Кіно з Каталонії

У ніч з 19 на 20 травня, о 01.05 на телеканалі «1+1» дивіться програму «Аргумент-кіно» та фільм Шаві Гіменеза «Межа»/ Cruzando El Limite (2010).
У дебютному режисерському фільмі знаного каталонського кінооператора Шаві Гіменеза «Межа» розгортається історія підлітка на ім’я Фран, що зростає без матері — з батьком, із яким у нього стосунки аж ніяк не складаються. Фран пускається берега — кидає школу, натомість — гульки, наркотики. Через що розпачливий батько відправляє сина до реабілітаційного центру, методика впливу якого — психологічні й фізичні тортури. Чи розуміє батько, що вчинив? І яким вийде із цього випробування Фран?
Зауважу, що принагідно в програмі можна буде побачити сюжет про кіно з різних частин кінематографічного світу, в якому йдеться про радикальні засоби та способи виховання і перевиховання молодих людей.
Каталонський бо кінематограф, до творців якого належить Шаві Гіменез, цілком усвідомлено тримається осібно від, власне, іспанського. Ну, а нащадки могутнього середньовічного Арагонського королівства, каталонці, живуть, як і раніше, по колишніх його територіях, але нині в різних країнах, зокрема, у Франції, Андорі, та, звісно, найчисленніше — в Автономній області Каталонія, що в Іспанії. Вони тут ревно плекають каталонську мову й самобутню каталонську культуру. Серед знаменитих каталонців, що стали грандами світового мистецтва, варто назвати художників Сальвадора Далі, Пабло Пікассо, Жоана Міро, ну й, звісно, архітектора Антоні Гауді, який прикрасив Барселону, столицю Каталонії, дивовижної краси спорудами.
І варто зауважити, що Каталонія від Іспанії послідовно прагне емансипуватися; так, цього року, 24 січня, парламент автономії прийняв декларацію про суверенітет країни, що відкрив шлях до проведення референдуму про відділення від Іспанії.
Своє ж національне кіно каталонський уряд підтримує активно, розуміючи, що нині це новочасне мистецтво може давати уявлення про країну в світі, як ніяке інше. Хоча промоційні потужності — без існування власної держави, — звісно, не є достатніми, й закордонний глядач — також і ми з вами — часто-густо не має можливості, не володіє інструментарієм, щоб розпізнати каталонське кіно у загальному потокові іспанського. Тому я й вирішив, нехай загально, наголосити на каталонському походженні «Межі» Шаві Гіменеза.
Між іншим, Гіменез як оператор в каталонській та іспанській кінематографіях працює понад двадцять років. І вже одну із перших його операторських короткометражок було удостоєно першої премії на міжнародному кінофестивалі в Єрусалимі. Й далі Гіменез зарекомендував себе як оператор, що майстерно вміє створювати належний настрій у кадрі. Переважно ж він досі, разом із режисерами, фільмував трилери та кіно фантастичного жанру. Щоправда як режисер-початківець віддав перевагу драмі, а також покинув звичне для себе операторське місце, закликавши колегу.
Кіно нам розповідає історії, які ми переживаємо. Сильне переживання робить ці історії частиною нашого досвіду. Сподіваюся, що історія, котру оповідає стрічка каталонського режисера Шаві Гіменеза «Межа», зможе цілком увійти в кожного з нас як непроминальний кінематографічний досвід і дозволить нам із вами не здобувати подібного досвіду згодом, у реальному житті. Почуймо одне одного і зрозуміймо...