Перейти до основного вмісту

Історик проти «математиків»

16 листопада на каналі «1+1» – прем’єра комедійного серіалу «Слуга народу». Які сигнали принесе нова картина вітчизняному політикуму та телебаченню?
16 листопада, 12:34

Днями в одному зі столичних кінотеатрів відбувся допрем’єрний прес-показ першої серії новинки від студії «Квартал 95». Після перегляду журналісти мали змогу поспілкуватись з творцями картини.

Головний персонаж фільму, якого грає Володимир Зеленський, – молодий вчитель історії. За сюжетом, йому набридла несправедливість, корупція та відсутність політичної альтернативи в країні, але останньою краплею стає вимога адміністрації школи залучити учнів замість уроку до передвиборчої агітації. Натхненна й сповнена лайкою промова Василя Голобородька (так звати персонажа Зеленського; за словами авторів проекту, збіг з іменем відомого поета – випадковість) на тему «ось, якби я став президентом», що він її виголошує перед колегою, потрапляє до об’єктива одного з учнів, а звідти – на Youtube, де здобуває шалену популярність. Зрештою, за кілька місяців Голобородька й справді обирають президентом! Як йому це вдається, а також, чи зможе новообраний гарант зберегти власну незалежність й уникнути спокус, які приходять разом з владою, глядачі дізнаються, якщо подивляться перший сезон картини. До слова, замість запланованих 20 серій «кварталівці» зняли аж 24. А ідей для сюжету, як зізнаються творці фільму, вистачить ще щонайменше на два сезони.

100 ДНІВ НАДІЇ

На відміну від більшості створюваних в нас серіалів, дія яких переважно відбувається в не ідентифікованій пострадянській країні й впізнати, що це Україна можна хіба за архітектурою, «Слуга народу» відтворює сучасні українські реалії. Й це – головна перевага фільму. Йдеться про спробу дати можливість суспільству побачити себе на екрані. Вдала вона чи ні – вирішать глядачі, але вже сам намір якісно вирізняє цей проект з-поміж інших.

Можна припустити, що серіал виконує для суспільства певну «терапевтичну» функцію й водночас аналізує невдоволення «професійною» політикою. «Ідея фільму виникла у нас дуже давно, – розповідає Володимир Зеленський. – Намагались змоделювати таку ситуацію в країні, в якій особисто тобі, твоїй родині хотілося б опинитись. Дуже сподіваюсь, що у нас колись буде такий президент. Зазвичай люди прагнуть влади, або через гроші, або ж через амбіції – щоб залишитись в історії. На жаль, представники другої категорії – в абсолютній меншості. Грати Василя Голобородька мені було не складно – те, що він говорить, співпадає з моїми власними думками. Фактично, це і є я, хіба що у мене дещо інший психотип. Ми сподіваємось, що фільм вплине на людей, що вони подивляться й, можливо, дещо змінять власні погляди».

Дуже символічною виглядає спеціалізація головного героя – вчитель історії. «Ви, кажете, що історія – це дурня? – обурюється під час своєї Youtube-промови Василь Голобородько. –  А потім ми дивуємося, чому наші політики щоразу приходять до влади й здійснюють ті самі помилки. Та тому, що вони чудові «математики»! Знають лише як віднімати, ділити й примножувати своє».

24 серії першого сезону розповідають про 100 днів нового президента. Майже стільки ж, безпрецедентно мало, тривали й самі зйомки. Останні серії дознімали ще минулого тижня. Взагалі ж робота над проектом розпочалася в травні. Місце дії серіалу: Верховна Рада, Кабмін, студія програми «Шустер LIVE», Межигір’я. Й якщо у Верховну Раду знімальну групу не пустили, то Межигір’я в кадрі цілком справжнє. «Чудовий кінооб’єкт, – сміється Зеленський. – Збудувати такі декорації власними силами ми б ніколи не змогли». Бюджет 25-хвилинної серії – близько 90 тисяч доларів. «На СТС за такі гроші знімають сітком в павільйоні», – коментує режисер фільму Олексій Кірющенко. Права на трансляцію серіалу вже купила Естонія, ведуться перемовини й з іншими країнами. За словами авторів, вони розглядають можливість почати роботу над другими сезоном з повного метру.

ВОЛОДИМИР ЗЕЛЕНСЬКИЙ: «ВІТЧИЗНЯНІ АКТОРИ ЗАСЛУГОВУЮТЬ ГОЛОВНИХ РОЛЕЙ»

Ще один очевидний «плюс» картини – на відміну від попередніх проектів «Кварталу 95», до неї залучили винятково українських акторів. Такий вибір можна зрозуміти – навряд чи вітчизняний глядач готовий дивитися на російських акторів в картині на політичну тематику. Однак Володимир Зеленський заперечує наявність тут якихось глибоких мотивів. «Просто в Україні чудові талановиті актори, це – єдина причина – розповідає він в коментарі «Дню». – Вони заслуговують головних ролей, але досі, на жаль,  грали переважно епізодичні – в російських фільмах, які знімали в Україні».

Акторська гра в серіалі й справді не розчаровує. Й хоча посилання на спадщину Мейєрхольда та інших теоретиків акторської майстерності, до яких повсякчас під час прес-конференції вдавався Олексій Кірющенко, виглядали дещо невмотивованим ускладненням проблеми (зрештою, це ж лише телесеріал), слід визнати, що відвертих провалів творцям картини тут вдалося уникнути – причинно-наслідкові зв’язки й «внутрішній монолог» в діях та словах персонажів проглядаються. Це теж вирізняє «Слугу народу» з-поміж інших серіалів українського та російського виробництва.

 

 

«Кварталівці» давно зарекомендували себе як бренд, – ділиться своїми враженнями від роботи в картині актриса Наталя Сумська, яка зіграла роль мами головного героя. – З тих їхніх кінострічок, які я бачила, всі зроблені доволі якісно, тож жодних сумнівів у мене не було.  Нині студія «Квартал 95» перетворилась на справжнього потужного українського кіновиробника». За словам актриси, остаточний образ свого персонажа вона придумала сама. Й він прийшовся до смаку авторам картини. «Фільм дуже перегукується з нашим повсякденним життям і це приваблює, – розповідає Наталя Сумська. – «Слуга народу» – не якась типова «комедійка», щоб розслабитись і відволіктись, тут поруч з хорошою сатирою присутні глибокі серйозні думки. Теми, які піднімаються у фільмі – саме на часі. Адже хто з нас не мріяв, аби до влади в Україні нарешті прийшла проста, чесна й безкомпромісна людина – дай Бог, щоб цим кіно ми наврочили. Володимир Зеленський – справжня людина-оркестр і виглядає цілком органічно в зовсім різних амплуа. Сама ніяк не дочекаюсь, щоб подивитись перші серії. Сподіваюсь, цей серіал стане подією».

ЖАРТИ – ЛИШЕ РОСІЙСЬКОЮ?

Чи не єдиний аспект, який відверто розчаровує – мова. За винятком кількох епізодичних персонажів, всі у цьому телефільмі (навіть президент з прізвищем… Голобородько) говорять російською.  Зрозуміло, що «кварталівці» звикли працювати з російською, але ж цей проект для них багато в чому – новий етап, покликаний руйнувати стереотипи. Тож чому б не зруйнувати й цей? Адже, на відміну від інших продуктів студії, «Слуга народу» зі зрозумілих причин навряд чи зможе претендувати на російський ринок. Пояснення, які пролунали на прес-конференції, важко назвати переконливими: «Актори говорять у кадрі так само, як і в житті, – розповідає Володимир Зеленський. – Якщо їм зручніше російською – говорять російською. Зрештою російськомовні в нас і сценаристи. Саме російською нам вдається жартувати. Якщо б ми знімали не комедію, а фентезі або казку, можна було б спробувати зробити україномовний продукт. Це було б цікаво». Як розповідає один зі сценаристів серіалу Юрій Костюк, в перших проектах сценарію була спроба зробити батька головного героя російськомовним, а матір – україномовною – «щоб відтворити реалії українського суспільства». «Але на слух це сприймалось не надто органічно, тому зрештою вирішили, що важливо не, як ми говоримо, а що ми говоримо», – пояснює Юрій Костюк. Цікаво, а чи вважає пан сценарист органічним, коли у фільмі про Україну ХХІ століття українська мова присутня як виняток й нею говорить лише один з учнів з жовто-блакитним метеликом? Замість таких «подачок» краще було б зробити серіал повністю російськомовним…

Політична сатира, комедія й навіть лірична історія – так визначає жанр картини її режисер. «Слуга народ» – не рядовий продукт, – вважає Олексій Кірющенко. – На мою думку, в «порожніх» комедіях немає сенсу. Цим же фільмом ми хотіли дещо сказати… Тут є добро, потенція, перспектива, зрештою «дуля в кишені». Найбільш дорогі для мене – трагіфарсові моменти. Я передивився, мабуть, більше політичних ток-шоу, ніж будь-хто в Україні –  шукав там приклади, напрацювання, які можна використати в кіно. Політичну сатиру сьогодні створювати доволі складно – ми усвідомлюємо всю складність ситуації, в якій опинилась Україна. Й хоча підняті у фільмі проблеми – вічні, ми намагались знайти для них оригінальні вирішення». За словами режисера, творці картини вигадували, імпровізували й коректували сюжет просто під час зйомок – відштовхуючись від власного почуття гумору та внутрішньої правди. «Хочу запевнити, що ніхто зі сторони нам нічого не вказував – зробили все так, як самі вважаємо правильним», – наполягає Кірющенко.

«У ДЕКОГО — ПРОБЛЕМИ З ПОЧУТТЯМ ГУМОРУ»

Тема цензури виникла під час обговорення нового продукту студії «Квартал 95» цілком очікувано. Нагадаємо, що позаминулої суботи канал «1+1» несподівано зняв з ефіру черговий випуск телеверсії концерту «Вечірній Квартал». Пояснення про «технічну помилку» навряд чи когось задовольнило. Здивувала й позиція самих «кварталівців», які окрім стриманого повідомлення на сторінці у Facebook, впродовж тижня уникали будь-яких коментарів (див. матеріал «Багато галасу з… нічого» Анни Свентах). Телевізійники запевнили, що нові випуски вийдуть в ефір 12 і 19 грудня. «Канал «1+1» і їхній генеральний директор мають самі відповісти, чому вони вирішили перенести випуск програми, – наполягає в коментарі «Дню» Володимир Зеленський. – Я можу гарантувати, що це було вперше і востаннє».

За словами Зеленського, про зняття «Вечірнього кварталу» з ефіру вони дізналися того ж дня. Представники каналу подзвонили, вибачились і запевнили, що більше такого не станеться. «Я намагався якось виправити ситуацію, але отримав лише відповідь про технічні проблеми, – розповідає Зеленський. – Питаю: «Ви ж попередьте – це справді технічна проблема, чи тенденція, яка можна відобразитись й на серіалі «Слуга народу» та інших наших проектах?» Мене запевнили, що це – не тенденція і, мовляв, «все буде добре». Наш обов’язок – зробити продукт, вчасно і якісно. За все інше ми не відповідаємо. Шкода, звичайно, що програма вийде в ефір лише через місяць, а не зараз, адже ми завжди говоримо про актуальні проблеми. «Вечірній квартал» – не те вино, яка слід витримувати роками. Сподіваюсь, що «Слуга народу» з’явиться в ефірі вчасно – я вірю в людський розум. Надто багато часу ми пропрацювали разом з «1+1».

Та навряд чи творцям «Слуги народу» варто аж так хвилюватись через можливу політичну цензуру – хоча в картині й висміюється український політичний клас як такий, з реальних «персонажів» у першій серії згадуються лише імена Дарта Вейдера та… Павла Лазаренка. Щоправда, зняті з ефіру випуски «Вечірнього Кварталу», за словами Зеленського, теж не мали якогось більшого, ніж зазвичай політичного підтексту: «Жартували про місцеві вибори, але не лише, багато було й суто побутового гумору, – розповідає він. – Я б назвав ці випуски «лайт-версією» «Кварталу». В інших наших проектах ми часом дозволяємо собі значно більше».

Водночас актор визнає, що представники нової української влади не завжди готові сміятися над собою. Якщо раніше Кличко, Аваков та інші політики з задоволенням відвідували концерти «Кварталу», то сьогодні їх там не зустрінеш. «Мабуть, після отриманих високих посад у декого стало гірше з почуттям гумору», – припускає Зеленський. «У них просто немає часу – надто багато працюють, щоб змінити на краще ситуацію в державі», – заперечує, посміхаючись, Олена Кравець, яка зіграла в новому фільмі роль голови Нацбанку.

Першу серію «Слуги народу» покажуть в понеділок, 16 листопада о 21:00 на каналі «1+1»

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати