трихвилинне спілкування по скапу (якщо це так можна назвати, бо Данило Яневський постійно перебиває Тетяну Локшину) журналіста і правозахисниці, то приводів для такого серйозного покарання… не видно. Так, обидві сторони припустилися помилок. Після того, як представниця Human Rights Watch заявила, що їх організація вважає події на сході України «внутрішнім збройним конфліктом», ведучий постійно її перебивав питаннями, як ви оцінюєте політичну відповідальність Росії за вбивство наших громадян в Луганській і Донецькій області. Можливо, правозахисниця і повідомила б в ефірі щось корисне, що в межах її компетенції, наприклад, яка ситуація з мирними жителями, що залишилися в зоні АТО. Так, Данило Яневський міг поставити інші запитання, які б відповідали профілю співрозмовника, але журналіст зреагував на слова, про «внутрішній конфлікт» і вирішив завершити розмову, перервавши скап-зв'язок. То чи мають люди, які перераховують свої гроші на рахунок «Громадського ТБ», слухати про «громадянську війну», як у Шустера? Питання риторичне. Іще один аспект – журналіст не «переходив на особистості», не вживав нецензурних слів чи жестів, чим прославився інший журналіст телеканалу – Роман Скрипін, якому, до речі редакційна рада ніколи не виносила публічних зауважень чи доган.
По суті, «Громадське» стало заручником свого власного формату. Їх аудиторія уже звикла до емоційності ведучих, до того, що кожен журналіст має свій характер і не ховає його перед камерою. Складається враження, що редакційна політика «Громадського ТБ» –це бути яскравими і правдивими, але зрозуміло, що у кожної людини – своє розуміння цих понять. Якщо команду влаштовує та ніша, яку канал зараз займає – тоді немає сенсу у самоцензурі. Якщо ж телеканал хоче вийти на всеукраїнський рівень – йому треба змінюватися. Але навіть за таких умов наслідкова реакція неспівмірна тому прецеденту, який її викликав. Якби редакційна рада не зробила такої гучної заяви, на цей інцидент взагалі мало хто звернув би увагу. «Громадське ТБ» неодноразово заявляло, що воно дослухається до всіх коментарів, зауважень і порад, щоб вдосконалюватися і стати кращим. Але наявна ситуація більше нагадує метання між двома крайностями. Так відбувається, коли немає чіткої стратегії розвитку і внутрішніх правил. Бути «анархістами телебачення» «Громадське ТБ» все одно не зможе, а невизначеність все більше відштовхуватиме глядачів. Припущення, що канал хтось хоче розвалити зсередини, – абсурдне, а значить журналістам і редакційній раді потрібно знайти спільну мову і спільно напрацювати план розвитку. Інакше «Громадське» опуститься на рівень скандалів-інтриг-розслідувань.
Author
Анна СвентахРубрика
Медіа